Jaki kompresor do domu wybrać? Przegląd produktów

Dodano: poniedziałek, 5.09.2022


Kompresor to narzędzie o szerokim wachlarzu zastosowań nie tylko w przemyśle, ale i w warunkach domowych. Zastanawiasz się, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w Twoim domu, garażu lub ogrodzie? Zapraszamy do przeczytania naszego przeglądu, który zawiera odpowiedzi na pojawiające się najczęściej pytania.

Mężczyzna w stroju roboczym i masce ochronnej pracujący z kompresorem

W tym artykule przybliżymy Ci:

  • czym są kompresory;
  • jakie są ich rodzaje;
  • czym się kierować, wybierając własny kompresor do domu;
  • jakie są najpopularniejsze kompresory do użytku domowego w ofercie naszej hurtowni.

Kompresor – co to właściwie jest?

Kompresory to urządzenia z grupy sprężarek, służące do podwyższania ciśnienia gazu lub wymuszania jego przepływu. Wykorzystuje się je zarówno w halach produkcyjnych czy w profesjonalnych warsztatach, jak i w warunkach domowych. Sprężarki ułatwiają wiele codziennych czynności, takich jak kontrola ciśnienia powietrza w oponach, przedmuchiwanie sprzętów lub pomieszczeń, a nawet malowanie natryskowe, lakierowanie czy piaskowanie.

Zanim zaczniesz rozglądać się za konkretnym produktem, określ zastosowanie kompresora. Nie warto ani przepłacać za kompresor, którego potencjału w pełni nie wykorzystasz, ani kupować tańszych urządzeń, które nie spełnią Twoich oczekiwań.

Sprawdź kompresory w ofercie hurtowni Onninen

Rodzaje kompresorów

Kompresory można dzielić według kilku kryteriów. Najbardziej podstawowym jest podział ze względu na budowę sprężarki – wyróżniamy więc kompresory wyporowe (kompresor membranowy, tłokowy, śrubowy, łopatkowy, z wirującymi młotkami) i przepływowe (promieniowe, diagonalne, osiowe, żwirowe). Inne dotyczą m.in. smarowania (kompresory olejowe i bezolejowe), mobilności (stacjonarne, przenośne) czy źródła zasilania (elektryczne, spalinowe).

Jako że mówimy o doborze kompresora do warunków domowych, pominiemy urządzenia przepływowe. Spośród wyporowych skupimy się natomiast na dwóch typach przystosowanych do pracy w domu, garażu czy ogrodzie: kompresorach membranowych oraz tłokowych.

Kompresor tłokowy a membranowy

W kompresorze membranowym budowa sprężarki uwzględnia zastosowanie membrany poruszającej sprężone powietrze za pomocą tłoka. Ponieważ tłok nie ma żadnego kontaktu ze sprężonym powietrzem, jest ono wolne od zanieczyszczeń. To dlatego kompresory membranowe stosuje się często w miejscach, które wymagają najwyższej jakości i czystości powietrza, np. w gabinetach dentystycznych, na rynku spożywczym, farmaceutycznym czy lakierniczym.

Jeżeli zależy Ci na sprzęcie nieco mniej wydajnym, ale ekologicznym, rozważ zakup kompresora membranowego. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że częstszym wyborem do domów są kompresory tłokowe w wersjach olejowej lub bezolejowej.

Kompresor olejowy czy bezolejowy?

Człowiek w kombinezonie roboczym odczytuje wskazanie ciśnienia na manometrze kompresoraZasada działania obu urządzeń jest taka sama. Różnica polega na tym, że tłok kompresora olejowego musi być smarowany olejem, a więc wymaga dodatkowej obsługi. Tłok w kompresorze bezolejowym wykonuje się z materiału o niskim współczynniku tarcia, dlatego smarowanie nie jest mu potrzebne.

Kompresor olejowy ma wydajniejszą sprężarkę, przystosowaną do pracy ciągłej, dlatego częściej spotyka się go w profesjonalnych warsztatach samochodowych czy zakładach wulkanizacyjnych. Jest wprawdzie cięższy niż typ bezolejowy, jednak wiele modeli wyposaża się w kółka ułatwiające przemieszczanie z miejsca na miejsce. Wadą kompresorów olejowych jest możliwość przedostawania się niewielkich ilości oleju do sprężonego powietrza podczas pracy. Urządzenia takie zajmują także więcej miejsca, dlatego upewnij się, że masz odpowiednie warunki, by je przechowywać i swobodnie transportować. Wśród wad „olejówek” warto wymienić także ich szybkie nagrzewanie i długie chłodzenie.

Warianty bezolejowe są mniejsze, lżejsze i cichsze w pracy niż olejowe. Przekłada się to jednak na niższą wydajność oraz nieprzystosowanie do pracy ciągłej. Mały i lekki kompresor posłuży do napompowania materaca, piłki czy dmuchanej zabawki. Na rynku dostępne są też większe, choć nadal przenośne warianty bezolejowe do wykorzystania w warsztacie. Kompresor olejowy jest przyjazny środowisku oraz łatwy w użytkowaniu. Poleca się go osobom mniej zaawansowanym w pracy z tego rodzaju urządzeniami, oczekującym często prostego, przenośnego urządzenia do niewyagających prac domowych lub warsztatowych.

Sprawdź kompresory w ofercie hurtowni Onninen

Czym jeszcze się kierować, wybierając kompresor do domu?

Obok budowy (rodzaju sprężarki) i rodzaju smarowania, przy doborze kompresora najlepiej kierować się takimi parametrami jak:

Wydajność kompresora

Jeden z podstawowych parametrów urządzenia, decydujący o tym, czy zaspokoi ono wszystkie Twoje potrzeby. Wydajność kompresora do domu powinna mieścić się w zakresie 150-300 litrów na minutę.

Pojemność zbiornika

Do prac domowych powinien Ci wystarczyć sprzęt o pojemności do 10 litrów. Do malowania czy piaskowania wybierz urządzenia stacjonarne o pojemności ok. 50 l. Pamiętaj jednak, że większa pojemność to także więcej zajętego miejsca i większy ciężar.

Ciśnienie maksymalne kompresora

Większość czynności w domu i garażu wykonasz kompresorem, którego ciśnienie nie przekracza wartości 6 barów. Jeżeli jednak potrzebujesz nieco wydajniejszego urządzenia, postaw na zakres 8-10 barów.

Akcesoria i funkcje dodatkowe

Mały kompresor z żółtym zbiornikiem, do zastosowań domowych i warsztatowychZwróć uwagę na podstawowe wyposażenie urządzenia. Większość kompresorów fabrycznie zaopatrzonych jest w spiralny przewód z odpowiednimi końcówkami (do wentyli rowerowych, piłek, materacy), pistolet z manometrem do pompowania kół samochodowych oraz pistolet do przedmuchiwania. Jeżeli chcesz wykorzystać sprężarkę do innych czynności, prawdopodobnie będziesz musiał dokupić dodatkowe akcesoria. Na rynku znajdziesz także urządzenia oferujące np. zdalną regulację ciśnienia.

Jaki kompresor wybrać? Kompresory bezolejowe na Onninen!

Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie najpopularniejszych kompresorów w ofercie naszej hurtowni. Mamy nadzieję, że pomoże Ci wybrać właściwe urządzenie do użytku domowego, dostosowane do Twoich potrzeb!

Kompresor bezolejowy Jolly

Ten 9-kilogramowy bezolejowy kompresor zapewnia wydajność 180 l/min., maksymalne ciśnienie 10 barów oraz 5 l pojemności zbiornika. Umieszczony jest w wygodnej walizce ze schowkiem na akcesoria, pozwalającej na łatwy transport urządzenia. Kompresor Jolly sprawdzi się, gdy trzeba napompować koło w aucie lub rowerze, domowy materac czy też przygotować powierzchnię do malowania lub szlifowania. Kompresor wyposażony jest w reduktor ciśnienia, 2 manometry, zawór bezpieczeństwa, pas na ramię ułatwiający noszenie oraz gumowe nóżki amortyzujące wibracje.

Kompresor mobilny Scheppach AIRCASE

Kompresor walizkowy SCHEPPACH AIRCASE to praktyczne i kompaktowe narzędzie dla każdego prywatnego użytkownika. Sprawdza się świetnie w małych warsztatach i różnorodnych domowych czynnościach. Jest to kompresor bezolejowy, niewymagający większej konserwacji, wyposażony w zintegrowany schowek na osprzęt. Waży zaledwie 8 kg, ma mały, 2-litrowy zbiornik, wydajność 180 l/min oraz maksymalne ciśnienie 8 barów.

Kompresor mobilny bezolejowy SUPER BOXY

Bezolejowy kompresor SUPER BOXY jest lekki oraz łatwy w transporcie (waga ok. 8 kg) i użytkowaniu dzięki możliwości zdalnego sterowania urządzeniem. Wyposażono go w 3-metrowy gumowy przewód z innowacyjnym regulatorem ciśnienia, którego wartością można swobodnie operować w zależności od warunków pracy. W komplecie z kompresorem użytkownik otrzymuje 6-częściowy zestaw: pistolet do pompowania, 3 końcówki do pompowania piłek, rowerów i małych materaców oraz pistolet do przedmuchiwania. Ten poręczny sprzęt ma 2-litrowy zbiornik oraz wydajność 200 l/min, dlatego sprawdzi się zarówno do pompowania materaców lub kół, jak i przygotowywania powierzchni do malowania czy lakierowania.

Kompresor przenośny STANLEY

Jeśli uważasz, że powyższe modele nie spełnią Twoich wymagań, poważnie zainteresuj się modelem od STANLEY. Ma on nowoczesną pompę o zwiększonej mocy, aż 50-litrowy zbiornik oraz wydajność na poziomie 222 l/min z maksymalnym ciśnieniem 10 barów. Pionowo zamontowana sprężarka ułatwia umiejscowienie i przechowywanie, a wyposażenie sprzętu w wygodny uchwyt i koła – swobodny transport, zwłaszcza że kompresor waży 24 kg. Urządzenie świetnie sprawdzi się w każdym domowym warsztacie, zapewniając wysoką wydajność oraz sprężone powietrze wolne od zanieczyszczeń. Wśród pozostałych zalet kompresora STANLEY 50L, 10 bar. warto wymienić także praktyczny panel sterowania z reduktorem ciśnienia i manometrem, a także łatwy dostęp do części zamiennych.

Sprawdź wszystkie kompresory w ofercie hurtowni Onninen

Kompresor
Kompresor samochodowy
Kompresor 50 l
Kompresor 100l
Kompresor bezolejowy
Kompresor Stanley
Kompresor olejowy
Mini kompresor/ Mały kompresor