Z czym kojarzy się wanna? Przede wszystkim z komfortem i relaksującymi kąpielami, ale też dużą ilością zajętego miejsca i trudnościami w aranżacji łazienki – zwłaszcza, jeśli ta jest niewielkich rozmiarów. Na szczęście nie oznacza to, że właściciele małych pomieszczeń muszą zrezygnować z planów o jej montażu. Wanna w zabudowie może dobrze sprawdzić się również w ciasnych wnętrzach. By tak się stało, należy jednak wybrać odpowiedni model i właściwie zaaranżować przestrzeń. Jak to zrobić? Tego dowiecie się z kolejnych akapitów.
Sprawdź wanny w zabudowie w hurtowni Onninen
Kiedy wanna w zabudowie do małej łazienki do dobry pomysł?
Wanna w zabudowie to bardzo praktyczne rozwiązanie do małej łazienki. Warto się na nie zdecydować, jeśli zależy wam na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni i uzyskaniu schludnego, harmonijnego wyglądu.
W małej łazience liczy się każdy centymetr przestrzeni. Wanna w zabudowie może pomóc w zorganizowaniu przestrzeni w taki sposób, aby pomieszczenie wydawało się bardziej uporządkowane i przestronniejsze. Obudowa, która otacza wannę, może pełnić dodatkową funkcję przechowywania, tworząc przestrzeń na półki czy schowki, które wykorzystacie np. do przechowywania środków czystości.
Zabudowaną wannę łatwiej jest też utrzymać w czystości. Wychlapana woda nie ścieka pod nią. To zaś wiązałoby się z koniecznością wycierania tej – w małej łazience trudno dostępnej – przestrzeni.
Jak odpowiednio umieścić wannę w małej łazience?
Najlepszym rozwiązaniem dla małej łazienki zwykle okazuje się umieszczanie wanny w narożniku lub wzdłuż jednej ściany. Dzięki temu zmaksymalizujecie dostępną przestrzeń w pozostałej części pomieszczenia. Wanna narożna zajmuje również mniej miejsca niż tradycyjna, prostokątna.
Aranżując małą łazienkę, powinniście również zastanowić się nad dokładną lokalizacją armatury. W takich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się baterie montowane w ścianie. Unikajcie zaś dużych, ozdobnych baterii podłogowych, które zajmują cenną przestrzeń.
Kolejna kwestia to rozmieszczenie pozostałych elementów. Zbyt małe odległości od wanny do umywalki czy toalety mogą prowadzić do uczucia klaustrofobii i utrudniać korzystanie z łazienki. Warto o tym pamiętać i starannie rozplanować całą aranżację – dzięki temu zyskacie pewność co do tego, że czas spędzony w łazience nie będzie wiązał się z niepotrzebnym dyskomfortem.
Wybór rozmiaru i kształtu wanny do małej łazienki
W małej łazience przestrzeń jest ograniczona. Powinniście więc wybrać wannę o mniejszych rozmiarach. Standardowe wanny prostokątne mogą być zbyt duże – lepszym rozwiązaniem okaże się wanna o narożna lub asymetryczna. Wybierając ją zaoszczędzicie miejsce, jednocześnie zachowując wygodę kąpieli. Warto także zwrócić uwagę na głębokość wanny – głęboka wanna zapewni komfort kąpieli, ale jednocześnie nie musi zajmować dużej powierzchni.
Wanna narożna to jedno z najlepszych rozwiązań do małej łazienki. Zajmuje mniej miejsca, ale daje poczucie pełnego komfortu podczas kąpieli. Wanny tego typu dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach – bez trudu dobierzecie więc model idealnie dostosowany do waszej aranżacji i warunków przestrzennych panujących w łazience.
Wanny asymetryczne, dzięki specyficznemu kształtowi, często są bardziej przestronne wewnątrz, mimo że ich zewnętrzne wymiary są mniejsze.
Duże znaczenie ma też to, z jakiego materiału została wykonana wanna do małej łazienki. Wanny akrylowe są lekkie, co przekłada się na bezproblemowy montaż i łatwe w utrzymaniu czystości. Ten ostatni aspekt w ciaśniejszych wnętrzach ma szczególnie duże znaczenie, bo szorowanie jest w nich nieco trudniejsze.
Dzięki powyższym poradom zaaranżowanie małej łazienki z wanną będzie łatwiejsze. Dobierając odpowiedni rozmiar, kształt i rodzaj wanny, a także właściwie ją lokalizując, na pewno uzyskacie zadowalający efekt - zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny.