Pompy ciepła to bardzo nowoczesne i zaawansowane mechanizmy, więc ich instalacja oraz obsługa wymaga odpowiedniej wiedzy technicznej, a także posiadania niezbędnych uprawnień. Montaż pompy ciepła nie może zostać przeprowadzany przez osoby bez właściwych kwalifikacji. Niezbędne jest tu duże doświadczenie i wcześniejsze przeszkolenie. Mówią o tym przepisy prawa, określające wymagania dotyczące kompetencji instalatorów. Różnią się one w zależności od typu urządzenia. W poniższym wywodzie omówimy dokładnie, jakie uprawnienia należy mieć, jakie certyfikaty są niezbędne, ale też, w jaki sposób je zdobyć, by móc legalnie i bezpiecznie instalować pompy ciepła.
Sprawdź szkolenia w hurtowni Onninen
Różnica w uprawnieniach między montażem pomp ciepła hermetycznymi, a niehermetycznymi
Jedną z podstawowych kwestii dotyczących uprawnień jest różnica między pompami ciepła - hermetycznymi a niehermetycznymi. Mają one nie tylko inną budowę, ale też inne rodzaje czynników chłodniczych. Pompy ciepła hermetyczne - dokładnie jak określa je nazewnictwo - mają zamknięty, hermetyczny układ chłodniczy.
W takim urządzeniu czynnik chłodniczy więc nie wymaga żadnych dodatkowych ingerencji podczas wszystkich prac - instalacyjnych, serwisowych oraz konserwacyjnych. Nie jest tu konieczne podejmowane takich działań, stąd do ich obsługi wystarcza posiadanie podstawowych uprawnień instalacyjnych oraz certyfikatu F-gazowego. Uprawnia on do pracy z substancjami chłodniczymi, lecz na bardziej ogólnym poziomie.
Inaczej to wygląda w przypadku pomp ciepła niehermetycznych (czyli pomp ciepła typu split), w których może pojawić się konieczność uzupełnienia lub obsługi czynnika chłodniczego. To bardziej skomplikowane, co w praktyce wymaga bardziej zaawansowanych uprawnień i większego doświadczenia.
Wobec tego instalator pomp ciepła tego typu musi posiadać certyfikat F-gazowy wyższego stopnia, jak również dodatkowe kwalifikacje, które pozwalają mu na obsługę otwartych układów chłodniczych. Niezbędna jest tu specjalistyczna wiedza, tak samo jak przestrzeganie przepisów, bo w przeciwnym razie może dojść nie tylko do tego, że pompa ciepła będzie nieprawidłowo działać, ale też pojawią się niebezpieczne wycieki substancji chłodniczych.
Certyfikaty i uprawnienia do montażu pomp ciepła
Każdy instalator pomp ciepła musi dysponować odpowiednimi certyfikatami oraz uprawnieniami, które potwierdzają, że to człowiek na właściwym miejscu. Kluczowym dokumentem jest certyfikat F-gazowy, o którym już wspominaliśmy w poprzednim akapicie. Uprawnia on do pracy (montażu, serwisowania i konserwacji) z urządzeniami zawierającymi fluorowane gazy cieplarniane, które stosuje się jako czynniki chłodnicze. Oczywiście, zależnie od tego, czy mowa o pompach ciepła hermetycznych lub niehermetycznych (pompy ciepła typu split), poziom tego certyfikatu może się różnić.
W pompach hermetycznych więc, takich jak monoblok, potrzeba podstawowego certyfikatu, w niehermetycznych natomiast musimy dysponować wyższym poziomem certyfikacji instalatorów pomp ciepła. Uprawnia on do obsługi otwartych układów chłodniczych. Poza tym, instalatorzy muszą też posiadać uprawnienia SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) do prac z instalacjami elektrycznymi. Są one niezbędne podczas podłączania pomp ciepła do sieci.
Jak można zdobyć uprawnienia do montażu pomp ciepła?
Popularność tych urządzeń, niezależnie czy to powietrzne pompy ciepła, czy gruntowe pompy ciepła, rośnie z każdym rokiem, dlatego też potrzeba coraz więcej instalatorów z uprawnieniami. Jak je zdobyć?
Żeby to się udało, każdy instalator musi przejść kilka etapów szkoleń oraz certyfikacji. Pierwszym jest certyfikat F-gazowy, który jest wymagany do pracy z czynnikami chłodniczymi. Należy ukończyć odpowiednie kursy, a na sam koniec zdać egzamin państwowy. W Polsce certyfikaty F-gazowe przyznaje Urząd Dozoru Technicznego (UDT).
Jeśli zaś chcemy montować bardziej zaawansowane systemy, jak pompy ciepła typu split (niehermetyczne) musimy posiadać wyższe stopnie certyfikacji. Poza F-gazowym, niezbędne są też uprawnienia SEP do pracy z instalacjami elektrycznymi. Zawsze też warto uczestniczyć w różnych specjalistycznych szkoleniach, które organizowane są przez producentów pomp ciepła.