Jakie zalety ma zdalny odczyt urządzeń pomiarowych?

Dodano: czwartek, 29.09.2022


Inkasenci pukający do drzwi to stopniowo ginące zjawisko dzięki coraz powszechniejszym zdalnym odczytom urządzeń pomiarowych. To nie tylko wygoda i oszczędność czasu, ale i bezpieczeństwo, ponieważ pod pracowników gazowni czy zakładu energetycznego podszywają się oszuści. Jakie są najnowsze zdobycze w dziedzinie radiowego pomiaru zużycia energii?

Wodomierz z modułem radiowym BMeters

Z tego artykułu dowiesz się:

 • wskazania jakich urządzeń można odczytywać zdalnie,
 • jakie korzyści przynosi odczyt zdalny,
 • jakie są dostępne opcje prowadzenia odczytu.

Firma Bmeters od lat bada, rozwija i na bieżąco doskonali rozwiązania z dziedziny zdalnego odczytu i rozliczeń mediów. W trosce o maksymalną wygodę użytkowników wszystkie urządzenia Bmeters wyposażone w moduły radiowe są ze sobą w pełni kompatybilne i można je samodzielnie i w wygodny sposób odczytać za pomocą jednego zestawu inkasenckiego. Najnowszy system tego typu nosi nazwę Hydrolink.

Przeznaczenie i elementy systemu Hydrolink

Zdalny odczyt wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania stosowany jest głównie w budynkach wielolokalowych. W skład zintegrowanego systemu Hydrolink wchodzą:

Sprawdź urządzenia pomiarowe w hurtowni Onninen

Podstawowe zalety systemu Hydrolink:

 • odczyt różnych urządzeń jednym, intuicyjnym w obsłudze zestawem inkasenckim,
 • krótki czas odczytu (bez konieczności wchodzenia do lokali) i eliminacja konieczności umawiania się na osobne wizyty z nieobecnymi podczas odczytu lokatorami,
 • eliminacja błędu ludzkiego podczas odczytu wskazań (zwłaszcza w  trudno dostępnych miejscach),
 • możliwość rozbudowy systemu o koncentratory danych, umożliwiające transmisję przez Internet lub infrastrukturę GSM/LTE,
 • komunikaty o stanach odbiegających od normy (szeroka lista alarmów),
 • historia wskazań i możliwość analizy zużycia wody lub ciepła w zadanym okresie na komputerze,
 • możliwość samodzielnej konfiguracji i obsługi urządzeń.

Architektura systemu Hydrolink

W zależności od wymagań użytkowników, można wyróżnić trzy główne struktury zintegrowanego systemu zdalnego odczytu Hydrolink:

 • Radiowy odczyt wodomierzy i ciepłomierzy - rewolucja w oszczędzaniu z systemami BMetersWalk-by (odczyt inkasencki) – urządzenia wyposażone w moduły radiowe odczytywane są bezpośrednio zestawem inkasenckim będącym w zasięgu transmisji radiowej tych urządzeń (np. sprzed budynku). Odczyt za pomocą netbooka, tabletu lub smartfona z dedykowanym oprogramowaniem.
 • Walk-by z wykorzystaniem repeterów – system typu walk-by, w którym sygnał radiowy z liczników przedłużany jest za pomocą urządzeń stacjonarnych na większe odległości. Połączenie repeterów w grupy umożliwia stworzenie sieci i przekazanie sygnału na dalsze odległości.
 • System stacjonarny z  odczytem przez Internet – system w  pełni zdalny oparty na współpracujących ze sobą koncentratorach, które odbierają, magazynują i transmitują dane z urządzeń końcowych. Dostęp do tych danych możliwy jest na kilka sposobów: przez Internet z poziomu programów do odczytu, na dedykowanym serwerze FTP lub wskazanym adresie e-mail. Koncentratory mogą przesyłać dane wykorzystując infrastrukturę sieci GSM/LTE lub sieci wi-fi/LAN.

Dane techniczne systemu Hydrolink

 • częstotliwość pracy: 868 MHz;
 • zasilanie modułów radiowych do wodomierzy: bateria litowa, żywotność 10 lat + rok rezerwy, moduły radiowe w ciepłomierzach zasilane z baterii ciepłomierza, w przypadku podzielników kosztów ogrzewania żywotność baterii nawet 15 lat;
 • zasięg: maksymalnie 350 m w terenie otwartym bez przeszkód na drodze sygnału, a dla standardu LoRAWAN 10 km+,
 • obsługa standardów transmisji: WMBUS OMS, LoRAWAN oraz planowane wdrożenie technologii NB-IoT.

Dane przesyłane drogą radiową

Wodomierze – zużycie w metrach sześciennych (z dokładnością do 1 litra), historia 12 ostatnich miesięcy wskazań, informacja o próbach manipulacji (przyłożenie magnesu, demontaż modułu, przepływ wsteczny i maksymalny, brak przyrostu wskazań, ciągły przepływ, niski poziom baterii);

Ciepłomierze – aktualne zużycie ciepła i chłodu, historia 12 ostatnich miesięcy wskazań ciepła i chłodu, przepływ całkowity, moc chwilowa, temperatury zasilania i powrotu;

Podzielniki kosztów ogrzewania – jednostki za aktualny i 9 poprzednich okresów rozliczeniowych, średnia temperatura otoczenia za aktualny i poprzedni okres rozliczeniowy, 12 ostatnich miesięcy wskazań jednostek i śr. temp. otoczenia. Temperatura maksymalna wraz z datą wystąpienia, średnia temperatur grzejnika, statystyki temperaturowe – rejestracja czasu pracy podzielnika w różnych zakresach temperatur.

Oprogramowanie do odczytu

Zalety radiowego odczytuDzięki programom firmy Bmeters samodzielnie odczytasz media, skonfigurujesz urządzenia oraz rozliczysz wszystkie koszty na podstawie uzyskanych danych. Wszystkie programy współpracują ze sobą i są łatwe w obsłudze. Dzięki temu system opomiarowania i rozliczeń zapewnia wygodę, samowystarczalność i kontrolę nad zarządzaną nieruchomością.

Open metering system (OMS)

Zarówno system zdalnego odczytu Hydrolink, jak i urządzenia w nim pracujące są kompatybilne ze standardem OMS (Open Metering System). W praktyce oznacza to, że urządzenia działające w tym standardzie komunikują się tym samym „językiem” niezależnie od producenta. Możliwy jest ich odczyt jednym odbiornikiem lub włączenie ich do jednego systemu odczytu danych przez Internet. Działające w oparciu o standard OMS urządzenia pomiarowe zostały opracowane i stworzone z myślą o przyszłych kierunkach rozwoju europejskich sieci inteligentnych mierników energii, wody, ciepła i gazu. Oznacza to, że stanowią inwestycję na wiele lat.

Sprawdź strefę marki Bmeters w hurtowni Onninen

Gazomierz G4
Gazomierz miechowy
Wodomierz radiowy
Wodomierz 3/4
Wodomierz 1/2
Wodomierz 1 cal
Wodomierz elektroniczny
Wodomierz Apator
Wodomierz dn20
Wodomierz BMeters
Plomba do wodomierzy
Wodomierz Powogaz
Wodomierz dn15
Wodomierz dn25
Wodomierz skrzydełkowy