Jaki grzejnik wybrać do budynku z pompą ciepła?

Dodano: piątek, 24.06.2022


Poradnik dla sprzedawców i monterów pomp ciepła

Czy można podwyższyć moc grzejników? Tak! Można to zrobić poprzez podwyższenie temperatury zasilania oraz cyrkulację powietrza wymuszoną przez wentylator. Wentylatory w instalacji z pompą ciepła są również sposobem na centralne schładzanie pomieszczeń – uniwersalne, całoroczne zastosowanie. 

Podwyższenie temperatury zasilania przy ogrzewaniu podłogowym

Gdy dysponujemy łatwo sterowalnym źródłem ciepła z dużym zakresem dostępnej mocy grzewczej, takim jak kocioł elektryczny, olejowy czy też gazowy, odpowiedź na zadane pytanie jest prosta: należy podwyższyć temperaturę czynnika grzewczego. Wzrost Tz o 1°C przekłada się na wzrost mocy grzewczej 1 m² powierzchni każdego typu grzejnika średnio o 10 W. Zatem im większa powierzchnia grzewcza grzejnika, tym większy efekt grzewczy da wzrost jego temperatury pracy. Największą powierzchnię ma grzejnik podłogowy. Podniesienie temperatury 100 m² posadzki o 1°C da wzrost mocy grzewczej o 1 kW, jednakże by taki efekt osiągnąć, musimy posadzkę „naładować” ogromną ilością ciepła. Masa 100 m² posadzki wynosi średnio 20 ton! Z powodu ogromnej bezwładności cieplnej przy ogrzewaniu podłogowym nie ma mowy o szybkim efekcie grzewczym. Ogrzewanie niskotemperaturowe podłogowe obarczone jest wadą niskiej sterowalności, która przejawia się głównie w okresach przejściowych o bardzo zmiennych potrzebach grzewczych. Wówczas łatwo o niedogrzanie lub przegrzanie pomieszczeń.

Sprawdź grzejniki Regulus w ofercie Onninen

Zwiększenie powierzchni grzewczej w grzejnikach ściennych

Z grzejników ściennych największą powierzchnię wymiany posiadają grzejniki miedziano-aluminiowe firmy REGULUS®-system. Jest ona o blisko 50% większa od analogicznej wielkości grzejników panelowych. Czy da się jeszcze bardziej powiększyć powierzchnię grzewczą tego typu grzejników? Oczywiście, że tak. Ale obecne zagęszczenie lamelek aluminiowych tworzących korpus grzejnika jest optymalne dla odpowiedniego poziomu konwekcji swobodnej (grzejniki te grzeją także przez promieniowanie z powierzchni). Dalsze zagęszczanie lamelek spowodowałoby wzrost oporów przepływu powietrza przez wnętrze grzejnika do takiego stopnia, że grzejnik grzałby jedynie poprzez wspomagany przedmuch powietrza przez jego wnętrze, tak jak to jest w klimakonwektorach, czy chłodnicach samochodowych.

Jaki grzejnik wybrać do pompy ciepła? Postaw na grzejnik ścienny z wentylatorem!

Jakie grzejniki wybrać do pomp ciepła? Ogrzewanie niskotemperaturowe wymusza inne podejście do zagadnienia. Po to by podwyższyć moc grzejnika, należy jak najszybciej usunąć ogrzane powietrze z jego otoczenia, czyli wymusić ruch powietrza poprzez grzejnik i wokół niego. Efekt jest kolosalny – możliwy wzrost mocy grzewczej grzejnika nawet do 60% bez zmiany wielkości grzejnika! Wystarczy jeszcze dodać progi wymuszonej cyrkulacji powietrza (sterowanie biegami) i mamy wielostopniową „skrzynię biegów” mocy grzewczej. Zyskujemy ważny atut w sytuacji, gdy nasze potrzeby w zakresie ilości ciepła są bardzo zmienne, a co wynika ze specyfiki polskiego klimatu. 

Gdy ktoś słyszy – „grzejniki z wentylatorem”, pojawia się skojarzenie z „farelką”. Tymczasem zamontowane w grzejnikach typoszereg z serii grzejników Regulus E-VENT oraz z serii grzejników Regulus REVERS tzw. wentylatory poprzeczne (długie, wąskie, w kształcie walca) pracują z głośnością około 30 dB (30 dB to cichy szept słyszany z odległości 1 m), a pobór prądu przez taki wentylator to zaledwie kilkanaście W.

Grzejniki E-VENT oraz REVERS są identyczne, to tzw. grzejniki bazowe – od spodu mają wnękę na wentylator oraz elementy służące do jego szybkiego wpięcia i wypięcia (mocowanie na magnesach). Dodatkowo wyposażone są  w wewnętrzną kompletną instalację elektryczną z dyskretnym wyłącznikiem usytuowanym na obudowie bocznej. 

Wentylatory można zamontować pod grzejnikiem każdego typu, np. uniwersalny wentylator podgrzejnikowy Zephyr-Vent. Jest to sposób na znaczny wzrost mocy, szczególnie cenny dla właścicieli domów u których zmiana kotła spowodowała, że posiadane grzejniki grzeją za słabo, w związku z tym szukają oni sposobów, by powstały problem względnie tanio rozwiązać. 

Sprawdź grzejniki Regulus w ofercie Onninen

Chłodzenie pomieszczeń przy pomocy wentylatora i pompy ciepła

Jeśli ktoś decyduje się na zakup pompy ciepła, dlaczego ma świadomie i dobrowolnie zrezygnować z możliwości wykorzystania jej także do funkcji chłodzenia? Analogicznie posiadacz GWC (gruntowy wymiennik ciepła). Nie ma jednak możliwości efektywnego schładzania pomieszczeń bez wymuszonej cyrkulacji powietrza – zimniejsze powietrze należy aktywnie mieszać z położonym wyżej powietrzem ciepłym. Bardzo dobrym sposobem na centralne schładzanie pomieszczeń lub pomieszczenia są zaopatrzone w cicho pracujące wentylatory, grzejniki  typu REVERS. Do tego celu można także wykorzystać wentylatory podgrzejnikowe uniwersalne (Zephyr-Vent). Uniwersalne czyli takie, które można zainstalować pod grzejnikiem każdego typu.

Brak w instalacji grzejników rewersyjnych lub wentylatorów podgrzejnikowych wyklucza efektywne wykorzystanie pompy ciepła do funkcji chłodzenia. Alternatywą są znacznie droższe klimakonwektory, których działanie ZAWSZE wymaga pracy wentylatora i to zarówno podczas grzania jak i chłodzenia. Tymczasem po łatwym wyjęciu wentylatora z grzejnika rewersyjnego, przez większą część sezonu grzewczego może on pracować jak "zwykły grzejnik".

Warto pamiętać:

  • grzejniki niskotemperaturowe umożliwiają efektywne grzanie przy pomocy pompy ciepła;
  • zmieniając ogrzewanie na niskotemperaturowe nie trzeba zmieniać grzejników na większe;
  • efektywnym i tanim sposobem na zwiększenie mocy grzewczej grzejnika jest intensyfikacja cyrkulacji powietrza wokół niego;
  • nie ma efektywnego chłodzenia bez wymuszonej cyrkulacji powietrza;
  • zalety eksploatacyjne grzejników REGULUS®-system: unikalnie wysoka sprawność i dynamika pracy, sterowalność, uniwersalne, całoroczne zastosowanie. Grzejniki kolorowe, dekoracyjne, ścienne i podłogowe kanałowe.

Sprawdź grzejniki Regulus w ofercie Onninen

Grzejnik do pompy ciepła