Jaki bezpiecznik wybrać do elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Dodano: czwartek, 27.04.2023


Elektryczne ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejszy sposób ogrzewania domu lub dogrzewania pojedynczych pomieszczeń. Planując taką instalację, warto pomyśleć też o odpowiednich bezpiecznikach. Uchronią one przed zmianami napięcia, porażeniami i pożarami.

Bezpieczniki

Zabezpieczenia instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to jeden ze sposobów ogrzewania pojedynczych pomieszczeń lub całego domu. Jest zasilane energią elektryczną, dlatego z racji wyeliminowania pieca, nie wymaga także dodatkowego pomieszczenia służącego jako kotłownia. Jednocześnie jest to ogrzewanie wygodne w sterowaniu - przy pomocy odpowiedniego urządzenia do programowania można na stałe lub na bieżąco regulować temperaturę w wybranym pomieszczeniu lub całym domu.

Ogrzewanie podłogowe najczęściej montuje się np. pod podłogą łazienki, kuchni czy wiatrołapu lub ogrodu zimowego, niemniej jednak można je zamontować na całej powierzchni domu i w całości wyeliminować konieczność montowania często zaburzających estetykę grzejników. To rozwiązanie daje przyjemne uczucie ciepła np. w salonie lub w łazience, gdzie szczególnie zimą bywa nam zimno w stopy właśnie z powodu chłodnych kafelek.

Sprawdź wyłączniki nadprądowe w hurtowni Onninen

Jaki bezpiecznik wybrać do elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Bezpiecznik ETIInstalacje ogrzewania podłogowego różnią się między sobą, głównie za sprawą powierzchni i mocy grzejnej, jaką fachowcy dobierają dla indywidualnego projektu. Przyjmuje się, że w domu prawidłowo ocieplonym, z energooszczędnymi oknami, moc kabla grzejnego nie może przekraczać 200 W na 1m2 posadzki.

Ponieważ w instalacji ogrzewania podłogowego płynie prąd, jest ona potencjalnym zagrożeniem dla człowieka. Dlatego też konieczne są bezpieczniki, których użycie minimalizuje ryzyko. Najczęściej są to bezpieczniki nadprądowe i wyłączniki różnicowoprądowe. Ich parametry należy dobrać do konkretnej instalacji.

Wyłącznik nadprądowy to potocznie bezpiecznik. Jest niezbędny w każdej instalacji elektrycznej w domu. Bezpiecznik do podłogówki to zatem podstawowe zabezpieczenie przed przeciążeniem przewodów i urządzeń. Gdy do bezpiecznika dociera prąd o za dużym natężeniu, obwód zostaje rozłączony. Wśród bezpieczników dostępnych na rynku, bezpiecznik do podłogówki powinien być jednofazowy.

Bezpiecznik różnicowoprądowy z kolei chroni przed różnicami natężenia prądu w dwóch przewodach - fazowym i zero. Podłączone są one w pętli elektromagnetycznej - jeśli prąd w obu odwodach ma identyczne natężenie, instalacja działa poprawnie. Jeśli jednak pojawia się nierównowaga, bo np. część prądu ucieka przez uziemienie, powstaje impuls, który dzięki bezpiecznikowi odłącza zasilanie i chroni instalację.

W przypadku mat grzewczych stosuje się trzy rodzaje bezpieczników różnicowoprądowych:

  • niskoczułe - dla różnic prądu powyżej 500 mA
  • średnioczułe - dla różnic prądu między 500 a 30 mA
  • wysokoczułe - dla różnic prądu do 30 mA.

Przegląd bezpieczników w hurtowni Onninen

Wyłącznik nadprądowy LegrandW hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz różne rodzaje bezpieczników, które współpracując z instalacją ogrzewania podłogowego, będą dbać o bezpieczeństwo pomieszczeń i przebywających w nich ludzi. Wśród bezpieczników nadprądowych warto wymienić:

Z kolei w grupie bezpieczników różnicowoprądowych mamy do wyboru np.:

Sprawdź wyłączniki nadprądowe w hurtowni Onninen

Ogrzewanie podłogowe elektryczne
Podłogówka
Bezpiecznik
Bezpiecznik topikowy
Bezpiecznik b16
Bezpiecznik automatyczny
Bezpiecznik różnicowy
Bezpiecznik termiczny
Bezpiecznik nadprądowy
Bezpiecznik automatyczny 16a
Bezpiecznik przepięciowy
Bezpiecznik elektryczny
Bezpiecznik 10A
Bezpiecznik 25A
Bezpiecznik szklany
Bezpiecznik różnicowoprądowy
Bezpiecznik 20A
Bezpiecznik 40A
Bezpiecznik 30A
Bezpiecznik 50A
Bezpiecznik 100A
Centralne ogrzewanie