Jakie urządzenia kontrolno-pomiarowe są niezbędne w nowoczesnym domu?

Dodano: środa, 19.06.2024


Smart rozwiązania obejmują nie tylko sterowanie urządzeniami za pomocą smartfonu. Trzeba pamiętać, że ważna jest także automatyka. Niewątpliwie szczególnie istotne są urządzenia kontrolno-pomiarowe. Cechuje je łatwość obsługi, a także dokładność pomiaru. Właśnie dzięki nim zachowacie większą funkcjonalność domu, ale też zyskacie dodatkowe bezpieczeństwo.

Urządzenia kontrolno pomiarowe w szafce domu jednorodzinnego

Sprawdź urządzenia pomiarowe w hurtowni Onninen

Jak prawidłowo wykryć nieszczelność w instalacji? 

Warto wiedzieć, że urządzenia pomiarowe to specjalnego rodzaju urządzenia bądź produkty, które wykorzystywane są do pomiaru. Można np. mierzyć za ich pomocą poziom wilgotności czy wysokość temperatury w pomieszczeniach. Oczywiście służą też do pomiarów np. ciepłej wody użytkowej. Wyróżniamy pompy obiegowe czy czujniki temperatury, a także wykorzystywane na szeroką skalę urządzenia do pomiarów nieszczelności.

Miernik gazów wybuchowych Aisko VZ7291 AZI-VZ7291Trzeba wiedzieć, że odpowiednio dobrany przyrząd pomiarowy umieszczony w budynkach pozwala na sprawdzenie, czy w danym pomieszczeniu nie dochodzi do wycieku. Mając pewność, że dane urządzenie pracuje prawidłowo, zyskujecie uczucie komfortu oraz jeszcze większe bezpieczeństwo. Wiele osób zastanawia się, jak właściwie mierzyć, a także wykryć potencjalną nieszczelność w instalacji.

Możecie np. sprawdzić szczelność instalacji sanitarnej. Wystarczy tylko podnieść ciśnienie do wartości ciśnienia próbnego i to w odstępach 10-minutowych. Można również sprawdzić, czy instalacja gazowa jest szczelna. W tym przypadku można zastosować specjalne pianki do sprawdzania szczelności, ale też można zastosować urządzenia pomiarowe. Można wybrać np. standardowy miernik szczelności, ale też detektor gazu.

Co istotne, tego typu urządzenia wyposażone są w specjalne czujniki, które pracują w sposób ciągły. Ponadto możecie sprawdzić, czy instalacja na gaz płynny lub ziemny nie ma przecieków. Można również wykorzystać urządzenia z automatycznym ogranicznikiem ciśnienia. Ich wykorzystanie zmniejsza ryzyko błędu.        

Jak właściwie wykryć obecność gazów wybuchowych w kotłowni? 

Pompa próżniowa dwustopniowa Rothenberger ROAIRVAC R32 3.0 85L 1000002713Urządzenia do wykrywania wycieków powinny dawać dokładny pomiar. Ich zastosowanie w znaczący sposób obniża ryzyko np. zaczadzenia tlenkiem węgla na skutek nieprawidłowego działania ogrzewania węglowego. Jednocześnie każdy użytkownik powinien zainwestować w produkty, które służą do pomiarów szczelności. Warto pamiętać, by regularnie sprawdzać, czy przypadkiem w Waszej kotłowni nie ulatniają się gazy wybuchowe. Możemy tutaj polecić urządzenia, które zapewniają dokładny pomiar różnego rodzaju gazów. Gwarantują pełną niezawodność, a przy tym pracują efektywnie.

Stacjonarne systemy detekcji gazów bardzo dobrze się sprawdzają. Trzeba przyznać, że również urządzenia pomiarowe przeciwpożarowe służą do pomiaru potencjalnych nieszczelności. Zastosowanie właściwej wentylacji w kotłowni zmniejsza ryzyko wybuchu. Jednak dla zapewnienia komfortu należy jeszcze regularnie dokonywać pomiarów. Tego typu urządzenia bardzo dobrze się sprawdzają. Kolejnym modelem, na który warto zwrócić uwagę jest urządzenie sygnalizująco-odcinające. Trzeba je zastosować wszędzie tam, gdzie sumaryczna moc grzewcza urządzeń gazowych wynosi powyżej 60 kW.  

Użycie pirometrów do prewencyjnej konserwacji urządzeń technicznych 

Miernik parametrów instalacji elektrycznej Sonel MPI-507 z Certyfikatem Kalibracji WMPLMPI507W każdym funkcjonalnym domu należy regularnie przeprowadzać kontrolę nie tylko klimatyzacji, ale też źródeł gazu. Powinno się także sprawdzać wilgotność. Należy zastosować różnego rodzaju urządzenia, które gwarantują dokładność pomiarów, mierzą też temperaturę i co istotne sprawdzają poziom przesyłania energii, nawet tej pochodzącej od dostawców. Użycie pirometrów do prewencyjnej konserwacji urządzeń technicznych jest wręcz niezbędne. Otóż pirometr jest to urządzenie, które służy do bezdotykowego pomiaru temperatury. Działa w oparciu o wykrywanie promieniowania cieplnego. Dobre pirometry mogą mierzyć temperaturę nawet z odległości 1 m. Sprawdzają również wydajność powietrza oraz przepływ temperatury.    

Miernik, który powinien mieć każdy w domu: Bezdotykowy tester napięcia 

Utrzymanie i zapewnienie komfortu każdego domownika jest bardzo ważne i konieczne. Urządzenia pomiarowo-przeciwpożarowe wykorzystuje się do badania różnych instalacji. Można za ich pomocą sprawdzić poziom energii. Są one łatwe w użyciu. Warto je również wykorzystywać w przemyśle i przeprowadzać testy o różnej częstotliwości. W każdym domu powinien znaleźć się bezdotykowy tester napięcia.

Jest to urządzenie, które służy do szybkiego sprawdzania, czy występuje obecność napięć prądu przemiennego. W momencie wykrycia napięcia prądu na urządzeniu zapala się czerwona dioda LED i mogą wystąpić sygnały dźwiękowe tego rejestratora. Możecie sprawdzać więc energię oraz przepływ prądu. Takie pomiary są bardzo dokładne.      

Urządzenia kontrolno-pomiarowe w hurtowni Onninen 

Na uwagę zasługują urządzenia pomiarowe przeciwpożarowe. Warto zaopatrzyć się w miernik gazów wybuchowych Aisko VZ7291 AZI-VZ7291. Jest on bardzo prosty w budowie. Służy do pomiaru szczelności instalacji. Należy pamiętać, że dotyczy to wszystkich pomieszczeń, a więc kontrole trzeba wykonywać nie tylko w kotłowni, ale też sypialni czy kuchni. Ten produkt może być zasilany czterema bateriami alkalicznymi, a także za pomocą zasilacza sieciowego. Ponadto przydatne będą urządzenia do wykrywania wycieków.

Dobrym wyborem może być pompa próżniowa dwustopniowa Rothenberger ROAIRVAC R32 3.0 85L 1000002713. W zestawie znajduje się nie tylko pompa, ale i przyłącze oraz przejściówki. Dzięki praktycznemu zaworowi zwrotnemu para wodna jest redukowana. Urządzenie jest łatwe w obsłudze. Już na etapie produkcji przechodzi dokładne testy dotyczące efektywności pracy.

Do pomiarów instalacji elektrycznej przyda się miernik parametrów instalacji elektrycznej Sonel MPI-507 z Certyfikatem Kalibracji WMPLMPI507. Zapewnienie wygody i bezpieczeństwa jest ważne, stąd też naprawdę dobrze sprawdzi się właśnie ten model miernika. W wielu domach jest on niezbędny, gdyż służy do pomiarów parametrów instalacji elektrycznych. Jednocześnie jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Dzięki zaawansowanej elektronice posłuży przez długi czas.  

Sprawdź urządzenia pomiarowe w hurtowni Onninen