Jaki ubijak do ziemi wybrać?

Dodano: piątek, 5.05.2023


Odpowiednie elektronarzędzia wpływają na efektywność pracy i znacząco mogą ją przyspieszać. Doskonałym tego przykładem jest ubijak do gruntu, który wytwarza wibracje przenoszone na płytę roboczą przylegającą do ziemi. Siła wibracji zagęszcza podłoże, a także zapewnia jego twardość i wytrzymałość. Warto dowiedzieć się więcej na temat rodzajów ubijarek. Jaką wybrać?

ubijak do ziemi na budowie

Sprawdź ubijarki do gruntu w hurtowni Onninen

Czy warto stosować ubijarkę gruntu?

Wykonując pracę budowlaną trzeba zadbać nie tylko o wybór właściwych materiałów, ale też prawidłowe wykonanie konstrukcji. Kluczowe znaczenie ma przygotowane podłoże. Tylko utwardzone zapewni trwałość budowli. Aby to uzyskać należy zastosować ubijarkę do gruntu. Dzięki temu sprzętowi pozbędziecie się z gleby nadmiaru wody, ale też powietrza. Podłoże będzie zagęszczone niezwykle szybko, a przy tym skutecznie. Ubijarka do ziemi posiada silnik, który wytwarza wibracje. Siła wibracji zagęszcza podłoże. Dochodzi do wytrącenia z niego niechcianych substancji. W ten prosty sposób uzyskuje się podłoże twarde i wytrzymałe. Za efektywność pracy w dużej mierze odpowiada płyta robocza oraz wibracje, które emitowane są przez silnik elektryczny. Silnik połączony jest z wałem napędowym. Sprzęgło ośrodkowe przekazuje wibracje do stopy ubijaka, która następnie zostaje wprawiona w ruch i uderza o ziemię z odpowiednią częstotliwością. Ubijaki mają smukłą budowę, a także są relatywnie lekkie, co umożliwia ich przenoszenie, a także ułatwia transport. Wyobraźcie sobie, że ubijaki mogą z tak dużą siłą uderzać w grunt, że zmniejszają jego grubość nawet o 50 cm. Jednocześnie są to urządzenia bezpieczne w użytkowaniu i bardzo stabilne. Warto postawić na urządzenia wydajne, które przyspieszają pracę. Są więc niezbędnym elementem na każdej budowie.

Rodzaje ubijarek

Ubijarki do gruntu to urządzenia niezawodne. Warto wiedzieć, że dostępne są w wielu wariantach. Można zdecydować się na:

  • ubijarki elektryczne, które mogą być stosowane tylko na suchych powierzchniach
  • ubijarki spalinowe, które mają dużą moc
  • ubijarki ręczne, które są najmniejszymi i najlżejszymi modelami. Prowadzi się jej ręcznie w jednym bądź dwóch kierunkach. Doskonale sprawdzą się do ubijania ziemi pod kostkę brukową.
  • ubijarki samoprzesuwne - działają samoczynnie. Operator nadaje im jedynie kierunek pracy. Najczęściej wykorzystuje się je na terenach o dużym metrażu
  • ubijarki podczepiane, które stosuje się na większych powierzchniach. Wyposażone są w dużą płytę wibracyjną. Można używać je na trudno dostępnych powierzchniach takich jak skarpy.

Pamiętajcie, że znalezienie odpowiedniej ubijarki może przyspieszyć pracę, dlatego też przy wyborze należy zwrócić uwagę na masę urządzenia, ale też głębokość zagęszczania. Trzeba wziąć pod uwagę także środowisko użycia. Zatem do prac lekkich stosuje się ubijarki ręczne, natomiast do bardziej zaawansowanych stosuje się np. ubijarki samoprzesuwne. Duże znaczenie ma też moc silnika, która nie powinna być mniejsza niż 4,5 kW. Wymiary płyty roboczej, to kolejny element, na który powinniście zwrócić uwagę. Można powiedzieć, że zasada jest prosta, im większa płyta, tym szacunkowo krótszy czas pracy. Wydajność ubijania także się liczy. Dla wygody pracy wybierajcie urządzenia, które nie emitują bardzo dużego hałasu.

Ile kosztuje ubijak do ziemi?

Cena ubijaka do ziemi zależy od modelu, na jaki się zdecydujcie. Można powiedzieć się im bardziej profesjonalne urządzenie, tym jest droższe. Pod uwagę trzeba też wziąć moc silnika. Dobre urządzenie można kupić już za mniej niż 6 tys. zł.

Ubijak wibracyjny Scheppach VS1000Ubijak wibracyjny Scheppach VS1000

Warto zdecydować się choćby na ubijak wibracyjny Scheppach VS1000. Jest to zaawansowane technologicznie urządzenie. Zapewnia aż do 650 uderzeń na minutę. Jest bardzo prosty w obsłudze. Ma też szerokie spektrum zastosowania. Bardzo dobrze sprawdzi się do robót ziemnych, ale też wykopów czy nawet napraw asfaltu. Jest bardzo wydajny, a przy tym ma wyważony rozkład obciążenia. Wykonany jest z odpornych na uszkodzenia materiałów. Producent zastosował w nim mocny silnik czterosuwowy. Gwarantuje on głębokość zagęszczania na poziomie do 40 do 60 cm. Dla jeszcze większej wygody posiada mechanizm jezdny. To produkt profesjonalny, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdej firmy budowlanej czy remontowej. Scheppach to producent, który oferuje sprzęt wyróżniający się trwałością i niezawodnością nawet przez długie lata, a przy tym można go kupić w naprawdę korzystnej cenie.

Sprawdź ubijarki do gruntu w hurtowni Onninen

Ubijak do ziemi