Jaki wybrać klucz do rur?

Dodano: piątek, 14.04.2023


Odpowiednie narzędzia ręczne ułatwiają pracę, ale też zapewniają większy komfort oraz wygodę. Na wyposażeniu każdego profesjonalisty, ale i majsterkowicza nie może zabraknąć klucza do rur. Dziś podpowiemy Wam jak znaleźć najlepsze modele i czym kierować się przy wyborze.

kobieta hydraulik z syfonem i kluczem do rur

Jaki jest najlepszy klucz do rur?

Podstawowym narzędziem podczas napraw jest klucz do rur. Warto tutaj wiedzieć, że zawsze należy kierować się jakością, ale też zastosowaniem. Klucze do rur należą do kategorii narzędzi nastawnych, co oznacza, że mają regulowane szczęki. Za pomocą ich rozstawu możemy przykręcać, odkręcać pokrętła, rękojeści bądź śruby. Kolejnym ważnym elementem jest konstrukcja, która powinna być wzmocniona. Aby moment obrotowy był w pełni precyzyjny takie narzędzia są hartowane. Dla jeszcze większego komfortu pracy są pokryte ząbkami bądź rowkami. Dzięki temu można łatwiej chwytać rury. Wykonanie połączeń rur wymaga precyzji, ale również zastosowania właściwych kluczy. Klucze do rur powinny też zapewniać przyczepność, co ułatwia obracanie rur nawet przy oporze. Można też zdecydować się na klucz, który posiada regulowaną szczękę. Ułatwia to zaciskanie szczęki jeszcze intensywniej na danej rurze. Dostępne są także modele, które posiadają dwie sprężyny płytkowe. Ułatwia to odblokowanie szczęki po zwolnieniu nacisku. Można też zaklasyfikować klucze, biorąc pod uwagę długość rękojeści. Klucze dostępne są w wymiarach od 15 cm. Klucze do rur mają szerokie spektrum zastosowania. Rzeczywiście doskonale sprawdzą się do naprawy czy budowy instalacji wodno-kanalizacyjnej. Można wykorzystywać je też do zakręcenia zaworu wody. Tutaj np. dobrze sprawdzi się klucz nasadowy. Pasuje on zarówno do włazów, jak i zasuw.

Sprawdź klucze do rur w hurtowni Onninen

Jak używać klucza dynamometrycznego?

Klucz dynamometrycznyW wielu pracach wykorzystuje się klucze dynamometryczne. Mają one charakterystyczną budowę. Obok rękojeści znajduje się przełącznik blokady. Znajdziemy na nim też skalę oraz grzechotkę. Aby użyć takiego klucza na samym początku należy przesunąć przełącznik blokady. Rękojeścią należy kręcić zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeżeli chcecie wykorzystać skalę pomocniczą i zwiększyć nastawiony moment, to powinniście kręcić rękojeścią do pokrycia linii pionowej. Korzystanie z klucza dynamometrycznego jest proste. Trzeba jednak pamiętać, aby naciskać klucz z taką siłą, by nie była ona zbyt duża, biorąc pod uwagę wartości ustawione na skali. Oznacza to, że im większy moment jest ustawiony, tym większej siły należy użyć. Najczęściej stosuje się jej do dokręcania śrub z gwintem. Wykorzystuje się je do dokręcania i odkręcania połączeń śrubowych. Dzięki nim łatwo można wybrać właściwy moment, co ułatwia wykonanie prac. Zatem stosuje się je wszędzie tam, gdzie nakrętki są wykonane z tworzywa, aluminium czy plastiku. Specjalna sprężyna podczas dokręcania wygina się, natomiast zapadka blokuje klucz w sytuacji, gdy zostanie przekroczona ustawiona siła dokręcania.

Rodzaje kluczy do rur

Klucze do rur dostępne są w wielu wariantach. Możemy wyróżnić:

  • klucze do rur typu żabka - szczęki najczęściej wykonane są ze stali. Zapewnia to trwałość, odporność mechaniczną. Takie klucze są połączone specjalną śrubą, która reguluje rozstaw. Dodatkowo regulacja odbywa się w sposób skokowy. Rękojeści są skrzyżowane i pracują w oparciu o dźwignię dwustronną.
  • klucze do rur typu szwedzkiego - posiadają ramiona ułożone w sposób równoległy. Przypominają szczypce czy też kombinerki. Ich działanie opiera się na dźwigni prostej. Warto zwrócić uwagę, że szczęki są wygięte, zaś na jednym ramieniu znajduje się nakrętka. Regulacja jest płynna. Można zdecydować się na szczęki gładkie rowkowane bądź ząbkowane.
  • klucze do rur typu S - posiadają charakterystyczne szczęki w kształcie litery S. Wykorzystuje się je do rur o niewielkiej średnicy.
  • klucze do rur samozaciskowe - posiadają absorbujące sprężyny. Mają zastosowanie w trudno dostępnych miejscach.
  • klucze do rur typu pe - mają zastosowanie do złączek ciśnieniowych.
  • klucze do rur sześciokątne - zapewniają wzmocniony uchwyt. Charakteryzuje je małe rozwarcie szczęk.

Klucz do rur Ironside

Klucze do rur w hurtowni Onninen

 Klucz do rur zestaw REMS Catch Set S1Jeżeli szukacie naprawdę mocnych i niezawodnych kluczy do rur, to polecamy klucz do rur Ironside S 1 1/2" 170130. To narzędzie o szerokim spektrum zastosowania. Wyposażony jest w mechanizm, który ułatwia dopasowanie szerokości rozstawu szczęk. Sprawdzi się w ciasnych przestrzeniach roboczych. Można też zdecydować się się na klucz do rur Ironside S 2. Wyposażony jest w szczypce o cienkich szczękach pod kątem 45 stopni. Można zdecydować się również na klucz do rur REMS Catch S1. Dedykowany jest rurom o średnicy do 1 cala. Takie klucze wyposażone są w przestawny przegub. Można je przestawiać w siedmiu pozycjach. Wszystkie produkty są zgodne z najbardziej restrykcyjnymi normami europejskimi.

Sprawdź klucze do rur w hurtowni Onninen

Klucz do rur
Środek poślizgowy do rur