Jaki zbiornik na olej opałowy wybrać?

Dodano: poniedziałek, 10.07.2023


Olej opałowy to bardzo popularne paliwo używane w wielu domach do ogrzewania. Zyskało ono szczególnie w ostatnim czasie podczas kryzysu energetycznego, gdy ceny wielu paliw wzrosły bardzo dynamicznie. Nim nadejdzie sezon grzewczy, warto wcześniej pomyśleć, czy to rozwiązanie nie będzie dla nas najlepsze. Biorąc to pod uwagę, nie możemy zapomnieć o dobraniu odpowiedniego zbiornika na olej opałowy!

Kotłownia w piwnicy z kotłem i pompą ciepła

Sprawdź zbiorniki do olejów kotłowych w hurtowni Onninen

Ile kosztuje ogrzewanie na olej opałowy?

Zbiornik na olej opałowy dwupłaszczowy Roth DWT 1000LKwestie kosztów interesują każdego, bo to w końcu najważniejszy czynnik określający to, ile musimy wydać podczas długo trwającego okresu jesienno-zimowego, a czasem i wiosennego, gdy aura nie dopisuje. To jest bez wątpienia sprawa kluczowa, o której nie można zapomnieć, podejmując decyzję o wyborze takiego źródła ogrzewania. Ceny oleju opałowego mogą się różnić zależnie od wielu czynników, jak sytuacja na rynku czy region, w którym mieszkamy. Oczywiście, do tego dochodzą inne wydatki, czyli zakup oraz instalacja pieca na olej opałowy wraz ze zbiornikiem. 

Jeśli mielibyśmy wziąć pod uwagę uśredniony miesięczny koszt utrzymania takiej instalacji, wynosi on od 850 zł (lub mniej, około 710 zł, jak skorzystamy z dopłaty rządowej) do około 1250 zł (zwłaszcza w domach nieocieplonych). Te koszty dotyczą domu o powierzchni 150 m2. Niemniej, jak wspomnieliśmy, istnieje tak wiele czynników, które decydują o ostatecznych wydatkach, że ciężko określić jedną miarę dla każdego przypadku. Dla porządku dodajmy, że cena pieca wynosi od około 8000 do 12000 (za piec jednofunkcyjny) i od 25000 do 30000 (za dobrej jakości piec kondensacyjny). Co do cen za olej opałowy, to są one tak zmienne, że ciężko powiedzieć, ile to paliwo będzie kosztować w momencie zakupu. 

Ile litrów mają zbiorniki na olej opałowy?

Istnieją różne rozmiary zbiorników, mniejsze, których pojemność wynosi kilkaset litrów, jak i większe, mieszczące kilka tysięcy litrów tego paliwa. Pamiętajmy, że wybór zbiornika uzależniony jest od takich czynników, jak ilość zużywanego paliwa w sezonie, wielkość nieruchomości czy dostępność oleju opałowego w naszej okolicy.

Zbiornik na olej opałowy to bez wątpienia jeden z podstawowych elementów całego systemu ogrzewania olejowego. Posłuży nam długo, jeśli będziemy go poprawnie eksploatować i magazynować. Tym sposobem możemy być pewni, że wraz z kotłem kondensacyjnym zapewni bezpieczne i efektywne ogrzewanie całego budynku. Żeby cały system dobrze funkcjonował, trzeba oczywiście wybrać zbiornik na olej opałowy o odpowiedniej pojemności. Zależne jest to od indywidualnych potrzeb i preferencji, a zwłaszcza od posiadanego przez nas pieca.

Ile litrów paliwa można trzymać w domu?

Trzeba jednocześnie pamiętać, że zakup Zbiornik na olej opałowy jednościenny Roth kompaktowy COEX PLUS CT 1000Lzbiornika na olej opałowy wiąże się z kwestiami bezpieczeństwa, bo to przecież paliwo, które jest produktem rafinacji (destylacji) ropy naftowej. Rodzi to pytania o to, jak, a przede wszystkim ile litrów tej substancji można legalnie przechowywać w domu. Najważniejsze co trzeba wiedzieć to fakt, że magazynowanie oleju opałowego o temperaturze zapłonu powyżej 55 stopni Celsjusza, powinno się odbywać w specjalnych do tego celu przystosowanych zbiornikach bezciśnieniowych, stałych naziemnych i podziemnych przy budynku lub w przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu technicznym, lub na najniższej kondygnacji nadziemnej budynku. 

Co równie ważne, powinny być one odpowiednio wyposażone, zwłaszcza w układ przewodów do napełniania, odpowietrzania i czerpania oleju. Istotny jest też sygnalizator poziomu napełniania. W baterii zbiorników w magazynie oleju opałowego, ważne, by wszystkie były tego samego rodzaju i miały tę samą wielkość. Ich łączna objętość nie może przekraczać 100 m3. 

Jaki zbiornik na olej opałowy wybrać? Przegląd produktów w hurtowni Onninen

Decydując się na odpowiedni rodzaj zbiornika, musimy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników. Jednym z nich jest materiał zbiornika, do wyboru są takie opcje jak stal nierdzewna, stal węglowa, tworzywo sztuczne czy kompozyt. Kolejną bardzo istotną kwestią jest bezpieczeństwo. Zbiorniki muszą być wyposażone w różne systemy bezpieczeństwa jak wentylacja, czujniki wycieku, system ochrony przed pożarem. Trzeba też ocenić, czy dostawca oferuje usługi instalacji oraz serwisu, co jest bardzo pomocne, aby zbiornik działał bez zarzutu. 

W hurtowni Onninen dostępne są różne Zbiornik na olej opałowy dwuścienny Roth KWT 1500Lrodzaje zbiorników na olej opałowy. Atrakcyjnym wyborem jest zwłaszcza zbiornik na olej opałowy dwupłaszczowy Roth DWT 1000L, gdzie wewnętrzne ścianki wykonane są z tworzywa, z zewnątrz zaś ochrania je stalowa osłona. W ofercie są również dwa rodzaje zbiorników jednopłaszczowych - kompaktowe i bateryjne.

Te pierwsze jak np. Zbiornik na olej opałowy jednościenny kompaktowy Roth COEX PLUS CT 1000L dostępne są w dwóch pojemnościach (750 i 1000 l), w baterię można zaś połączyć nawet 25 zbiorników 1000, uzyskując w ten sposób objętość składu 25000 l.

Innym ciekawym rozwiązaniem są zbiorniki dwuścienne KWT, łączące zalety jedno- i dwupłaszczowych. Są one w całości wykonane z polietylenu, lekkie w transporcie, łatwe w montażu i niedrogie. 

Wybór zbiornika na olej opałowy to dobre rozwiązanie, ale nim to zrobimy, powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie porady zawarte w artykule.

Sprawdź zbiorniki do olejów kotłowych w hurtowni Onninen

Piec na olej opałowy