Jaką zagęszczarkę do betonu wybrać?

Dodano: wtorek, 25.07.2023


Zagęszczarka jest jednym z urządzeń, którego nie może zabraknąć np. na placu budowy, podczas układania kostki brukowej itp. Jej podstawowym zadaniem jest zagęszczenie podłoża, aby stało się ono bardziej stabilne. Jak działa zagęszczarka, jakie problemy mogą wystąpić podczas używania urządzenia i jaką zagęszczarkę warto wybrać?

Pracownik budowlany na placu budowy z zagęszczarką do betonu

Sprawdź zagęszczarki do betonu w hurtowni Onninen

Jak działa zagęszczarka?

Sam mechanizm działania zagęszczarki nie jest skomplikowany. Sprzęt jest wykorzystywany po to, aby zwiększyć gęstość podłoża, ale siła jego działania uzależniona jest od określonych czynników. Na działanie zagęszczarki wpływ mają przede wszystkim dwa parametry - wartość siły odśrodkowej oraz częstotliwość działania, określane mianem siły zagęszczania.

Szukając odpowiedniego rozwiązania należy mieć świadomość, że moc podawana w kiloniutonach zależna jest od wartości siły odśrodkowej urządzenia. Powstaje ona wtedy, gdy ciężar przenoszony jest na płytę ubijarki. Z kolei częstotliwość oznacza tempo, w jakim ciężarki obracają się w urządzeniu, wartość ta podawana jest w drganiach na minutę. Należy wziąć pod uwagę fakt, że wzrost tempa ubijania nie idzie w parze z mocą, jest przeciwnie - im niższy wskaźnik częstotliwości, tym większa moc działania.

Przed zakupem należy dokładnie zastanowić się, jaka zagęszczarka do betonu sprawdzi się do wykonywania prac. Parametry, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę w procesie decyzyjnym to: wielkość i waga urządzenia, rozmiar płyty roboczej, ilość wałków mimośrodowych, częstotliwość wibracji, prędkość robocza oraz gęstość zagęszczania.

Najczęstsze problemy z zagęszczarką i ich rozwiązania

Zagęszczarka, jak każde urządzenie wymaga odpowiedniej konserwacji i użytkowania, aby działać niezawodnie. Mimo przestrzegania zasad podanych przez producentów może dojść do awarii sprzętu. Najczęściej pojawiają się problemy z silnikiem oraz jego osprzętem, a także z układem wibracyjnym.

Wśród najczęściej pojawiających się usterek są nieprawidłowości działania silnika, które mogą powodować problemy z uruchomieniem urządzenia, nierówną pracę silnika czy też intensywne kopcenie. Sytuacje te wynikać mogą z niewłaściwej konserwacji lub faktu, że urządzenie jest już dość wysłużone. Tego typu problemy wymagają szczegółowej oceny i wykonania naprawy.

Dość często pojawiają się też problemy z paliwem, np. problemy z przepływem, na skutek uszkodzenia przewodu paliwowego lub przepustnicy, bądź w efekcie zapchania filtra paliwa. Wiele problemów przysporzyć może również gaźnik, podając do urządzenia nieprawidłową mieszankę paliwowo-powietrzną.

Awaria dotyczyć może również samego układu wibracyjnego, którego znaczne zużycie i niedbałość w serwisowaniu (w tym głównie pilnowanie odpowiedniego poziomu oleju w układzie) doprowadzić może do zatarcia i uszkodzenia poszczególnych mechanizmów, jak łożyska, tulejki, a także paska klinowego czy linki sterującej.

Dlaczego zagęszczarka nie chce jechać?

Jedną z często występujących awarii jest uszkodzenie układu jezdnego. Od dobrej kondycji układu jezdnego zależą m.in. właściwości jezdne urządzenia. Należy mieć świadomość, że układ ten jest dość skomplikowany, w którego skład wchodzą różne komponenty, jak pompa hydrauliczna, przewody,zawory czy  rozdzielacz. Gdy któryś z elementów układu ulegnie uszkodzeniu dojść może do wycieku oleju hydraulicznego, a to spowoduje, że właściwości jezdne ulegną znacznemu pogorszeniu.

Zagęszczarka Scheppach HP3000S

Zagęszczarka Scheppach HP3000S rewersyjnaJednym z ciekawszych i cieszących się dużą popularnością urządzeń jest zagęszczarka Scheppach HP3000S. Jest to urządzenie rewersyjne, co znaczy, że po odpowiednim ustawieniu biegu poruszać się może w obu kierunkach. Idealnie sprawdzi się do ubijania żwiru, piasku i miękkiej ziemi. Dużą zaletą jest wytrzymała, wykonana ze stali płyta zagęszczająca o zaokrąglonych krawędziach. Urządzenie wyposażone w płytę samoczyszczącą cechuje się dużą zwrotnością i łatwością w obsłudze. Na uwagę zasługują też parametry - płyta o rozmiarze 730 na 450 mm powoduje nacisk na podłoże rzędu, zagęszczając grunt z siłą 30500 N. Dla zwiększenia wydajności pracy wyposażona została w wysokowydajny silnik oraz dużą prędkość posuwu, rzędu 25 m/min. Urządzenie pozwala na zagęszczenie gruntu do głębokości 50 cm. Sprzęt waży 171 kg.

Sprawdź zagęszczarki do betonu w hurtowni Onninen