Jaki zbiornik buforowy wybrać? Bufor z wężownicą czy bez wężownicy?

Dodano: czwartek, 10.08.2023


Zbiorniki buforowe służą jako rezerwuar wody grzewczej, która zostaje nagrzana przez pompę ciepła lub inne źródło ciepła. Gromadząc energię w postaci ciepłej wody, bufor gwarantuje płynne i wydajne dostarczanie ciepła do ogrzewania domu lub użytkowej wody.

Zbiornik buforowy z bojlerem w kotłowni

Sprawdź zbiorniki buforowe w hurtowni Onninen

Charakterystyka bufora z wężownicą

Zbiornik buforowy Roth Thermotank Quadroline TQ-TWężownica, będąca integralną częścią wielu modeli zbiorników buforowych, pełni funkcję wymiennika ciepła, umożliwiając płynny przepływ ciepła z jednego medium do drugiego. Bufory ciepła z wężownicą ułatwiają integrację różnych źródeł ciepła, takich jak panele słoneczne czy kocioł na paliwo stałe. Dzięki temu wrasta elastyczność systemu grzewczego wzrasta, a inwestor może efektywniej wykorzystać dostępne źródeł energii.

Bufory tego typu mają jednak wady. Ich koszt początkowy może być nieco wyższy. Wymagają też wygospodarowania większej przestrzeni w kotłowni. Warto też pamiętać, że bufor z wężownicą nie w każdej instalacji jest przydatny. Sprawdza się w instalacjach wykorzystujących różne obiegi grzewcze lub wyposażonych w dodatkowe źródła ciepła. W przypadku domów energooszczędnych z ogrzewaniem podłogowym jako jedynym systemem grzewczym, bufor natomiast nie jest niezbędny.

Charakterystyka bufora bez wężownicy

Zbiornik buforowy Galmet SGBufory bez wężownic doskonale sprawdzają się w instalacjach z jednym obiegiem grzewczym, gdzie pompa ciepła jest głównym źródłem ciepła do ogrzewania domu. Dzięki nim możliwe jest efektywne magazynowanie nadmiaru ciepła w momencie, gdy pompa ciepła pracuje z pełną mocą, a zapotrzebowanie na ciepło jest niskie. To pozwala na zoptymalizowanie pracy pompy, co skutkuje oszczędnością energii oraz obniżeniem kosztów eksploatacji.

Bufory ciepła bez wężownic są szczególnie przydatne w przypadku domów z ogrzewaniem podłogowym jako jedynym systemem grzewczym. Pozwalają na utrzymanie stałej temperatury wody grzewczej w instalacji, co zapewnia komfortowe i równomierne ogrzewanie pomieszczeń.

Korzystając z buforów bez wężownic, można również wykorzystać dwie taryfy energii elektrycznej, dzięki czemu oszczędności na rachunkach są jeszcze większe. Zbiornik buforowy może dodatkowo współpracować z instalacją fotowoltaiczną, umożliwiając przechowywanie nadmiaru energii elektrycznej w postaci ciepłej wody, co pozwala na ogrzewanie domu w nocy bez konieczności korzystania z prądu dostarczanego z sieci elektrycznej.

Jak dobrać odpowiedni bufor?

Wybór między buforem z wężownicą a wariantem bez wężownicy powinien być uzależniony od specyfiki konkretnej instalacji grzewczej. Ten pierwszy najlepiej sprawdza się w systemach wyposażonych w różne obiegi grzewcze o różnej temperaturze wody grzewczej lub w różne źródła ciepła.

Bufor bez wężownicy z kolei najlepiej nadaje się do instalacji z jednym obiegiem grzewczym - zwłaszcza tam, gdzie pompa ciepła jest głównym źródłem ciepła. Taki bufor pełni funkcję czysto akumulacyjną, umożliwiając magazynowanie nadmiaru ciepła i zoptymalizowanie pracy pompy. Nie ma zaś potrzeby przekazywania energii z jednego obiegu do drugiego.

Zbiorniki buforowe w hurtowni Onninen

W ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen znajdziesz szeroki wybór zbiorników buforowych, wśród których na pewno dobierzecie model dostosowany do specyfiki danego urządzenia.

Zbiornik buforowy Roth Thermotank Quadroline TQ-T

Zasobnik buforowy 300l BT300To pierwszy na świecie odporny na ciśnienie zbiornik buforowy. Do produkcji zbiornika buforowego Roth Thermotank Quadroline TQ-T wykorzystano technologię kompozytową (tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem szklanym) z aluminiową warstwą antydyfuzyjną. Model jest kompatybilny ze wszystkimi rodzajami źródła ciepła, przede wszystkim z pompą ciepła, kotłem gazowym, olejowym, instalacją solarną.

Zbiornik buforowy Galmet SG

Zasobnik buforowy GALMET SG(B)1000L przeznaczony do przechowywania zdemineralizowaną wodę kotłową. Dzięki wężownicy może być zasilane z kilku źródeł. Twarda pianka poliuretanowa lub miękka rozbieralna pianka poliuretanowa zapewniają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. Zbiornik Galmet SG może pracować pod maksymalne ciśnieniem 0,3 MPa2.

Zbiornik buforowy De Dietrich BT300

Zbiornik buforowy De Dietrich BT300 przystosowany jest do działania pod maksymalnym ciśnieniem roboczym 0,3 MPa3. Wykonany z najwyższej jakości materiałów, sprawdza się nawet w instalacjach pracujących w najtrudniejszych warunkach.

Odpowiednio dobrany bufor zwiększy efektywność całego systemu grzewczego, przyczyniając się do oszczędności energii, komfortowego ogrzewania i ochrony środowiska. Decyzję warto skonsultować się z profesjonalnym instalatorem lub pracownikami naszej hurtowni.

Sprawdź zbiorniki buforowe w hurtowni Onninen

Bufor ciepła
Bufor 1000l/ Bufor ciepła 1000l
Bufor 200l
Bufor 300l
Bufor 800l
Bufor 1000l z wężownicą
Bufor z wężownicą