Jakie przyłącze zastosować do pompy ciepła? Rura do pompy ciepła

Dodano: poniedziałek, 2.10.2023


Pompy ciepła cieszą się niesłabnącą popularnością, a jedna z największych zalet jest możliwość ograniczenia emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery. Dodatkowym atutem jest możliwość ogrzania ciepłej wody użytkowej w domu, co zwiększa oszczędności. Jednak aby całość była skuteczna i efektywnie spełniała swoje zadanie, cała instalacja musi być prawidłowo wykonana.

Instalator w ogrodzie z narzędziami podłącza pompę ciepła

Sprawdź rury do pompy ciepła w hurtowni Onninen

Czy trzeba izolować rury do pompy ciepła?

Rury, obok grzejników, są elementami instalacji będącymi istotnymi nośnikami ciepła. Znajdująca się w rurach woda, gdy jest ogrzewana, oddaje ciepło do pomieszczenia. Jeśli instalacja znajduje się również w pomieszczeniach nieogrzewanych, wówczas odnotowuje się tzw. straty ciepła. W praktyce mają one bardzo duże znaczenie, ich redukcja pozwala często sporo zaoszczędzić. W takich miejscach (np. nieogrzewane piwnice) najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie odpowiedniego wariantu izolacji. Pozwala on zabezpieczyć rury, a tym samym ochronić energię, która następnie spożytkowana bardzo do ogrzania pomieszczeń mieszkalnych czy wody użytkowej.

Ile metrów powinna mieć rura do pompy ciepła?

rura miedziana Armacell Tubolit split ¼"Efektywność działania instalacji z pompą ciepła zależy od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest też sposób ułożenia oraz długość rur. Główna jednostka, mimo że nie ma szczegółowych wytycznych co do miejsca montażu, najczęściej umieszczana jest ok. 30 cm od zewnętrznej ściany budynku, chociaż decydując się na konkretne rozwiązanie należy sprawdzić wytyczne producentów. Dla większości dostępnych obecnie modeli odległość ta nie przekracza zazwyczaj 1,5 m.

Odległość między zewnętrzną i wewnętrzną jednostką nie może zwykle przekraczać 10-25 m w poziomie, a w pionie 3-5 m. Rura do pompy ciepła łącząca urządzenia zgodnie z zaleceniami producentów nie powinna przekraczać 20-30 m, chociaż optymalnym rozwiązaniem jest długość 7-8 m. Większe odległości pomiędzy jednostkami wymagają uzupełnienia środka czynnika. Przyjmuje się, że należy dobić  40g/mb. Pamiętać jednak należy, że w jedną stronę nie można przekroczyć maksymalnie 12-15 m rurociągu chłodniczego.

Jak podłączyć rury do pompy ciepła?

Pompę ciepła należy zawsze dobierać w zależności od potrzeb energetycznych danego budynku, specyfiki instalacji itp. Tak wytworzoną energię cieplną można efektywnie wykorzystać, jeśli cały układ rur i instalacja zostaną właściwie zaprojektowane i wykonane. Średnice rur do pompy ciepła dobierane są w zależności od mocy urządzenia. Przyjmuje się, że dla standardowych parametrów rzędu 5-12 kW średnica rur w instalacji powinna być nie mniejsza niż 1". Niektórzy producenci zalecają nawet instalację elementów o średnicy nie mniejszej niż 1 ¼".

Kolejną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę jest rodzaj wykorzystanych rur, ponieważ opór przepływu dla rur miedzianych i PE jest różny. Niewłaściwie dobrane rury stanowią duży problem. W konsekwencji dochodzi do sytuacji, że przepływ nominalny w pompie ciepła nie zostanie osiągnięty, a urządzenie nie będzie uzyskiwać odpowiedniej mocy grzewczej, przez co rachunki za prąd z pewnością wzrosną. Odpowiednio dopasowane rury do pomp ciepła pozwalają zadbać o komfort cieplny w domu.

Sprawdź rury do pompy ciepła w hurtowni Onninen

Jak zabezpieczyć rury do pompy ciepła przed stratami?

Straty ciepła są poważnym problemem, dlatego też należy zadbać o to, aby został on wyeliminowany. Tylko wtedy obiegi grzewcze pompy ciepła będą efektywne. Jednym z popularniejszych rozwiązań stosowanych od lat jest wełna mineralna. Jej zaletą jest nie tylko doskonała izolacja, ale również odporność na wilgoć. Dzięki temu jest z powodzeniem stosowana do ochrony rur wody.

Alternatywnym rozwiązaniem jest pianka poliuretanowa. Sprawdza się doskonale w izolacji rur, ze względu na niski współczynnik przewodności cieplnej. Pianka jest dobrym rozwiązaniem, gdy długość instalacji jest większa. Wśród zalet istotnych dla instalatorów należy wymienić łatwość wykorzystania - jest łatwa w montażu i elastyczna, dzięki czemu doskonale dopasowuje się do każdego kształtu.

Rury do pompy ciepła w hurtowni Onninen

Należy pamiętać, że podstawą jest wybór odpowiedniego urządzenia oraz elementów instalacyjnych. Pompa ciepła dostępna jest w wielu wariantach, różniących się między sobą wydajnością, efektywnością grzewczą.

W ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen znajduje się szeroki wybór rur miedzianych dedykowanych do pomp ciepła. Wszystkie produkty przygotowane są przez producentów, posiadających w branży duże doświadczenie i specjalizujących się w dostarczaniu gotowych, profesjonalnych i solidnych rozwiązań.

rura miedziana Armacell Tubolit split SE ½”Jednym z przykładów jest rura miedziana Armacell Tubolit split ¼". Całość, dostępna w formie kręgu o długości 25 m, zapakowana jest w karton, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia podczas przechowywania, pakowania lub transportu jest niewielkie. Dużą zaletą jest to, że jest ona preizolowana. Oznacza to, że miedziana rura pokryta jest specjalną warstwą tworzywa. Dzięki temu zachowuje wysoką elastyczność, co ułatwia wykonanie instalacji i dopasowanie poszczególnych elementów do występujących przeszkód.

Drugą, równie ważną kwestią jest to, że warstwa izolacji pozwala istotnie ograniczyć ewentualne straty ciepła. Dzięki temu zachowana jest optymalna efektywność instalacji, co realnie przekłada się na zminimalizowanie kosztów związanych z ogrzewaniem. Rura Tubolit posiada też odpowiedni certyfikat klasyfikacji ogniowej, pozwalający ocenić stopień bezpieczeństwa produktu. Parametry te charakteryzują wyłącznie zachowanie wybranego materiału, jeśli zostałby on narażony na działanie ognia. Dostępne w naszej ofercie rozwiązania posiadają dodatkowo certyfikat NRO, oznaczający stopień nierozprzestrzeniania ognia.

Dla osób poszukujących innych średnic rur przygotowane zostały rozwiązania, jak np. rura miedziana Armacell Tubolit split SE ½”. Jej średnica wynosi 12,7 mm, a grubość ścianki 1 mm. Produkt dostępny w zwoju, o długości całkowitej 50 m. Doskonale sprawdzi się m.in. do łączenia zewnętrznej i wewnętrznej jednostki pompy ciepła, w urządzeniach typu Split i Multisplit. Rura miedziana, bezszwowa posiada odpowiednie certyfikaty potwierdzające jakość i zgodność z obowiązującymi normami.

Sprawdź rury do pompy ciepła w hurtowni Onninen