Jaki zasobnik cwu do fotowoltaiki i pompy ciepła?

Dodano: czwartek, 27.04.2023


CWU to skrót od "ciepła woda użytkowa". W każdym budynku jest ona niezbędna do funkcjonowania, dlatego tak ważne jest urządzenie grzewcze i poprowadzona instalacja. Funkcją zasobnika ciepłej wody użytkowej jest magazynowanie takiej ilości wody, która wystarczy domownikom np. do kąpieli. Jaki zasobnik wybrać?

Hydraulik w kotłowni

Co to jest zasobnik cwu?

Zasobnik cwu 100 l GalmetZasobnik cwu, służący do podgrzewania i magazynowania ciepłej wody, zasilany jest najczęściej zimną wodą z wodociągu. Woda trafiając do urządzenia grzewczego, jest w nim ogrzewana. Specjalna wężownica umieszczona w zasobniku doprowadza wodę podgrzaną przez kocioł lub pompę ciepła np. z instalacji centralnego ogrzewania. Gdy temperatura wody w zasobniku spadnie poniżej ustalonej na programatorze, urządzenie grzewcze uruchomi się, by ją podgrzać.

Sprawdź zasobniki cwu w hurtowni Onninen

Wybierając zasobnik cwu, warto uwzględnić poniższe parametry:

  • pojemność - od kilku do nawet 500 l; zależy od liczby punktów poboru wody i ilości osób w danym budynku
  • materiał - i kształt, np. walcowaty; może być wykonany ze stali lub stali szlachetnej
  • montaż - stojący, wiszący, zintegrowany z kotłem
  • izolacja - zwykle styropian lub pianka poliuretanowa
  • dodatkowe wyposażenie - np. wskaźnik temperatury, system sterowania, wbudowania dodatkowa grzałka elektryczna.

W ofercie hurtowni Onninen znajdziemy dwa typy zbiorników:

  1. z wężownicą
  2. warstwowy

Podstawowa różnica między nimi to cena - zasobnik z wężownicą jest zwykle tańszy i ma zastosowanie z kotłem jednofunkcyjnym. Zasobnik warstwowy natomiast - droższy - dedykowany jest instalacji kotła dwufunkcyjnego. Jest również mniejszy i ma bardziej kompaktową budowę, w porównaniu z zasobnikiem z wężownicą.

Zasobnik cwu do pomp ciepłaZasadnicza różnica polega jednak na tym, że zasobnik warstwowy zawiera wodę ułożoną warstwowo - ciepłą u góry, zimną na dole. Zimna woda pompowana jest do kotła, tam następuje jej podgrzanie, a następnie wypuszczenie do obiegu przez wylot w górnej części zasobnika. Z kolei zasobnik z wężownicą oznacza grzanie wody w całej objętości jednocześnie. Wymiana ciepła tutaj zachodzi w wężownicy umieszczonej w dole zbiornika.

Jaki zasobnik cwu wybrać do instalacji z fotowoltaiką?

Zasobnik do podgrzewania cwu w przypadku integracji z fotowoltaiką, musi być większy niż w instalacji tradycyjnej, wspieranej przez kocioł. Szacuje się, że zasobnik powinien być około 1,5-2 razy większy niż dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Zbyt mały zasobnik cwu do fotowoltaiki nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ latem nie zdoła pochłonąć całego ciepła z kolektora, a zbyt duży będzie droższy, zajmie więcej miejsca, a wiosną i jesienią woda może trudniej nagrzewać się do pożądanej temperatury. Większe rozmiary zasobnika warto uwzględnić, planując kotłownię.

W przypadku zasobnika solarnego, kluczowy jest układ zawierający dolną i górną wężownicę - dolna ma bezpośredni kontakt z zimną wodą z wodociągów, a górna zasila kocioł niezbędny do dogrzania wody wstępnie podgrzanej przez dolną wężownicę.

Jaki zasobnik cwu do pompy ciepła?

Zasobnik cwu do pompy ciepła z kolei wytwarza ciepłą wodę użytkową przy użyciu instalacji grzewczej znajdującej się w budynku. Taki zbiornik wyposażony jest w spiralną wężownicę, co stwarza dwa obiegi wody - pierwszy podłączony do urządzenia grzewczego, drugi do instalacji wodociągowej. Chcąc dopasować zasobnik do instalacji pompy ciepła, należy przyjąć, że powierzchnia wężownicy nie powinna być mniejsza niż 0,25 m2 na 1kW pompy ciepła. Zwykle sprawdza się pionowy zasobnik cwu o pojemności od 150 do 300 litrów.

Zasobnik cwu Galmet bez wężownicy

W hurtowni Onninen znajdziemy m.in. takie zasobniki cwu jak:

Sprawdź zasobniki cwu w hurtowni Onninen

Grupa bezpieczeństwa cwu
Zasobnik cwu
Zasobnik cwu 200 l
Zasobnik CWU 300 l
Zasobnik CWU do pompy ciepła
Zasobnik cwu 120l
Zasobnik cwu 500l