Jaki miernik prądu wybrać?

Dodano: czwartek, 15.06.2023


Może i miernik prądu wydaje się nieskomplikowanych urządzeniem, to jednak jego zakup trzeba odpowiednio przemyśleć. W poniższym artykule wyjaśnimy kluczowe kwestie, polecimy też sprawdzone modele.

miernik pradu przy gniazdku

Sprawdź mierniki prądu w hurtowni Onninen

Miernik prądu - co to takiego? Jak działa?

Sonel CMP-200Miernik prądu, określany też jako amperomierz, służy do pomiaru natężenia prądu elektrycznego. Żeby zrozumieć jego zasadę działania, trzeba najpierw poznać jego budowę. Składa się z cewki zwojów drutu (wokół której przechodzi badany prąd), igły i wyświetlacza, jaki ukazuje wynik pomiaru. Prąd płynący przez cewkę sprawia, że powstaje w niej pole magnetyczne, które oddziałuje na magnes umieszczony wewnątrz miernika. Wywołuje to obrót igły wskazującej. Im natężenie jest większe, tym bardziej obraca się igła. Mierniki prądu są powszechnie wykorzystywane w wielu obszarach, zwłaszcza w elektronice, elektrotechnice, przemyśle i badaniach naukowych. Dzięki nim można kontrolować natężenie prądu w obwodach elektrycznych, co wpływa zarówno na optymalne wykorzystanie jego zasobów, jak i bezpieczeństwo użytkowania sprzętów elektronicznych.

Miernik prądu analogowy - czym się charakteryzuje?

To, jaki miernik prądu CMP-400wybierzemy, zależy od wielu czynników, wśród których najważniejsze to dokładność pomiaru i zakres pomiarowy. Nie mniej ważne są pomocne funkcje dodatkowe. Kluczowe znaczenie ma również budżet, który możemy przeznaczyć na ten zakup. Dostępne są trzy rodzaje mierników: analogowe, cyfrowe i szczękowe. Zacznijmy od tradycyjnego, najmniej skomplikowanego - miernika prądu analogowego. Wyposażony we wskazówkę pokazującej wartość prądu. Dość tanie i proste w obsłudze. Szczególnie przydatne do pomiaru prądu stałego (DC), ale już w przypadku pomiarów prądu zmiennego (AC) dość zawodne. W tym wypadku potrzeba bardziej zaawansowanego sprzętu - miernika cyfrowego.

Miernik prądu cyfrowy - nowocześniejszy i bardziej precyzyjny

Sonel CMN175Są to urządzenia zdecydowanie bardziej niezawodne w porównaniu do modeli analogowych. Zapewniają dokładnie i czytelne wartości pomiaru dzięki wyświetlaczowi LCD lub LED. Mają też więcej różnych funkcji, jak pomiar oporności czy napięcia. Działają tak samo niezawodnie w przypadku prądu stałego i zmiennego. Mimo że kosztują więcej od mierników analogowych, to gwarantują zdecydowanie lepszą jakość i komfort pracy.

A może miernik prądu cęgowy - czym się wyróżnia?

Ten rodzaj mierników przydaje się szczególnieSonel CMP-401 do pomiaru prądu zmiennego. Łatwe je rozpoznać po charakterystycznej szczęce. Jej kształt nie jest przypadkowy, gdyż dzięki temu, że otwiera się i zamyka, jesteśmy w stanie wykonać pomiar prądu bez konieczności przerywania obwodu. To niezwykle wygodne w użytkowaniu urządzenie, ponieważ pozwala na pomiary w różnych, nawet trudniej dostępnych, miejscach. Używane szczególnie często w instalacjach elektrycznych oraz naprawach urządzeń elektronicznych. 

Jaki miernik prądu wybrać? Oto nasze propozycje!

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej rodzaje mierników prądu, łatwo wysnuć wniosek, że najlepiej zainwestować w mierniki cęgowe, zwłaszcza że są to urządzenie cyfrowe, a więc komfortowe w obsłudze. Jakie modele szczególnie warto polecić?

  • Cyfrowy miernik prądu cęgowy CMP-200 z certyfikatem kalibracji zFLUKE 325 miernik cęgowy 400A, CAT III 600 V/CAT IV 300V wyświetlaczem LCD (31 cyfry, maks 1999) i podświetleniem wyświetlacza białym światłem. To specjalistyczne urządzenie przeznaczone do precyzyjnych pomiarów, także małych wartości prądu przemiennego.
  • Cyfrowy miernik cęgowy do prądu przemiennego CMP-400 o niezwykle wysokiej jakości i precyzji. Główną zaletą prezentowanego urządzenia jest możliwość dokonywania pomiarów w zakresie od 0 do 400, dzięki czemu może zostać wykorzystany do różnorodnych zadań w dziedzinach elektryki i automatyki. 
  • Miernik prądu cęgowy FLUKE 325 został zaprojektowany z myślą o profesjonalistach, którzy w swojej pracy zajmują się instalacją i utrzymaniem systemów elektrycznych. Zapewnia dokładność pomiaru, dzięki czemu wyniki pomiarów są zawsze wiarygodne. 
  • Cyfrowy miernik prądu Sonel CMP-401 umożliwia precyzyjny pomiar prądu stałego, jak i przemiennego. Tak jak poprzednie modele urządzenie posiada certyfikat kalibracji oraz klasę bezpieczeństwa cat.III o maksymalnym napięciu 600V. Warto zwrócić uwagę na to, że miernik został wyposażony w rozwarcie cęgów na poziomie 30 mm, dzięki czemu użytkowanie nawet przy większych przewodach i kablach nie sprawia problemów. 
  • Miernik widełkowy prądu AC Sonel CMP-200F to nowatorskie rozwiązanie z rodziny mierników cęgowych. Łączy w sobie to, co najlepsze - prostotę, szybkość pomiarów i wszechstronność. 

Stawiając na jedno z tych rozwiązań, możemy być pewni dokładnych, niezakłóconych niczym, pomiarów, co w przypadku prądu jest niezwykle istotne.

Sprawdź mierniki prądu w hurtowni Onninen

Miernik napięcia
Próbnik napięcia
Wskaźnik napięcia