Wiele urządzeń AGD posiada własne programatory, które pozwalają na uruchomienie danego sprzętu o określonej godzinie. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie u osób, które korzystają z prądu dwutaryfowego. W ten sposób mogą oni korzystać z tańszego prądu nawet w sytuacji, gdy nie ma ich wtedy w domu. Programator czasowy pozwala na podobne sterowanie także innymi urządzeniami w Twoim domu. Dzięki niemu wszystko będziesz miał doskonale zaplanowane i zawsze na czas.
Sprawdź programatory czasowe w hurtowni Onninen
Czym jest programator czasowy?
Programatory czasowe montowane na szynach elektrycznych wpinane są w sterowany obwód elektryczny. Inne modele można włożyć do gniazdka - pełnią one rolę przejściówki, ponieważ mają też miejsce na wtyczkę urządzenia. Takie podłączenie pozwala sterować dopływem prądu do odbiornika zgodnie z zaprogramowanym wcześniej harmonogramem. W ten sposób, nawet pod Twoją nieobecność, urządzenia mogą się uruchamiać o określonej porze. Inne z kolei wyłączą się zgodnie z ustawionym programem.
Jakie zastosowanie mają programowalne sterowniki czasowe?
- Uruchamianie odbiorników w tańszej strefie prądowej - na przykład podgrzewanie wody czy klimatyzator w bardzo upalne dni.
- Sterowanie urządzeniami, które powinny pracować z czasowymi przerwami.
- Uruchamianie świateł w domu w czasie urlopu w celu symulowania obecności domowników.
- Wyłączanie urządzeń po określonym czasie od uruchomienia.
- Sterowanie procesami produkcyjnymi, w których poszczególne maszyny powinny być uruchamiane w określonym czasie.
Oprócz wyboru odpowiedniego modelu sterownika czasowego, ważne jest także jego prawidłowe zaprogramowanie.
Jak dobrać programator czasowy?
Podstawowy podział sterowników czasowy wyróżniał modele cyfrowe i mechaniczne. Te drugie wskazywały najczęściej 24-godzinny cykl działania, a każde kolejne 15 minut oznaczone było kolejnym przełącznikiem. Wystarczyło załączyć przyciski odpowiadające godzinom, kiedy urządzenie miało być uruchomione. Rozwiązanie to jednak nie było zbyt praktyczne i szybko wyparte zostało modelami cyfrowymi. Dają one możliwość ustawiania programu tygodniowego, poprzez wpisywanie godzin załączania i odłączania zasilania.
Powstały też modele o innym zakresie programu. Programator czasowy Zamel ZCM-22 posiada program o zakresie rocznym, z możliwością ustawienia każdego tygodnia. Każdy sterownik posiada własny zegar (także z kalendarzem), który zasilany jest z dodatkowej baterii. W ten sposób zanik prądu nie spowoduje utracenia programu czy wyzerowania wewnętrznego zegara.
Jak ustawić programator czasowy?
Na wyświetlaczu LCD wyświetlana jest aktualna godzina zegara wewnętrznego. Jednak skorzystanie z przycisków poniżej pozwala wejść w tryb wprowadzania programu. Dla każdego okresu (najczęściej są to dni tygodnia) wprowadza się godziny uruchomienia urządzenia oraz odcięcia zasilania.
Eksperci wskazują na możliwość skopiowania programu z jednego dnia i wklejenia go do pozostałych. Jest to duże ułatwienie. Inną funkcją, o której często się zapomina, a posiada ją każdy programator czasowy, jest możliwość ręcznego sterowania.
Za pomocą jednego przycisku można wchodzić kolejno w cztery stany sterownika:
- Ręczny z załączonym zasilaniem. W tym trybie urządzenie będzie cały czas pracować.
- Automatyczny z załączonym zasilaniem. Niezależnie od programu urządzenie pozostanie uruchomione do najbliższej zmiany zapisanej w harmonogramie. Następnie sterownik zacznie pracować zgodnie z wprowadzonym programem.
- Ręczny z wyłączonym zasilaniem. Programator czasowy odłącza zasilanie.
- Automatyczny z wyłączonym zasilaniem. Urządzenie pozostanie wyłączone aż do kolejnej zmiany programu.
Aby lepiej wytłumaczyć działanie trybu drugiego (i analogicznie czwartego), załóżmy, że ustawiony program uruchamia urządzenie codziennie o godzinie 10.00, natomiast o 14.00 je wyłącza. Dlatego też o 8.00 zasilanie będzie odłączone. Wchodząc w tryb drugi, programator pozostanie uruchomiony do godziny 10.00. Następnie przejdzie na sterowanie zgodne z harmonogramem - czyli urządzenie będzie działać nadal, aż do godziny 14.00, kiedy nastąpi jego wyłączenie. Ponowne, automatyczne uruchomienie nastąpi kolejnego dnia o godzinie 10.00.
Dostępne programatory czasowe w hurtowni Onninen
Hurtownia elektryczna Onninen prowadzi sprzedaż wielu modeli sterowników czasowych. Najbardziej popularne modele o standardowym działaniu, jak tygodniowy programator czasowy Zamel 1-KAN, charakteryzują się bardzo niską awaryjnością i dużą żywotnością.
W ofercie znajdziesz również bardziej zaawansowane sterowniki, jak programator czasowy astronomiczny Zamel ZCM-31, dopasowujący się do aktualnych warunków pogodowych czy pory dnia (dzień - wieczór - noc). Otwiera to jeszcze więcej ciekawych możliwości sterowania oświetleniem lub urządzeniami w budynkach jednorodzinnych.