Jakie ogrzewanie do murawy stadionów?

Dodano: piątek, 7.07.2023


Dynamiczne widowisko sportowe wymaga rzetelnego przygotowania pod względem warunków rywalizacji oraz najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych- jednym z nich jest właśnie podgrzewana murawa stadionu. W dzisiejszej publikacji wyjaśniamy, jak działa ten niezwykle zaawansowany system i dlaczego wymaga umiejętności prawdziwych specjalistów. Zapraszamy do lektury!

Murawa piłkarska na stadionie

Sprawdź system ogrzewania płaszczyznowego KAN-therm w hurtowni Onninen

Ogrzewana murawa - wytyczne FIFA i UEFA

Rura KAN-therm PE-RT 16x2,0mm dł. 600mPiłka nożna to przykład dyscypliny objętej niezwykle restrykcyjnymi i rygorystycznymi przepisami. Jednak, sama infrastruktura przeznaczona do wymienionej dziedziny sportu również podlega ustalonym normom. Jakim?

Rozgrywki odbywające się w trakcie jesiennego sezonu generują niezwykle trudne wyzwania. Opady deszczu, a nawet przymrozki wymagają bowiem zastosowania specjalistycznych rozwiązań, które uchronią piłkarzy przed niebezpiecznymi  incydentami. 

Właśnie dlatego, Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej oraz Unia Europejskich Związków Piłkarskich opracowały szereg wytycznych. Zaprojektowane instrukcje przedstawiają wymagania techniczne w kwestii systemów ogrzewania murawy, zwłaszcza w kontekście równomiernej dystrybucji ciepła, wymaganej grubości izolacji termicznej, a także ustawień kontrolowania parametrów termicznych.

To jednak nie wszystko! Wspomniane dyrektywy obejmują również aspekty rzetelnego testowania i certyfikacji wdrożonych systemów ogrzewania murawy, a także bezpieczeństwa oraz efektywnej konserwacji. To oznacza, że wydajne kontrolowanie kondycji murawy wymaga wielkiego doświadczenia i wiedzy ekspertów.

Na czym polega system podgrzewanej murawy?

Zatem, w jaki sposób funkcjonuje mechanizm podgrzewanej murawy? Cała struktura instalowana jest pod powierzchnią murawy i składa się z sieci specjalnych rur oraz urządzenia grzewczego.

Właściwe rozłożenie siatki pozwala naKorek KAN-therm z GZ - G1" miarowe rozprowadzenie gorącej wody, a w konsekwencji- skuteczne podgrzanie powierzchni. Dodatkowo, tak przygotowana konstrukcja pokrywana jest izolacją termiczną, która zapobiega utracie ciepła. 

Niezwykle ważną częścią kompleksowego rozwiązania jest sam system sterowania. Szczególny program umożliwia nieustanny monitoring bieżących warunków i dostosowanie temperatury do indywidualnych wymagań gry lub czynników atmosferycznych. 

Całościowy układ sprawia, że trawa utrzymuje naturalną kondycję, bez względu na panujące okoliczności. Aby zagwarantować najwyższą jakość gry, systemy podgrzewanej murawy muszą być wdrażane na podstawie fachowego projektu. Zatem, czy tego typu inwestycja jest kosztowna?

Ile kosztuje inwestycja podgrzewania murawy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Ostateczny koszt uzależniony jest wielu składników, w tym rozmiaru samej murawy, ale także rodzaju systemu, charakterystyki geograficznej lokacji oraz spersonalizowanych wymagań.

Jednak, wymienić można kilka podstawowych kategorii wydatków, związanych z instalacją systemu ogrzewania murawy. Pierwszy typ uwzględnia wspomniany konspekt całej inwestycji, ale to jedynie początek opłat.

Do kolejnych klas nakładów pieniężny zalicza się także wynagrodzenie doświadczonej ekipy montażowej oraz cenę systematycznej konserwacji. Wyłącznie tak gruntowna inwestycja zapewni sprawne funkcjonowanie technologii przez wiele sezonów. W konsekwencji, finalny kosztorys może osiągać wartość od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych.

System KAN-therm Football

Grupa pompowa z termostatycznym KAN-thermTo właśnie dobór odpowiedniego modelu ogrzewania murawy w dużym stopniu wpływa na skalę inwestycji. System KAN-therm reprezentuje wszechstronny zbiór produktów dedykowanych instalacji podgrzewania, ale również chłodzenia powierzchni.

Co ważne, instalacja opisywanego modelu zostaje poprzedzona odpowiednią analizą techniczną przyszłej realizacji. To oznacza, że system KAN-therm składa się wyłącznie z niezbędnych elementów o najwyższej klasie wykonania i w pełni dostosowuje się do powstającej inwestycji. Efekty?

Benefitów tak indywidualnej strategii działania jest naprawdę sporo. Autorskie laboratorium badawczo-rozwojowe gwarantuje wytrzymałość i niezawodność konstrukcji, a jednocześnie ogromną elastyczność zastosowania. Podwójna perspektywa działania, podgrzewania oraz chłodzenia, pozwala bowiem na zwiększenie praktyczności użytkowanej powierzchni!

Jak system KAN-therm Football wpływa na realizację inwestycji?

Warto podkreślić, że wykorzystanie nowoczesnego systemu podgrzewania murawy to  korzyści dla sportowców, ale także wszystkich podmiotów zaangażowanych w  inwestycję. Dlaczego?

Przede wszystkim, KAN-therm to rozwiązanie kompleksowe. Własna baza laboratoryjna, w połączeniu z dokumentacją projektowo-wykonawczą powoduje, że zaangażowanie dodatkowych firm usługowych nie jest potrzebne.

Kolejnym punktem jest doświadczenie specjalistów. Obecność ekspertów sprawia, że instalacja całego układu przebiega niezwykle sprawnie i bezproblemowo, bez ryzyka opóźnień.

Dodatkowo, decyzja o wdrożeniu systemu KAN-therm oznacza pełne wsparcie, na każdym etapie projektu. To oznacza, że zespół fachowców nadzoruje przebieg pracy - od zaprezentowania koncepcji po doglądanie docelowej pracy ekip montażowych.

Co wchodzi w skład systemu KAN-therm?

Ten wyjątkowo wieloaspektowy układ składa się z kilku kluczowych ogniw, które gwarantują niezawodność. Pierwszym składnikiem są kolektory wielkopowierzchniowe, a ich parametry techniczne dostosowywane są do potrzeb danej inwestycji.

Elementami uzupełniającymi są natomiast, wykonane z tworzywa,  listwy do rur oraz szpilki mocujące. Podwójny wariant konstrukcji umożliwia instalację rur o różnych wielkościach średnicy, gwarantując spersonalizowane przystosowanie systemu.  

Realizacje z zastosowaniem systemu KAN-therm Football

Przemyślany tryb funkcjonowania sprawia, Rozdzielacz KAN-therm InoxFlow bez osprzętu (seria RBB) - 4 obwodyże system KAN-therm znajduje zastosowanie na wielu nowoczesnych stadionach piłkarskich. Doskonałym przykładem jest obiekt drużyny Stomil Olsztyn oraz Pogoń Szczecin!

Nie należy jednak zapominać o pozostałych użytkownikach tak progresywnego systemu, jakim jest KAN-therm. Poza sektorem sportowym, technologia wykorzystywana jest również do skutecznego i szybkiego podgrzewania ciągów komunikacyjnych w fabrykach oraz zakładach produkcyjnych, gwarantując pełną funkcjonalność szlaków logistycznych.

Co więcej, KAN-therm jest niezawodnym wsparciem hodowców zwierząt, a także wszelkich obiektów użyteczności publicznej. W rezultacie, rozbudowany potencjał techniczny doceniany jest przez reprezentantów innych branż.

Sprawdź system ogrzewania płaszczyznowego KAN-therm w hurtowni Onninen

Regulator temperatury pokojowy
Centralne ogrzewanie