Jakie są sposoby na efektywne zwiększenie mocy grzewczej grzejnika?

Dodano: wtorek, 26.11.2024


Nawet najnowocześniejsze i najdroższe centralne ogrzewanie nie będzie działać ekonomicznie i wydajnie ani zapewniać optymalnego komfortu cieplnego, jeśli nie zostanie prawidłowo wyregulowane. Chcesz poznać sposoby na efektywne zwiększenie mocy grzewczej grzejnika? W przypadku kotła C.O. możesz podwyższyć temperaturę czynnika grzewczego. Natomiast przy zainstalowanej pompie ciepła, sprawdzonym pomysłem jest doprowadzenie do wymuszonej cyrkulacji powietrza. Dowiedz się, kiedy konieczne jest podwyższenie temperatury zasilania oraz jak skutecznie i bezpiecznie doprowadzić do wzrostu mocy grzewczej.

Hydraulik odpowietrza grzejnik w salonie spuszczając wodę z kaloryfera

Sprawdź grzejniki w hurtowni Onninen

Kiedy grzejniki wymagają zwiększenia mocy grzewczej?

O tym, z jaką mocą mają pracować grzejniki, decyduje zwykle projektant instalacji centralnego ogrzewania. W obliczeniach bierze się pod uwagę straty ciepła w danym pomieszczeniu oraz maksymalną temperaturę czynnika grzewczego (np. wody) zasilającego wnętrze grzejnika i powracającego do źródła ciepła. Ogrzewanie niskotemperaturowe, bazujące na pompie ciepła lub nowoczesnym kotle kondensacyjnym, wymagać będzie niższej mocy od ogrzewania wysokotemperaturowego.

Głowica termostatyczna Danfoss Ally, 2 adaptery: M30: RA, komunikacja 2,4 GHz 014G2420Oczywiście zdarzają się sytuacje, że pierwotnie ustawioną moc grzejników trzeba zmienić. Najczęściej dzieje się tak, gdy na etapie budowania domu lub wykańczania wnętrz wprowadzone zostają modyfikacje w projekcie instalacji grzewczej, które wpływają na zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło. Dochodzi do zmiany np. parametrów, urządzenia grzewczego czy lokalizacji grzejników, do zwiększenia ilości/rozmiaru okien czy do nieplanowanego wcześniej wyposażenia grzejników w termostatyczne zawory grzejnikowe.

W tym ostatnim przypadku moc grzejników należy zwiększyć o 10-15%. Korekty mocy grzejnika dokonuje się także w sytuacji jego zabudowywania, od czego jednak konsekwentnie się odchodzi. Działania mogące powodować konieczność zwiększenia mocy grzewczej zawsze warto skonsultować z projektantem instalacji. 

Zwiększenie mocy grzewczej a instalacje centralnego ogrzewania

Grzejnik PURMO PLAN FC22 600x600, moc grzewcza: 1006W (75/65/20°C)Istnieją dwa wiodące sposoby na efektywne zwiększenie mocy grzejników w instalacjach centralnego ogrzewania. Wspomnieliśmy już o nich na wstępie. Pierwszy to podwyższenie temperatury czynnika grzewczego (zazwyczaj wody), a drugi - intensyfikacja cyrkulacji powietrza wokół grzejnika. Ponadto dla maksymalizacji wydajności grzejników należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Przede wszystkim nie wolno zasłaniać grzejnika meblem, ponieważ większość ciepłego powietrza zostanie przez niego pochłonięta. Istotne znaczenie ma także materiał, z którego wykonany został kaloryfer. Najszybciej nagrzewają się grzejniki ze stali nierdzewnej lub aluminium. Aby skuteczniej kontrolować temperaturę we wnętrzach oraz zwiększyć efektywność działania grzejników, warto doposażyć je w precyzyjne zawory termostatyczne.

Podwyższenie temperatury zasilania a wymuszona cyrkulacja powietrza

Grzejnik miedziano-aluminiowy Regullus R10/100 podłączenie boczne REGULLU RB1010Zwiększenie temperatury zasilania o 1°C spowoduje wzrost mocy grzewczej każdego m² powierzchni grzejnika o około 10 W (niezależnie od jego rodzaju). Im większa powierzchnia grzewcza kaloryfera, tym wyraźniejszy będzie efekt grzewczy. Tę metodę stosuje się przy kotłach elektrycznych, olejowych i gazowych o szerokim zakresie mocy grzewczej. W przypadku nisko sterowalnego systemu opartego na pompie ciepła i ogrzewaniu niskotemperaturowym, w podniesieniu mocy grzewczej - nawet do 60% (!), pomaga wymuszona cyrkulacja powietrza, czyli bieżące usuwanie ogrzanego powietrza z otoczenia grzejnika.

Doskonałym rozwiązaniem jest dodanie sterowalnych progów wymuszonej cyrkulacji powietrza. Co ważne, w tej metodzie nie ma konieczności zmiany wielkości grzejnika. Na rynku dostępne są nowoczesne grzejniki niskotemperaturowe z wbudowanymi wentylatorami. Ale specjalny wentylator można też dokupić niezależnie i zamontować pod grzejnikiem. Warto wiedzieć, że wymuszona cyrkulacja powietrza to warunek efektywnego chłodzenia.

Profesjonalistów, którzy specjalizują się w sprzedaży, montażu lub serwisowaniu systemów ogrzewania, zapraszamy do zapoznania się z ofertą hurtowni elektryczno-hydraulicznej Onninen. W asortymencie posiadamy wszystkie elementy instalacji ogrzewania, w tym nowoczesne i sprawdzone grzejniki w przeszło 50 tys. wariantów. Znajdziesz u nas m.in. grzejniki płytowe, kanałowe, kolumnowe i dekoracyjne, grzejniki aluminiowe, miedziano-aluminiowe, żeliwne i stalowe, a także głowice termostatyczne i zawory. Specjaliści techniczno-handlowi Onninen odpowiadają na pytania i pomagają w skompletowaniu zamówienia zgodnego z zapotrzebowaniem wymagających klientów b2b.

Sprawdź grzejniki w hurtowni Onninen