Jakie narzędzia sprawdzą się w pracy na stolarni?

Dodano: czwartek, 27.04.2023


Są takie narzędzia, które sprawdzą się dla amatorów, ale i zawodowców. Jeżeli pracujecie w stolarstwie, meblarstwie czy też ciesielstwie, to niezbędne będą narzędzia stolarskie. Poznajcie te, które koniecznie muszą znaleźć się na Waszym wyposażeniu.

Praca na stolarni

Sprawdź narzędzia stolarskie w hurtowni Onninen

Grubościówko - wyrówniarka

Każdy stolarz, nawet amator powinien posiadać w swoim warsztacie grubościówkę oraz wyrówniarkę. Jest to narzędzie, które można określić mianem wielozadaniowego. Grubościówka służy do obróbki drewna. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej grubości materiału. Sprawdzi się do wszystkich czterech płaszczyzn drewna. Co istotne, warstwa materiału, która zostaje ścięta będzie następnie powtarzalna. Natomiast wyrówniarka służy do wyrównywania drewna i działa tylko na jedną powierzchnię materiału. Zapewnia idealną gładkość. Zamiast kupować dwie maszyny wystarczy tylko postawić na grubościówko-wyrówniarkę, która zapewnia doskonałą obróbkę materiałów. Można nią obrabiać zarówno twarde jak i miękkie drewno. Polecanym modelem jest grubościówka-wyrówniarka Scheppach HMS1070. Jest to znany i ceniony model, który jest poręczny, a do tego lekki. Wyposażony został w naprawdę mocny silnik 1500 W. Dzięki temu sprawdzi się nawet do bardzo zaawansowanych prac. Na uwagę zasługuje także łatwość obsługi oraz intuicyjność. Takie narzędzia stolarskie spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających. To urządzenie dwufunkcyjne zostało wyposażone w odporny na uszkodzenia mechaniczne stół z odlewu ciśnieniowego z aluminium, który zapewnia maksymalną dokładność obrabianego materiału.

Grubościówko-wyrówniarka Scheppach

Odciąg wiórów

Odciąg wiórów ScheppachPrzy pracach stolarskich dochodzi do dużego pylenia i powstawania wiórów. Dlatego też w warsztacie powinien znaleźć się odciąg wiórów. Takie narzędzie wyposażone jest w specjalne ssawki, które odciągają wióry oraz pył do specjalnego wora. Należy tutaj zauważyć, że dzięki odciągowi można zapewnić porządek w miejscu pracy, co niewątpliwie wpływa na bezpieczeństwo oraz wygodę. Jednocześnie odciąg wiórów jest kompatybilny z innymi elektronarzędziami. Można go podpiąć do grubościówki wyrówniarki. W tym przypadku sprawdzi się odciąg wiórów Scheppach DC100. Jest to urządzenie wszechstronne. Doskonale sprawdza się do pracy zarówno na mokro, jak i na sucho. Można wykorzystać go do pracy z drewnem celulozowym. Pochłania też pyłki powstałe z płyt wiórowych oraz MDF. Wyposażony jest w mocny i efektywny filtr. Dzięki temu chroni użytkowników przed pyłami, które mogą być szkodliwe. Kolejną zaletą tego typu odciągu wiórów jest fakt, że posiada duży zbiornik. Nie trzeba więc robić częstych przerw na jego opróżnienie, co oczywiście wpływa na wydajność pracy.

Strugarka grubościowa

Strugarka grubościowa ScheppachNawet w małym zakładzie stolarskim czy też w pracowni amatora. Powinna znaleźć się strugarka grubościowa. Jest to narzędzie do obróbki drewna miękkiego i twardego. Dzięki niemu można uzyskać naprawdę precyzyjny efekt. Nadaje określoną grubość, ale też gładkość wybranej powierzchni, a przy tym pozwala na obróbkę kilku płaszczyzn. Cechuje ją naprawdę duża wydajność. Dobrym wyborem może być strugarka grubościowa Scheppach PLM1800. Jest to urządzenie stacjonarne, które posiada mocny i wytrzymały silnik o mocy 1500W. Wyróżnia je też solidny mechanizm posuwu. Wyposażone jest w stalowy stół oraz prostą regulację wysokości. Dzięki temu można szybko ustawić maszynę. Grubościówka posiada też zintegrowane rączki, co ułatwia jej przenoszenie. Natomiast popychacz posiada zabezpieczenia. Dzięki temu materiał jest bezpiecznie przesuwany w kierunku noży.

Tokarka

praca na tokarceKolejnym narzędziem, które można uznać za niezbędne jest tokarka, którą wykorzystuje się najczęściej do obróbki materiałów o powierzchni brył obrotowych. Tutaj wykorzystuje się toczenie oraz wytaczanie. Dzięki niej można przeprowadzić wiele różnych procesów, do których zalicza się toczenie zgrubne, toczenie wykańczające, obróbkę czołową, rowkowanie, gwintowanie, radełkowanie czy nawet przecinanie. Tutaj warto wybrać urządzenie jakim jest tokarka Scheppach DM600 Vario . Jest to urządzenie niezwykle łatwe w użyciu. Ma kompaktowe wymiary, dzięki temu sprawdzi się nawet w małym warsztacie. Dla jeszcze większej wygody została wyposażona w mocną aluminiową szynę. Posiada też regulowaną podpórkę i mocny silnik o mocy 550W.

Łuparka

Narzędzia do obróbki drewna jak można zauważyć są różnorodne, ale dzięki temu można zyskać wygodę i precyzję. W naszym zestawieniu najlepszych narzędzi nie może zabraknąć też łuparki, która ułatwia proces dzielenia drewna na mniejsze kawałki. Pozwala też na ich szybsze oraz sprawniejsze rozłupywanie. Rekomendowanym modelem jest łuparka do drewna Scheppach HL760L 7t. Pozwala na dwuręczną obsługę. Mocny nóż ułatwia pracę. Sprawdzi się do obróbki drewna do kominka czy na opał.

Łuparka do drewna Scheppach HL760L 7t

Sprawdź narzędzia stolarskie w hurtowni Onninen

Łuparka do drewna
Heblarka
Młotek
Narzędzia warsztatowe
Elektronarzędzia Makita