Jaki podgrzewacz wybrać? Sprawdź Podgrzewacze Kospel

Dodano: czwartek, 6.07.2023


Podgrzewacze pozwalają na ciągłe dostarczenie ciepłej wody, bez ograniczeń związanych z pojemnością zbiornika, a tym samym bez strat ciepła spowodowanych przechowywaniem wody w zbiorniku. Energia elektryczna pobierana jest tylko podczas aktywnego ogrzewania wody. Dodatkowo – ciepła woda dostępna jest praktycznie natychmiast po odkręceniu kranu. Jednak na co zwrócić uwagę przy wyborze podgrzewacza? Czym różni się podgrzewacz hydrauliczny od elektrycznego? Jakie podgrzewacze stosować w małych przestrzeniach? Przeczytaj i dowiedz się sam!

Podgrzewacz przepływowy Kospel EPO2 w łazience

Sprawdź podgrzewacze wody Kospel w hurtowni Onninen

Jak dobrać podgrzewacz?

Podgrzewacz Kospel EPO2Dobierając podgrzewacz wody, warto zastanowić się nad liczbą oraz miejscem punktów odbioru wody. W przypadku standardowych łazienek z prysznicem, doskonale sprawdzi się urządzenie o mocy 12-15 kW.  Z kolei do wanien należy zastosować podgrzewacz o minimalnej mocy 18 kW. Urządzenie o większej mocy – od 24 do 27 kW – warto zamontować w momencie posiadania deszczownicy, gdzie podgrzewacz musi być bardziej wydajny. W kuchni natomiast najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie to o mocy 6 kW, pozwalające uzyskać wystarczający strumień wody na przykład do umycia naczyń.

Czym się różni podgrzewacz hydrauliczny od podgrzewacza elektrycznego?

Przy wyborze podgrzewacza, warto Podgrzewacz Kospel PPH3zaznajomić się także z jego rodzajami oraz z różnicami między nimi. Pierwszym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest sposób sterowania. Dostępne na rynku podgrzewacze oferują sterowanie hydrauliczne lub elektroniczne.

Sterowanie hydrauliczne załącza 1 lub 2 stopień mocy w sposób mechaniczny, w zależności od ilości przepływającej wody. Hydrauliczny podgrzewacz posiada przełącznik umożliwiający ustawienie pełnej mocy lub jej ograniczenie (tryb ekonomiczny), co oznacza, że im więcej wody zużyjemy za jednym razem, tym bardziej zmniejszy się jej temperatura. Przykładem takiego urządzenia może być wielopunktowy podgrzewacz hydrauliczny KOSPEL PPH3 hydraulic.

Podgrzewacz elektryczny zapewnia natomiast płynną regulację temperatury wody w zakresie 30-60oC, a zastosowanie czujnika do pomiaru przepływu wody załącza urządzenie już przy przepływie 2,5 l/min. Jest to szczególnie istotne w instalacjach z małym ciśnieniem wody.

Dodatkowo, modele elektroniczne takie jak elektroczniny podgrzewacz PPE3 electronic LCD od KOSPEL mają możliwość dogrzewania ciepłej już wody, na przykład przy wykorzystaniu zasobnika ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Elektroniczny podgrzewacz 3-fazowy może także dostarczyć ciepłą wodę do kilku punktów odbioru, a szeroki zakres mocy od 9 do 27 KW/400V pozwala na doskonałe dobranie podgrzewacza do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dodatkowo modele podgrzewaczy elektrycznych KOSPEL to urządzenia o klasie energetycznej A, które występują w różnych rozmiarach, o różnej mocy.

Jaki pogrzewacz będzie dostosowany do różnych wymagań?

Podgrzewacz Kospel PPE3Trzyfazowy model podgrzewacz elektroniczny PPE3 electronic LCD o wymiarach 245 x 126 x 440 mm charakteryzuje się szerokim zakresem mocy od 9 do 27 kW/400V. Ciśnienie wody w podgrzewaczu wynosi 0,1 - 1,0 MPa, natomiast jego wydajność zmienia się w zależności od wybranej mocy. Dla 9/12/15 kW/400V jest to 4,3/5,2/5,8/7,2 l/min., dla 18/21/24 to 8,1/8,7/10,1/11,6 l/min., natomiast dla PPE3 electronic LCD o mocy 27 kW/400V wynosi 13,0 l/min.

Jego hydraulicznym odpowiednikiem jest podgrzewacz hydrauliczny PPH3 hydraulic o mocy od 9 do 21kW/400V. Wymiary modelu są takie same jak w elektronicznej wersji, natomiast ciśnienie wody wynosi 0,15 - 1,0 MPa. Dzięki przełącznikowi mocy, podgrzewacz hydrauliczny może pracować pełną mocą lub w trybie ekonomicznym. Urządzenie wyposażone jest także w dwustopniową automatyczną modulację mocy, która w zależności od przepływu wody załączy pierwszy lub drugi stopień mocy.

Gdzie sprawdzą się podgrzewacze umywalkowe?

Podgrzewacze o mniejszej mocy doskonale sprawdzą się przy pojedynczych punktach takich jak zlewozmywak lub umywalka. Przykładem takiego rozwiązania może być elektryczny podgrzewacz Kospel EPO2 z możliwością montażu w pozycji z króćcami w górę lub w dół - nad lub pod umywalką. Podgrzewacz elektryczny Kospel o mocy od 3,5 kW do 6 kW/230 ma wymiary 168 x 76 x 200 mm, a ciśnienie wody wynosi 0,12 - 0,6 MPa.

Drugim rozwiązaniem w jest podgrzewacz Kospel o mocy 3,5-6 kW/230-400V oraz takim samym ciśnieniu jest podgrzewacz umywalkowy EPO z grzałkami wykonanymi z miedzi – w tym modelu wymiary wynoszą 229 x 87 x 209 mm.

Jakie podgrzewacze stosować w małych przestrzeniach?

Warto także wspomnieć o podgrzewaczachPodgrzewacz umywalkowy EPS2 dedykowanych niewielkim przestrzeniom, takim jak domek letniskowy, altanka działkowa lub biuro. Podgrzewacz umywalkowy Kospel EPS2 to nieduże urządzenie o mocy 3,5-5,5 kW/230V oraz wymiarach 135 x 69 x 195 mm. W tym modelu ciśnienie wody wynosi 0,1 - 1,0 MPa.

W przypadku działkowego prysznica, doskonale sprawdzi się podgrzewacz przepływowy EPS2.P z drobnostrumieniową wylewką prysznicową. Nieduże wymiary podgrzewacza ułatwią montaż w praktycznie każdym miejscu z dostępem do wody i energii elektrycznej.

Podgrzewacze przepływowe od KOSPEL to rozwiązanie umożliwiające oszczędność energii oraz wody nawet o 50%, będąc tym samym przyjaznym dla środowiska sposobem na uzyskanie ciepłej wody. Zużywają energię elektryczną tylko w momencie przepływu wody, a jednocześnie pobór ogrzanej wody nie jest ograniczony pojemnością zbiornika.

Sprawdź podgrzewacze wody Kospel w hurtowni Onninen

Podgrzewacz wody Kospel
Podgrzewacz wody
Przepływowy podgrzewacz wody
Elektryczny podgrzewacz wody
Gazowy podgrzewacz wody
Przepływowy podgrzewacz wody 230V
Stiebel Eltron podgrzewacz wody
Podgrzewacz wody do kuchni