Jaki kabel do internetu wybrać?

Dodano: piątek, 7.04.2023


Kabel do internetu to jeden z najważniejszych elementów domowej czy biurowej infrastruktury informatycznej. I choć wiele osób nie zwraca uwagi na kabel Ethernet, to jednak ma on kluczowe znaczenie, jeśli zależy nam na szybkim i stabilnym łączu. Czym jest kabel sieciowy i dlaczego jest taki istotny?

Kabel do internetu

Sprawdź kable internetowe i przewody komputerowe w hurtowni Onninen

Co to jest kabel sieciowy?

Kabel sieciowy, oznaczony zgodnie z techniczną nomenklaturą jako kabel RJ45 wykorzystywany jest do podłączenia internetu, czy sieci lokalnej w takich urządzeniach, jak komputer, konsola, telewizor, router i wielu innych, których funkcjonalność pozwala na łączenie się z siecią.

Na przestrzeni lat technologia rozwinęła się i dzisiaj każdy z nas ma do wyboru wiele rodzajów kabli sieciowych, które różnią się nie tylko pod względem specyfikacji technicznej, ale także typu sieci, z jaką połączone zostanie nasze urządzenie. Bez względu jednak na te różnice, każdy kabel sieciowy ma jedno nadrzędne zadanie - przysyłać informacje pomiędzy urządzeniami.

Wydawać by się mogło, że szukając szybkiego i stabilnego internetu, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na ofertę dostawcy usługi. Ten jednak, oferując nam bardzo szybki internet, nie zagwarantuje nam wykorzystania pełni potencjału, jeśli nasz kabel Ethernet nie spełnia konkretnych wymagań.

Rodzaje kabli internetowych

Jak wcześniej wspomniano, kabel Ethernet różni się od siebie, a najważniejsza różnica wynika z rodzajów występujących końcówek. Wymienić możemy:

  • Końcówkę typu A - w tym wariancie piny ułożone są w następującej kolejności kolorów: biało-zielony, zielony, biało-pomarańczowy, niebieski, biało-niebieski, pomarańczowy, biało-brązowy, brązowy
  • Końcówkę typu B - w tym wariancie piny ułożone są w następującej kolejności kolorów: biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy, brązowy.

Na rynku dostępne są różne kable sieciowe - zarówno z dwoma końcówkami tego samego typu, jak i dwoma różnymi końcówkami. Dwa warianty mają nieco inne zastosowanie. Jeśli chcemy połączyć ze sobą dwa komputery, należy użyć kabla z dwoma różnymi końcówkami. Najczęściej jednak będziemy korzystać z wariantu podstawowego, jakim jest kabel prosty, który umożliwia, dzięki zastosowaniu tych samych końcówek połączenie komputera lub innego urządzenia z routerem.

To jednak niejedyne rozróżnienie wariantów kabla Ethernet. Jak wcześniej wspomniano, wybór odpowiedniego kabla zapewni nam wykorzystanie pełnego potencjału usługi internetu. Dlatego też kable sieciowe możemy podzielić na kilka kategorii, które wskazują na długość połączenia i przepustowość łącza. Kable sieciowe dzielimy według następujących kategorii:

  • 5e - prędkość do 1GB/s
  • 6, 6a - prędkość do 10 GB/s
  • 7 - prędkość do 10 GB/s + częstotliwość do 600 MHz
  • 8 - prędkość do 40 GB/s + częstotliwość do 1 GHz

Jeśli więc inwestujemy w nowy kabel sieciowy, miejmy w pamięci szybki rozwój technologii i potencjalną możliwość skorzystania z usług światłowodu, do którego niezbędne będzie zastosowanie kabla ethernet o dużej przepustowości.

Dodatkowo warto wspomnieć jeszcze o rozróżnieniu kabli Ethernet ze względu na odporność na zakłócenia. Wymienić możemy trzy podstawowe typy kabli:

  • Kabel FTP - kabel idealny do pomieszczeń o niskim poziomie zakłóceń elektromagnetycznych.
  • Kabel UTP - kabel tworzony poprzez skręcenie ze sobą pary przewodów.
  • Kabel S-FTP - kabel zapewniający najlepszą ochronę przed wpływem zakłóceń elektromagnetycznych, stosowany w miejscach o szczególnym narażeniu na ten czynnik.

Czy kabel internetowy ma znaczenie?

Wielu z nas, starając się zwiększyć szybkość swojego łącza internetowego, szuka źródła problemu nie tam, gdzie trzeba. Zmieniamy oferty dostawcy internetu, rozglądamy się za bardziej wydajnym routerem, a tak naprawdę problem może wynikać z rodzaju zastosowanego kabla internetowego.

Kabel ethernet warunkuje prędkość przesyłu danych nawet w sytuacji, w której nie korzystamy bezpośrednio z niego, a z routera. Jeśli więc zależy nam na tym, by osiągać optymalną prędkość i stabilność internetu domowego lub biurowego, sprawdźmy, jaki rodzaj kabla ethernet jest zastosowany i wymieńmy go na nowszy. Obecnie typ 6 i 6a to wygodne rozwiązanie, które pozwoli nam cieszyć się z pełni możliwości światłowodu.

Sprawdź kable internetowe i przewody komputerowe w hurtowni Onninen