Jaki kocioł kondensacyjny wybrać i na co zwrócić uwagę?

Dodano: wtorek, 8.02.2022


Kocioł kondensacyjny to jedno z energooszczędnych źródeł ciepła. Stanowi atrakcyjną alternatywę dla konwencjonalnych urządzeń zasilanych gazem lub olejem. Z jednej strony pozwala na wymierne oszczędności na ogrzewaniu, a z drugiej w mniejszym stopniu szkodzi środowisku naturalnemu. Warto więc przyjrzeć się bliżej kotłom kondensacyjnym i zastanowić się, na jakie parametry zwrócić uwagę podczas ich wyboru.

Kocioł gazowy Wolf

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak działa kocioł kondensacyjny i czym różni się od pieca konwencjonalnego,
 • na co zwrócić uwagę podczas wyboru kotła kondensacyjnego,
 • czym cechują się dobre kotły kondensacyjne.

Rodzaje kotłów kondensacyjnych

Główna różnica pomiędzy kotłem kondensacyjnym a konwencjonalnym polega na tym, że ten pierwszy zużywa zdecydowanie mniej paliwa, aby wytworzyć określoną ilość ciepła. Wszystko dzięki wykorzystaniu pary powstającej podczas spalania. O ile w tradycyjnych piecach ulatuje ona do komina, o tyle w modelach kondensacyjnych jest skraplana poprzez wychładzanie, co pozwala na odebranie z niej dodatkowego ciepła. To właśnie zjawisko kondensacji pary wodnej wpływa na znacznie wyższą efektywność kotłów tego typu, dochodzącą nawet do:

 • 111% - w przypadku kotłów kondensacyjnych zasilanych gazem ziemnym,
 • 109% - w przypadku kotłów kondensacyjnych zasilanych gazem płynnym.

Sprawdź strefę marki WOLF w hurtowni Onninen

Wysoką sprawnością odznaczają się również kotły zasilane olejem, choć z racji mniejszej zawartości wodoru (a tym samym generowanej podczas spalania pary wodnej) są one nieco mniej efektywne od modeli gazowych. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy piec kondensacyjny jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej ekonomicznym niż urządzenie konwencjonalne. Pozwala na oszczędności sięgające nawet 20% w skali całego okresu grzewczego.

Kotły kondensacyjne dzieli się nie tylko ze względu na rodzaj zasilania, ale także ze względu na:

 • pełnione funkcje (kotły jedno- i dwufunkcyjne),
 • automatykę (kotły z automatyką i bez),
 • sposób montażu (kotły wiszące i stojące).

Kocioł jednofunkcyjny to podstawowe urządzenie grzewcze, cechujące się prostszą budową i bardziej przystępną ceną. Służy do ogrzewania domu, lecz w razie potrzeby można wzbogacić je o dodatkowy zasobnik do podgrzewania wody użytkowej. Takie rozwiązanie jest jednak mniej ekonomiczne niż praktyczny kocioł dwufunkcyjny. Urządzenie tego typu pozwala na przygotowywanie c.w.u. niezależnie od zasilania systemu grzewczego. Cechuje się ponadto mniejszymi rozmiarami niż model jednofunkcyjny z dodatkowym zasobnikiem, ale też trzeba za nie więcej zapłacić.

Kotły kondensacyjne od marki WOLF


Podobnie wygląda podział na piece z automatyką i bez. Te pierwsze cechują się lepszą ekonomią i funkcją dostosowywania parametrów pracy do warunków zewnętrznych, takich jak na przykład pogoda. Można je kontrolować zdalnie. Próżno oczekiwać takiego komfortu eksploatacji od urządzeń bez automatyki. Odznaczają się one co prawda mniejszym ryzykiem uszkodzeń i niższymi cenami, lecz zużywają więcej energii i są bardziej wymagające w obsłudze. Na dłuższą metę lepiej sprawdzą się więc kotły kondensacyjne z automatyką.

Kocioł gazowy WolfOstatnie kryterium dzieli kotły kondensacyjne na wiszące i stojące. W tym przypadku wybór powinien być dość prosty. Modele montowane na ścianach zajmują mniej cennego miejsca, a w dodatku są trochę tańsze. Urządzenia instalowane na podłodze cechują się za to większą odpornością i pojemnością wodną, ale zdecydowanie trudniej zmieścić je w kotłowni, zwłaszcza jeśli ma ona skromny metraż.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kocioł kondensacyjny?

Wybierając kocioł kondensacyjny, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad jego rodzajem. Kiedy podejmiesz już decyzję, czy lepszy dla danej instalacji grzewczej okaże się model jedno-, czy dwufunkcyjny, weź pod uwagę pozostałe kryteria doboru pieca, a więc automatykę oraz sposób montażu. Nie zapominaj jednak o kluczowym parametrze, jakim jest moc kotła. Jak prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie budynku na ciepło?

Bezpośredni wpływ na moc urządzenia będzie miała zarówno wielkość budynku, jak i jakość jego izolacji cieplnej. Warto ponadto pamiętać o funkcjach, które ma pełnić kocioł (tylko ogrzanie domu czy także przygotowanie ciepłej wody użytkowej), oraz indywidualnych preferencjach jego użytkowników.

Przyjmuje się, że budynek o powierzchni do 150 m2, niezaizolowany termicznie i wzniesiony w latach 80./90. potrzebuje ok. 100 - 150 W ciepła na metr kwadratowy. Moc kotła powinna w takim przypadku wynosić do 20 kW. Jeśli obiekt jest większy, potrzebne może się okazać urządzenie dysponujące mocą nawet 30 kW. Zapotrzebowanie zdecydowanie spadnie, jeśli założymy, że budynek został wzniesiony po roku 2000 lub dobrze go ocieplono. Wówczas wystarczy zaledwie 50 - 80 W ciepła na metr kwadratowy, co pozwala ograniczyć się do kotła o mocy 10 - 12 kW.

Przy wyborze kotła kondensacyjnego warto także zwrócić uwagę na funkcję kontrolowanego spalania. Stanowi ona gwarancję optymalnej pracy urządzenia, łączącej wysoką wydajność z ekonomicznym zużyciem paliwa. Dzięki temu niezależnie od jakości gazu dostarczanego do budynku, piec zawsze wydobędzie z niego maksimum energii.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Kotły kondensacyjne marki Wolf

Kocioł gazowy WolfPoszukując kotłów gazowych dla swoich klientów, zapoznaj się z asortymentem marki Wolf, dostępnym w ofercie naszej hurtowni internetowej. Szeroki wybór produktów sprawi, że z łatwością dobierzesz piec do zapotrzebowania budynku, w którym montujesz bądź modernizujesz instalację grzewczą. Wśród dostępnych propozycji znajdziesz zarówno jednofunkcyjne piece gazowe, jak i wszechstronne kotły dwufunkcyjne.

Na uwagę zasługują między innymi następujące modele kotłów:

 • Jednofunkcyjny kocioł gazowy Wolf FGB-28 – model przeznaczony do ogrzewania domu, cechujący się kompaktowymi wymiarami ułatwiającymi montaż. Wykonany jest z solidnych materiałów, które obejmują rury miedziane, aluminiowo-krzemowy wymiennik ciepła i kompozytowy blok hydrauliczny. Piec gazowy Wolf posiada wbudowany sterownik pozwalający na wygodną regulację pogodową i zdalną obsługę urządzenia z dowolnego miejsca na świecie.
 • Gazowy kocioł dwufunkcyjny Wolf FGB-K-28 – model wiszący, odznaczający się stylową obudową i wykorzystaniem wytrzymałych komponentów. Dzięki wykonanemu ze stali nierdzewnej wymiennikowi c.w.u. urządzenie nie tylko ogrzewa budynek, ale też przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Wyposażone jest w zintegrowany zawór bezpieczeństwa, syfon kondensatu, naczynie wzbiorcze, odpowietrznik i klapę spalin. Kocioł gazowy Wolf gwarantuje komfortową eksploatację, wysoką sprawność i niższe rachunki.
 • Kondensacyjny kocioł gazowy CGB-2-20 – ścienne urządzenie wyposażone w moduł AM, które dzięki kompaktowym rozmiarom zewnętrznym stanowi idealne rozwiązanie dla systemów grzewczych oraz instalacji ciepłej wody użytkowej. Piec gazowy Wolf odznacza się łatwym dostępem do komory spalania oraz podzespołów urządzenia, co pozwala na jego łatwą i wygodną konserwację.

Jak widzisz, kondensacyjne kotły gazowe dostępne w Onninen gwarantują bezpieczną i komfortową eksploatację. Z łatwością znajdziesz wśród nich urządzenie spełniające wszystkie wymagania Twoich klientów!

Sprawdź kotły kondensacyjne w hurtowni Onninen

Piec gazowy Termet