Jakie normy i przepisy musi spełnić instalacja CO?

Dodano: czwartek, 21.11.2024


Instalacja CO (C.O.), czyli centralne ogrzewanie to powszechnie stosowane rozwiązanie w budynkach, odpowiadające za efektywną produkcję i dystrybucję ciepła w pomieszczeniach. Zarówno projekt, jak i wykonanie instalacji grzewczej musi odpowiadać przepisom prawa. Wszystko po to, aby ogrzewanie budynku było maksymalnie bezpieczne dla użytkowników i środowiska naturalnego. Instalatorzy systemów grzewczych powinni być na bieżąco z przepisami i regulacjami branżowymi oraz dysponować odpowiednimi kwalifikacjami. Dowiedz się, jakie normy i przepisy musi spełnić instalacja CO oraz jakie certyfikaty powinien posiadać instalator CO.

Kotłownia z zbiornikami buforowymi, naczyniami wzbiorczymi i całą instalacja centralnego ogrzewania

Sprawdź centralne ogrzewanie w hurtowni Onninen

Instalacje grzewcze CO w kontekście ustawy Prawa Budowlanego

Zbiornik buforowy Galmet SG(B) czarny 400L, pianka poliuretanowa, skay, bez wężownicy, nieemaliowany 70-400000Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane jest nadrzędnym aktem prawnym, który reguluje w Polsce sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz normuje zasady działania organów administracji publicznej w tych kwestiach. W ustawie znajdują się przepisy dotyczące obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub dokonania zgłoszenia budowlanego dla określonych prac budowlanych.

Na przykład ogrzewanie gazowe instalowane w budowanym domu wymaga wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę. Wniosek należy złożyć wraz ze schematem wewnętrznej instalacji gazowej. Ustawa ta często odsyła do rozporządzeń, w których znajdują się przepisy szczególne. Są to przede wszystkim:

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (kluczowe regulacje dotyczące instalacji CO zawiera Rozdział 4. Instalacje ogrzewcze);
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 roku w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (kluczowe regulacje dotyczące instalacji CO zawierają Rozdział 12. Użytkowanie instalacji i urządzeń centralnego ogrzewania oraz Rozdział 13. Użytkowanie instalacji i urządzeń gazowych).

Jakie normy polskie i europejskie definiują wygląd instalacji CO?

Kluczowe znaczenie dla każdego instalatora powinny mieć standardy ogólnokrajowe. Chociaż Normy Polskie (PN) nie stanowią de facto źródła prawa, to ich stosowanie:

  • jest podstawą efektywnej pracy instalatora,
  • odgrywa nieocenioną rolę w budowaniu wiarygodności firmy instalatorskiej,
  • bardzo często stanowi wymóg ubezpieczycieli.

NACZYNIE WZBIORCZE Flamco FLEXCON SOLAR 18, R 3/4 cala 16062Dokumenty te zawierają konkretne i przejrzyste wytyczne na temat projektowania, instalowania i konserwowania systemów grzewczych i ich poszczególnych elementów. Normy powstają na bazie najlepszych praktyk branżowych, stąd traktowane są niemalże jako gwarant bezpieczeństwa użytkowników i efektywności instalacji grzewczej.

Instalacja C.O. musi być zgodna także z europejskimi dyrektywami, jak Ecodesign czy ErP, co z kolei wymaga od instalatorów nadążania zarówno za polskimi, jak i międzynarodowymi przepisami w zakresie efektywności energetycznej oraz emisji spalin. Unia Europejska od lat priorytetowo traktuje kwestie środowiskowe. Instalatorzy nie mogą zapominać również o przepisach lokalnych, które skupiają się na emisji szkodliwych substancji, udziale odnawialnych źródeł energii czy efektywności energetycznej.

Do najważniejszych Normy Polskich (PN) dotyczących instalacji grzewczych zaliczyć można: PN-EN 303-5:2012, PN-EN 12828:2013 oraz PN-EN 15287-1:2008. Natomiast wśród Norm Europejskich (EN) wymienić należy: EN 15502-1:2012, EN 13836:2006 oraz EN ISO 15875-1:2003.

Jakie certyfikaty musi posiadać instalator do montażu instalacji CO?

Pakiet z kotłem kondensacyjnym Bosch GC2300iW24CInstalator systemów grzewczych musi dysponować odpowiednimi certyfikatami, wydawanymi przez akredytowane instytucje. Certyfikaty te potwierdzają posiadane kompetencje i profesjonalną wiedzę. Są wymagane przez wielu producentów urządzeń grzewczych oraz przez ubezpieczycieli.

Ich posiadanie jest korzystne dla instalatora także ze względów wizerunkowych. W zależności od specyfiki systemów, w których instalator zamierza się specjalizować, może on uzyskać takie certyfikaty, jak: F-Gazowy, SEP, OZE, BREEAM lub LEED oraz uprawnienia energetyczne (świadectwa kwalifikacyjne).

Instalatorów CO oraz innych profesjonalistów zapraszamy do zapoznania się z ofertą hurtowni Onninen. W asortymencie posiadamy wszystkie elementy instalacji centralnego ogrzewania: od urządzeń grzewczych po grzejniki.

Sprawdź centralne ogrzewanie w hurtowni Onninen