Energia elektryczna używana jest praktycznie we wszystkich obszarach funkcjonowania. Ciężko sobie bez niej wyobrazić codzienne życie, nie mówiąc już o działalności firm i przedsiębiorstw. Żeby zasilane nią sprzęty mogły działać prawidłowo i bezpiecznie potrzeba odpowiednich akcesoriów. Do jednych z najważniejszych zaliczamy rozdzielnice elektryczne, które zgodnie ze swoją nazwą rozdzielają prąd do konkretnych obwodów, zasilających poszczególnie urządzenia. Jakie wybrać, biorąc pod uwagę różne przeznaczenie?
Gotowe rozdzielnice elektryczne - co warto o nich wiedzieć?
Gotowe rozdzielnice elektryczne wykonane są z bardzo solidnej, trwałej i wytrzymałej blachy stalowej, dzięki czemu zabezpieczone są przed różnymi negatywnymi czynnikami, jak zapylenie, wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Mimo że wszystkie służą do tego samego, a więc do rozdzielenia prądu, który trafia do różnych obwodów, dzielą się na kilka kategorii w zależności od konstrukcji (dostępne są rozdzielnice tablicowe, skrzynkowe i szafowe), funkcji, jaką mają w sieci elektroenergetycznej (główne i podrozdziałowe, manewrowo-stycznikowe, siłowe, oświetlenia) czy miejsca zamontowania (Rodzielnice natynkowe i Rozdzielnice podtynkowe).
To jednak nie wszystkie aspekty, które decydują o tym, z jakim sprzętem mamy do czynienia. Warto bowiem pamiętać, że gotowe rozdzielnice elektryczne różnią się także pod względem sposobu zamontowania, możliwości przemieszczenia, obsługi czy napięcia znamionowego. Mogą służyć do przeróżnych celów, bo dzięki swoim właściwościom sprawdzają się zarówno w pracach ogrodowych, budowlanych, jak i podłączone do instalacji fotowoltaicznej.
Sprawdź rozdzielnice i obudowy w hurtowni Onninen
Rozdzielnice ogrodowe - czym się charakteryzują?
Ogród kojarzy się z wieloma obowiązkami, ale i przyjemnym relaksem, zwłaszcza gdy po skończonej pracy możemy rozłożyć się na leżaku, odpoczywając błogo. Niezależnie jednak od tego, czy pracujemy, czy się relaksujemy, musimy mieć dostęp do rozdzielnicy ogrodowej. Powinna być dobrana do warunków panujących na działce. Idealnie sprawdzają się tu rozdzielnice modułowe, które mogą być podtynkowe, naścienne lub hermetyczne o podwyższonym współczynniku ochrony IP. Przeważnie tego rodzaju rozdzielnice montuje się w mieszkaniach, lokalach usługowych i pomieszczeniach technicznych, jak przydomowy warsztat, garaż czy właśnie ogrodowa altanka. Takie urządzenia muszą więc zapewniać maksymalną ochronę obwodów elektrycznych przed wodą, pyłem, kurzem i różnymi mechanicznymi uszkodzeniami. Poszukując rozdzielnicy ogrodowej, zapraszamy do hurtowni Onninen, gdzie dostępna jest bogata oferta tego rodzaju sprzętów. Do zastosowań typowo ogrodowych, polecamy na przykład rozdzielnicę natynkową z 6 modułami i ochroną IP 65.
Jakie powinny być rozdzielnice budowlane?
Rozdzielnica budowlana, określana też mianem erbetki, jest nieodzowna na placach budowy, bo dzięki nim prąd jest skutecznie i regularnie dostarczany do różnych maszyn i sprzętów. Erbetka to specjalnie skonstruowana skrzynka, w której muszą się znaleźć najważniejsze elementy, takie jak aparatura sygnalizacyjna, aparatura pomiarowa, aparatura zabezpieczająca. aparatura sterownicza oraz aparatura rozdzielająca. Jeśli zabraknie jakiegoś z wymienionych części, rozdzielnica nie będzie funkcjonować prawidłowo, więc przed wyborem właściwej, dokładnie to sprawdźmy. Inne modele rozdzielnic powinno się wybrać na mniejsze place budowy, a inne na większe, dlatego też przed wyborem odpowiedniej warto poradzić się profesjonalistów. W hurtowni Onninen uzyskamy fachową pomoc, dzięki czemu na pewno dopasujemy odpowiednie rozwiązanie. Zapozanj się z pełną ofertą rozdzielnic.
Sprawdź rozdzielnice i obudowy w hurtowni Onninen
Rozdzielnica fotowoltaiczna - niezbędna do instalacji fotowoltaicznej
Jeszcze inną grupę stanowią rozdzielnice fotowoltaiczne, stanowiące niezwykle ważną część całej instalacji fotowoltaicznej. Ich głównym zadaniem jest ochrona paneli fotowoltaicznych oraz falowników przed przepięciami w obwodach, co dotyczy prądu stałego i zmiennego. A takie zdarzenia mogą mieć miejsce dość często, na przykład na skutek wyładowań atmosferycznych. Urządzenia tego rodzaju mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Zdecydowanie warto postawić na profesjonalny sprzęt. Jednym z nich jest rozdzielnica fotowoltaiczna z ogranicznikiem przepięć (Ui 1500VDC RH-8 UV PVx1) wyposażona w wysokiej jakości aparaturę chroniącą panele fotowoltaiczne wraz z falownikami. Jest ona wykonana z tworzywa odpornego na UV, posiada wysoki stopień ochrony IP65, stopień wytrzymałości mechanicznej IK07 oraz II klasę ochronności.