Jaki bezpiecznik topikowy wybrać do mieszkania? Przegląd produktów

Dodano: czwartek, 1.06.2023


Bezpieczeństwo jest najważniejsze i o tym powinien pamiętać każdy z nas. Niewątpliwie instalacja elektryczna wymaga stosowania zabezpieczeń, które chronią przed zwarciem bądź przeciążeniem. Tutaj bardzo dobrze sprawdza się bezpiecznik topikowy. Sprawdź jaki wybrać!

Elektryk przy rozdzielni

Sprawdź wkładki bezpiecznikowe NH w hurtowni Onninen

Podstawowe informacje o bezpieczniku topikowym

Bezpiecznik topikowy jest to element zabezpieczający całą instalację. Zarówno jego konstrukcja, jak i zasada działania jest prosta. Bezpiecznik składa się z elementów takich jak:

  • wkładka topikowa
  • podstawa bezpiecznikowa
  • wstawka kalibrowa
  • nośnik
  • osłona.

Niewątpliwie integralną częścią jest wkładka, czyli właśnie topik. Wkładka jest przewodnikiem elektrycznym. W wyniku przepływu prądu osiąga konkretną temperaturę, a więc im dochodzi do większego natężenia prądu, tym topik szybciej się nagrzewa. Jego zadaniem jest jak najszybsze odcięcie dopływu energii. Piasek kwarcowy, który wypełnia bezpiecznik rozprasza zapłon, ale też chłodzi łuk. Można też stosować układy wydmuchiwania łuku, a w niektórych przypadkach stosuje się wypełnienie bezpieczników płynem. Jeżeli dojdzie do stopienia topika, to obwód się wyłączy i aby znowu działał prawidłowo, należy wymienić bezpiecznik.

TOP 5 bezpieczników topikowych, które sprawdzą się w mieszkaniu

Warto poznać zestawienie najlepszych bezpieczników topikowych do mieszkania. Poznajcie top 5 popularnych modeli.

Wkładka topikowa przemysłowa szybka NH00/WT-00 gF 20A/500V ETI

Wkładka topikowa ETIWkładka topikowa przemysłowa szybka NH00/WT-00 gF 20A/500V ETI jest to wkładka nożowa o prądzie znamionowym 20 A oraz napięciu znamionowym wynoszącym 500 V AC. Posiada zwarciową zdolność wyłączania wynoszącą 110 kA. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa jest wyposażona w podwójny wskaźnik zadziałania, co oznacza, że po przypaleniu się wkładki topikowej wskaźnik unosi się do góry i znika kolor czerwony. Użytkownik wtedy już wie, że niezbędna jest wymiana bezpiecznika topikowego. Element topikowy wykonany jest z miedzi i przymocowany do wewnętrznej części styku nożowego. Ta wkładka topikowa posiada wnętrze wypełnione piaskiem kwarcowym o odpowiednio dobranej granulacji. Bezpiecznik gwarantuje zabezpieczenie pełnozakresowe.

Wkładka bezpiecznikowa LV 50 A AC 500 V NH00 gL/gG IEC podwójny wskaźnik Eaton

Wkładka bezpiecznikowa EatonNa uwagę zasługuje też wkładka bezpiecznikowa LV 50 A AC 500 V NH00 gL/gG IEC podwójny wskaźnik Eaton. Tutaj trzeba wiedzieć, że połączenie obu wskaźników oznacza to, że zarówno czołowy wskaźnik, jak i ten znajdujący się w górnej pokrywie zadziałają jednocześnie w momencie przepalenia się wkładki topikowej. To rozwiązanie zapewnia też widoczność stanu pracy wkładki topikowej i to zarówno w podstawach, jak i rozłącznikach bezpiecznikowych. Wkładka doskonale chroni zarówno przed zwarciami, jak i przeciążeniami. Sprawdzi się dla wielu różnych aplikacji. Jest bardzo łatwa w montażu, a przy tym niezawodna w działaniu.

Wkładka bezpiecznikowa nożowa NH00 wskaźnik podwójny uchwyt nieizolowany gG 16A 690VAC Hager

Wkładka bezpiecznikowa HagerJeżeli szukacie niezawodnego bezpiecznika topikowego do mieszkania, to dobrym wyborem może być wkładka bezpiecznikowa nożowa NH00 wskaźnik podwójny uchwyt nieizolowany gG 16A 690VAC Hager. Charakteryzuje się naprawdę wysoką zdolnością wyłączania prądów zwarciowych przy jednoczesnym ograniczaniu przepięć. Można ją zamontować zarówno w podstawach, jak i rozłącznikach bezpiecznikowych. Ten model posiada napięcie znamionowe wynoszące 690 V, gdzie prąd znamionowy wynosi 16 A. Producent zastosował tutaj wskaźnik kombinowany, a więc podwójny. Dzięki niemu można wykrywać naprawdę szybko problemy z instalacją, co jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo. Bezpiecznik topikowy posiada jeszcze uchwyt nieizolowany dla ułatwienia montażu.

Wkładka bezpiecznikowa, LV, 10 A, AC 690 V, NH000, aM, IEC, podwójny wskaźnik Bussmann

Wkładka bezpiecznikowa BaussmannWkładka bezpiecznikowa LV 10 A AC 690 V NH000 aM IEC podwójny wskaźnik Bussmann wyposażona jest w typ styków nożowych. Również ten model posiada podwójny wskaźnik zadziałania, przy czym pamiętajcie, że dobierając wkładkę należy sprawdzić, czy napięcie znamionowe jest równe bądź większe od napięcia w miejscu zastosowania. Prąd znamionowy wkładki bezpiecznikowej jest prądem ciągłym, który przenosi obciążenia. Wkładka posiada bardzo dobrą zdolność wyłączania prądów zwarciowych, a przy tym maksymalnie ogranicza przepięcia spowodowane przepalaniem się topiku.

Wkładka topikowa przemysłowa szybka NH00/WT-00 gF 25A/500V ETI

Wkładka topikowa przemysłowa ETII tak właśnie dotarliśmy do końca naszego zestawienia i tu znalazła się wkładka topikowa przemysłowa szybka NH00/WT-00 gF 25A/500V ETI. Mocuje się ją w podstawie bezpiecznika za pomocą izolacyjnego uchwytu. Jest odporna na udary mechaniczne. Cechuje ją wysoka zdolność przerywania prądów zwarciowych, dzięki temu zapobiega zwarciom i zapewnia prawidłową pracę obwodu elektrycznego. Pracuje w pełnym zakresie i przenosi prąd ciągły do poziomu prądu nominalnego.

Sprawdź wkładki bezpiecznikowe NH w hurtowni Onninen

Bezpiecznik
Bezpiecznik topikowy
Bezpiecznik b16
Bezpiecznik automatyczny
Bezpiecznik różnicowy
Bezpiecznik termiczny
Bezpiecznik nadprądowy
Bezpiecznik automatyczny 16a
Bezpiecznik przepięciowy
Bezpiecznik elektryczny
Bezpiecznik 10A
Bezpiecznik 25A
Bezpiecznik szklany
Bezpiecznik 20A
Bezpiecznik 40A
Bezpiecznik 30A
Bezpiecznik 50A
Bezpiecznik 100A