Słabe ciśnienie wody w instalacji wodociągowej potrafi skutecznie uprzykrzyć domownikom życie oraz spowodować trudne do naprawy lub nawet nieodwracalne uszkodzenia. Dowiedz się, jakie są przyczyny niskiego ciśnienia w instalacjach sanitarnych oraz w jaki sposób przywrócić odpowiednie ciśnienie wody w bateriach łazienkowych i kuchennych.
Sprawdź baterie kuchenne w hurtowni Onninen
Po czym rozpoznać, że ciśnienie w instalacji sanitarnej jest za niskie?
Zgodnie z prawem, prawidłowe ciśnienie wody w domowych instalacjach wodociągowych powinno mieścić się w zakresie 5-6 barów. Jednak nawet spadek ciśnienia do 4 barów nie powinien istotnie wpłynąć na komfort codziennych czynności higienicznych czy zmywania naczyń. Niskie ciśnienie wody zaczyna być zauważalne i odczuwalne przez użytkowników, gdy jego wartość spadnie poniżej 4 barów. Woda wypływa wyraźnie wolniej, przez co różne czynnością trwają dłużej. W praktyce najbardziej uciążliwe dla domowników są baterie kuchenne oraz baterie wannowe z niskim ciśnieniem wody. Przedłużające się napełnianie wanny lub dużego garnka szybko staje się irytujące.
Ciśnienie zimnej wody można zmierzyć za pomocą specjalistycznego urządzenia - manometru. Na końcówkę aparatu nakłada się wylewkę. Wynik pomiaru pokazuje się na tarczy. Istnieją także „domowe” sposoby na określenie poziomu ciśnienia w instalacji. W tym celu należy nalać do pełna wody do zbiornika (np. do wiadra), mierząc czas napełniania. Następnie objętość wiadra dzieli się przez czas napełniania (w sekundach), a uzyskaną wartość mnoży przez 3,6. Wynik poniżej 1,5 m3/h oznacza, że należy zwiększyć ciśnienie wody. Ze względów bezpieczeństwa pracami powinien zająć się wykwalifikowany hydraulik, który w pierwszej kolejności zidentyfikuje przyczynę problemu.
Przyczyny zbyt niskiego ciśnienia wody w instalacji sanitarnej
Zbyt niskie ciśnienie wody w instalacji sanitarnej może mieć różne przyczyny, w których ustaleniu z pewnością pomoże doświadczony hydraulik. Najczęściej za słaby przepływ wody odpowiadają:
- wycieki (np. wskutek awarii przestarzałego rurociągu),
- błędnie wyregulowane zawory (często są one niedokładnie dokręcone),
- zanieczyszczone, zatkane lub uszkodzone komponenty baterii (filtry, perlatory, złączki itp.),
- nieprawidłowości konstrukcyjne lub awarie sieci wodociągowej,
- niedrożne rury (np. zakamienione),
- baterie prysznicowe z niedopasowanymi pod względem ciśnienia akcesoriami (np. słuchawką lub deszczownicą).
Jak skutecznie rozwiązać problem zbyt niskiego ciśnienia w instalacji sanitarnej?
Po postawieniu trafnej diagnozy można przystąpić do walki z problemem niskiego ciśnienia wody w kranie.
- Gdy okaże się, że woda wycieka z instalacji, należy dokonać naprawy uszkodzonych fragmentów rurociągu. W ustaleniu nieszczelnych miejsc pomagają mokre plamy na ścianach oraz specjalistyczne urządzenia, jak kamery termowizyjne.
- Wina leży po stronie armatury? Zwykle wystarcza naprawa uszkodzonych podzespołów lub oczyszczenie zabrudzonych/niedrożnych elementów.
- W przypadku zatkanych rur, należy je udrożnić właściwą metodą mechaniczną lub chemiczną – dostosowaną do rodzaju zatoru i materiałów instalacji.
- Za słabe ciśnienie wody odpowiada firma wodociągowo-kanalizacyjna? Należy dokonać zgłoszenia usterki, postępując według procedur dostawcy.
Gdy problem jest uporczywy i niemożliwy do wyeliminowania standardowymi metodami, często pomocne okazują się pompy do podnoszenia ciśnienia wody. To zaawansowane urządzenia, które utrzymują stały poziom ciśnienia w instalacji oraz przynoszą użytkownikom liczne korzyści dodatkowe (w tym finansowe).
Hydraulików, konserwatorów instalacji wodociągowych, właścicieli sklepów z wyposażeniem kuchni i łazienek oraz innych profesjonalistów z branży sanitarnej zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej hurtowni. W asortymencie posiadamy kompleksowe wyposażenie kuchni i łazienek, w tym baterie łazienkowe i kuchenne w tysiącach wariantów. Współpracujemy z wiodącymi, polskimi i zagranicznymi producentami armatury. W przypadku pytań lub problemów z wyborem, doradcy techniczno-handlowi Onninen służą wsparciem. Skontaktuj się i uzyskaj fachową pomoc!