Każdy specjalista zajmujący się przygotowywaniem instalacji i podłączeniem osprzętu do systemu monitoringu powinien wiedzieć, jakie kable i przewody są niezbędne do wykonania bezpiecznej i niezawodnej infrastruktury sieciowej. To podstawa, aby system kamer bezpieczeństwa mógł funkcjonować sprawnie i bez ryzyka awarii. A zatem jakie przewody powinieneś wybrać do przygotowywanej instalacji monitoringu domowego lub budynku biurowego? Zajrzyj do poradnika dla monterów i dowiedz się więcej!
Sprawdź kamery przemysłowe w hurtowni Onninen
Z jakiego materiału powinien być wykonany przewód do kamer monitoringu?
Idealny kabel do kamer monitoringu to skrętka lub typowy przewód hybrydowy, który pozwala jednocześnie zasilać urządzenie i przesyłać sygnał do kamer przez instalacje POE. W praktyce takie przewody są wykonane ze stalowego rdzenia pokrytego miedzią. Dzięki temu kable telekomunikacyjne zachowują optymalne wartości.
Do przygotowania kompletnego systemu monitoringu potrzebujesz przede wszystkim wysokiej jakości kable i przewody, które pozwolą Ci na stworzenie od podstaw niezbędnej infrastruktury sieciowej.
Zanim zdecydujesz się na przewody do instalacji monitoringu domu lub budynku biurowego, zapamiętaj 3 wskazówki:
- Wybieraj przewody o odpowiedniej impedancji, zazwyczaj 75 Ω dla systemów CCTV.
- Zwracaj uwagę na jakość ekranowania, aby zminimalizować zakłócenia elektromagnetyczne.
- Dostosuj rodzaj izolacji do warunków instalacji: PVC do wnętrz, PE lub żelowane do zastosowań zewnętrznych.
Im lepiej dopasujesz typ przewodów zasilających i transmisyjnych, tym lepsza będzie niezawodność przygotowanego systemu monitoringu.
Ile żył potrzeba do podłączenia przewodem kamerę monitoringu?
W profesjonalnych systemach monitoringu stosuje się nie tylko zwykłe kable koncentryczne. Istotne są przewody, które będą w stanie też zasilić urządzenia rejestrujące obraz i dźwięk. Optymalna liczba żył w przewodach to 4. Taki typ kabli ma zintegrowane żyły zasilające z transmisyjnymi. Dzięki temu przygotowanie instalacji jest tańsze, a podłączenie kamer znacznie łatwiejsze.
Dla kamer IP zazwyczaj używa się kabli typu skrętka, które zawierają osiem żył, czyli cztery pary przewodów. Takie kable umożliwiają zarówno transmisję danych, jak i zasilanie kamery przy użyciu technologii PoE (Power over Ethernet).
Istotną rolę odgrywa też izolacja elementów transmisyjnych. Dodatkowy ekran pozwala na przesyłanie danych i funkcjonowanie monitoringu IP bez ryzyka, że zakłócenia elektromagnetyczne negatywnie wpłyną na sposób funkcjonowania całego systemu.
Aby transmisja danych była jak najwydajniejsza, istotne jest zastosowanie przewodów miedzianych. Kluczowym parametrem rzutującym na jakość przesyłanego obrazu i dźwięku jest średnica żyły – w przypadku klasycznych kabli koncentrycznych (drut) to ok. 0,5 mm. Tyle wystarczy do swobodniej pracy rejestratora obrazu i dźwięku wraz z możliwością transmisji danych do komputerów w czasie rzeczywistym.
Czy wiesz, że…? W systemach monitoringu domowego lub w budynkach komercyjnych kluczową rolę odgrywają także kable światłowodowe. Takie przewody dają dostęp do superszybkiej sieci internetowej, która pozwala na łączenie się z systemem kamery IP bez potrzeby fizycznej obecności w budynku – oczywiście bez opóźnień i zakłóceń.
Jaki kabel do monitoringu będzie lepszy? Skrętka czy kabel koncentryczny?
Materiał wykonania żył transmisyjnych i zasilających jest niezwykle istotny, podobnie jak powłoka zewnętrzna, np. zabezpieczająca przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Wybór odpowiedniego kabla jest istotny w kontekście przesyłu obrazu wysokiej rozdzielczości bez opóźnień.
Najczęściej wykorzystywane opcje to:
- Kabel Ethernet – skrętki występują w różnych wersjach, np. ekranowana i nieekranowana. Taki przewód pozwala, np. na połączenie kamery monitoringu z routerem lub komputerem przechwytującym obraz bezpośrednio z urządzenia.
- Kabel koncentryczny – to przewód, który znajduje zastosowanie w systemach monitoringu do przesyłania sygnału na niewielkie odległości, np. pomiędzy wewnętrznymi urządzeniami infrastruktury sieciowej budynku. Kluczowa funkcja to przesyłanie analogowych sygnałów o szerokim paśmie częstotliwości.
Dla nowoczesnych systemów monitoringu IP lepszym wyborem jest skrętka Ethernet kategorii 5e lub 6. Jeśli stawiasz na klasyczne rozwiązania i potrzebujesz tylko lokalnie funkcjonującego systemu monitoringu – wtedy możesz wybrać przewody koncentryczne, choć to coraz rzadziej stosowane rozwiązanie ze względu na trudności w skalowaniu infrastruktury sieciowej.