Jakie zalety mają maty do ogrzewania podłogowego?

Dodano: wtorek, 13.09.2022


Nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego pozwalają na wykonanie instalacji w niemal każdych warunkach. Łatwy sposób montażu oraz zużycie mniejszej ilości wylewki samopoziomującej pozwala zaoszczędzić czas, a więc i pieniądze. Podążając za trendami w rozwoju technik grzewczych, firma TiA stworzyła system na bazie mat z wypustkami TiA Eurotop oraz system mat perforowanych Eurorenova. Oba rozwiązania to gwarancja komfortu, oszczędność energii i estetyka w jednym. Jakie techniczne aspekty wyróżniają oba systemy?

Mata montażowa do ogrzewania podłogowego TiA System Eurotop

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak dobrać moc pompy ciepła,
  • na co wpływa moc pompy ciepła,
  • jak dostosować moc pompy ciepła do budynku.

Szybszy montaż ogrzewania podłogowego dzięki matom

System TiA Eurotop jest idealnym rozwiązaniem zarówno w przypadku małych inwestycji, jak i biurowców, bloków czy innych budynków wielorodzinnych (zwłaszcza budynków nowo powstałych, w których już na etapie projektu architektonicznego przewidziano ogrzewanie podłogowe). Montaż ogrzewania podłogowego za pomocą mat z wypustkami umożliwia bardzo szybkie układanie rur grzejnych przez jedną osobę, a tym samym odpowiednie ich kotwienie do podłoża, bez użycia elementów mocujących oraz narzędzi.

TiA System - mata Eurotop do ogrzewania podłogowegoInnowacyjne wyprofilowanie krawędzi maty pozwala także na szczelne i trwałe łączenie w monolityczną powierzchnię, co przyspiesza pracę i gwarantuje stabilność systemu. Taki sposób dopasowywania mat sprawia, że nie muszą być one w żaden sposób kotwione ani przyklejane do powierzchni styropianu stanowiącego izolację termiczną podłogi. Warto podkreślić, że sama mata została stworzona z myślą o ochronie przed uszkodzeniami mechanicznymi (które często występują przed wylaniem wylewki na system). Dzięki swojej konstrukcji i żebrowaniu, a także materiałowi, z którego została wykonana, jest odporna na duże obciążenia oraz nie ugina się pod większym ciężarem, co znacznie ułatwia montaż (bez obawy o uszkodzenie maty lub rurociągu ogrzewania podłogowego).

Sprawdź ofertę produktów TiA w hurtowni Onninen

Sumaryczna objętość wypustek w macie, które nie zostają wypełnione betonem, pozwala zmniejszyć ilość wylewki, która ma stanowić podkład podłogowy (nawet do kilku procent). Maty TiA Eurotop zostały zaprojektowane w taki sposób, aby rurociąg ogrzewania podłogowego po ułożeniu był usytuowany kilka milimetrów ponad podłożem. Specjalne żebrowanie umożliwia także całopowierzchniowe oblanie rury betonem, intensyfikując tym samym przewodzenie ciepła. W ogrzewaniu podłogowym im lepszy odbiór ciepła od czynnika grzewczego w rurach przez ich otoczenie, tym lepsza sprawność układu (w rezultacie niższe koszty eksploatacji instalacji).

Płyty TiA Eurotop na powierzchni mają podziałkę metryczną, która ułatwia ich cięcie, co przyspiesza wykonanie instalacji. Wszystkie te zalety przemawiają za wyborem tego rozwiązania w nowszych inwestycjach, gdyż gwarantuje ono nie tylko sprawne wykonanie instalacji, lecz także duże oszczędności.

Jakiej maty użyć na podłożu mineralnym?

Mata montażowa TiA Eurorenova do ogrzewania podłogowego z ułożonym rurociągiemKolejnym ciekawym rozwiązaniem marki TiA są płyty Eurorenova. Ten typ maty jest przeznaczony do stosowania na podłożach mineralnych. Mogą to być podłoża z betonu cementowego, podkłady anhydrytowe lub istniejące podłogi ceramiczne. Maty przeznaczone są zarówno do nowo powstałych, jak i remontowanych budynków dzięki możliwości zastosowania niskiej zabudowy (od 3 cm). Dodatkowo mata wykonana jest w procesie termoformowania z trwałego polistyrenu, co zapewnia jej wytrzymałość i stabilność.

Każda mata powleczona jest specjalnym klejem umożliwiającym przyklejenie jej do podłoża (klej zabezpieczony jest papierem silikonowym, który w łatwy sposób odrywa się od płyty). Sam montaż mat jest bardzo prosty i polega na spinaniu ich z każdą kolejną w tym samym rzędzie po uprzednim usunięciu warstwy zabezpieczającej klej. Wszystkie te elementy pozwalają zaoszczędzić czas podczas instalacji, gdyż nie wymagają użycia narzędzi montażowych. Dodatkowo dzięki wykonanym otworom w macie wylewka samopoziomująca z łatwością wiąże się z podłożem, oblewając cały system, co w efekcie minimalizuje zużycie dodatkowych materiałów budowlanych.

Rurociąg ogrzewania podłogowego na macie montażowej TiA System Eurorenova

Tradycyjne ogrzewanie podłogowe na rynku polskim i zagranicznym istnieje już dłuższy czas, a producenci prześcigają się w ulepszaniu sposobów montażu i systemów „podłogówki”. Istotną zaletą ogrzewania podłogowego jest niski koszt eksploatacji, a także więcej możliwości aranżacji wnętrz. Ogrzewanie podłogowe jest korzystne dla zdrowia, a także sprzyja tworzeniu komfortowych warunków dla mieszkańców. Inwestując w nowoczesny system grzewczy, warto zastanowić się zarówno nad jego zaletami: oszczędnością czasu podczas montażu, jak i mniejszym zużyciem materiału.

Systemy TiA Eurotop oraz TiA Eurorenova są współczesną odpowiedzią na wyzwania technologiczne, które stawia budownictwo, dostosowując się zarówno do potrzeb przyszłych inwestorów, jak i instalatorów. Ekologia, komfort i oszczędność to hasła przewodnie w nowoczesnym budownictwie. Systemy TiA Eurotop oraz Eurorenova gwarantują precyzyjny montaż, oszczędności inwestycyjne oraz właściwą pracę „podłogówki” w przyszłości.

Zalety maty TiA Eurorenova:

  • mata przeznaczona do bardzo niskiej zabudowy w wylewkach samopoziomujących;
  • mata trwale i stabilnie utrzymuje rurę, dzięki czemu nie ma konieczności używania dodatkowych elementów mocujących;
  • perforacja maty gwarantuje dobre połączenie nowego jastrychu z istniejącym podłożem mineralnym.

Sprawdź ofertę produktów TiA w hurtowni Onninen