Jakie są rodzaje pił? Wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Dodano: czwartek, 24.08.2023


Piła to narzędzie, które służy do przecinania różnych materiałów poprzez ruchome ostrze lub zęby. Jest niezwykle wszechstronna i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, od stolarskich po budowlane i przemysłowe. W tym artykule skupimy się na kilku z nich: pile stołowej, pile elektrycznej oraz pile taśmowej. Zobaczymy, czym się charakteryzują i polecimy konkretne modele!

Drwal dnie drzewo piłą łańcuchową

Sprawdź piły do cięcia w hurtowni Onninen

Jak wybrać odpowiednią piłę stołową do domu?

Aby dopasować piłę stołową idealnie do własnych potrzeb, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jedną z ważniejszych jest to, by odpowiedzieć sobie na to, jakie mamy potrzeby i cele związane z zakupem piły stołowej? Jakie zamierzamy prace wykonywać? 

Piła stołowa to bez wątpienia bardzo przydatne narzędzie dla każdego majsterkowicza. Jest to sprzęt, który pomoże w wielu zadaniach montażowych i budowlanych. Jeśli bowiem planujemy ciąć mniejsze materiały, jak deski czy płyty wiórowe, wystarczy nam w zupełności piła o mniejszej powierzchni. W innym wypadku, gdy zamierzamy pracować na dużych arkuszach sklejek i drewna - warto zainwestować w większą powierzchnię stołu. 

Równie ważna jest moc piły stołowej. Ją też trzeba dobrać zależnie od potrzeb. Do typowych prac domowych związanych z cięciem drewna, wystarczy moc w przedziale od 1200 do 1800W. Planując poważniejsze zadania, pomyślmy o większej mocy. Nie można też oczywiście zapominać o bezpieczeństwie - to kwestia absolutnie priorytetowa. Przed kupnem należy się upewnić, czy piła została wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia, jak osłona ostrza czy blokada włącznika.

Jak używać piły elektrycznej?

Piła elektryczna Rothenberger Vario Electronic 230VInnym przedmiotem, który przydaje się do wielu zadań, jest piła elektryczna. To sprzęt niezwykle praktyczny, dlatego warto pomyśleć o jego zakupie. Pamiętajmy jednocześnie, że działa na prąd, więc musimy zachować najważniejsze zasady bezpieczeństwa, aby nie doszło do wypadku podczas pracy. Ma to również wpływ na efektywność wykonywanych zadań.

Przed rozpoczęciem pracy upewnijmy się, że sprzęt jest odpowiednio naładowany. Sprawdźmy stan i ostrość łańcucha. Bardzo ważne jest to, by podczas cięcia przyjąć właściwą pozycję ciała. Powinna być ona stabilna, z nogami rozstawionymi na szerokość ramion. Należy trzymać piłę oburącz - jedną na uchwycie górnym, drugą na dolnym. Nie wywierajmy nadmiernego nacisku na piłę, prowadźmy ją delikatnie.

Jeśli szukamy sprawdzonego sprzętu, polecamy piłę elektryczną piłę elektryczną Rothenberger Vario Electronic 230V - uniwersalna, szybka i silna, przeznaczona do prac instalacyjnych, rozbiórkowych i naprawczych. Moc znamionowa 1500W zapewnia dużą wydajność, a nieduża waga - 7 kg - ułatwia wykonywanie zadań. 

Kiedy warto zdecydować się na piłę łańcuchową elektryczną?

Jak widzimy, powyższe rady wpływają na komfort użytkowania piły, sprawiając jednocześnie, że praca jest bezpieczniejsza. Dowiedzmy się teraz, kiedy warto wybrać piłę łańcuchową elektryczną? W jakich sytuacjach jest niezbędna? 

Jak się okazuje, istnieje wiele takich przypadków, zwłaszcza podczas pracy w ogrodzie, gdzie piła elektryczna jest podstawowym narzędziem pracy. To przede wszystkim nieocenione wsparcie do cięcia drzew. Zyskujemy w ten sposób zdecydowanie większą efektywność i wygodę, niż gdybyśmy to mieli robić za pomocą piły ręcznej. Ale piła łańcuchowa elektryczna przydaje się nie tylko do cięcia drzew, ale też do innych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, jak przycinanie gałęzi czy krzewów. To jednocześnie ogromne wsparcie podczas różnych prac budowlanych związanych z obróbką drewna, zwłaszcza przy cięciu elementów konstrukcyjnych.

Czym jest piła taśmowa?

Piła taśmowa Scheppach HBS30Piła taśmowa to niezwykle przydatne narzędzie pozwalające na cięcie różnych materiałów - drewna, metalu czy tworzyw sztucznych. Tak jak nazwa wskazuje - kluczowa jest tu ruchoma taśma zębata napędzana silnikiem. Dzięki temu praca z nią jest bardzo efektywna. Do wyboru są różne typy pił taśmowych, więc zależnie od potrzeb możemy wybrać model do zastosowań profesjonalnych, jak i domowych. Co więcej, piłę taśmową można używać do precyzyjnych cięć pod różnymi kątami. Pomaga też przy przecinaniu krzywoliniowym oraz łukowym. Jej konstrukcja umożliwia precyzyjne cięcie nawet w trudno dostępnych miejscach. 

Chcąc wybrać odpowiednią piłę taśmową warto zwrócić uwagę na piłę taśmową Scheppach HBS30, która zapewnia szybką, efektywną i precyzyjną pracę, niezależnie od tego, z jakim materiałem pracujemy. Jest tak samo precyzyjna w przypadku metalu i drewna. Ma solidną konstrukcję i wytrzymałe elementy. Została zaprojektowana tak, by ułatwić pracę, czego przykładem regulacja prędkości piły w zakresie od 370 do 750 metrów na minutę. Dzięki specjalnemu systemowi blokady ostrza unikniemy przypadkowych skaleczeń i innych obrażeń ciała.

Sprawdź piły do cięcia w hurtowni Onninen

Piła spalinowa
Piła stołowa
Piła Stihl
Piła akumulatorowa
Piła elektryczna
Piła do drewna
Piła łańcuchowa elektryczna
Piła spalinowa Husqvarna
Piła ukośnica
Piła taśmowa
Piła do metalu
Piła ręczna
Piła DeWalt