Jakie zastosowanie mają opalarki? Przegląd opalarek

Dodano: wtorek, 29.08.2023


Opalarka to urządzenie elektryczne lub gazowe, które generuje kontrolowany strumień gorącego powietrza o wysokiej temperaturze. Jest to narzędzie używane głównie do procesów termicznych, takich jak sklejanie, gięcie, topienie, termokurczenie i odszranianie materiałów. To jednak nie wszystko, co potrafi ten sprzęt, co udowodnimy w poniższym artykule. Dowiesz się, po co ich używać oraz jak dopasować odpowiedni model. Polecimy też sprawdzone rozwiązania!

Mężczyzna usuwa lakier z drzwi

Sprawdź opalarki w hurtowni instalacyjnej Onninen

Do czego przydaje się opalarka?

Opalarka to uniwersalne, wielofunkcyjne i łatwe w obsłudze elektronarzędzie do wszelkich zadań, z którymi spotykamy się na co dzień. To niezbędne narzędzie dla każdego majsterkowicza poszukującego niezawodnego i efektywnego wsparcia podczas przeróżnych prac. Opalarka to rodzaj specjalnej dmuchawy wyrzucające z dyszy powietrze o bardzo wysokiej temperaturze - od 50 do 600 stopni Celsjusza. Bez problemu skierujemy je w wybrane miejsce, zapewniając sobie efektywną pracę. 

Opalarka przydaje się do ogromnej liczby zadań, dzięki czemu jest tak popularna i przydatna wśród majsterkowiczów, ale i profesjonalistów. Jej pomoc jest nieodzowna przy usuwaniu starego lakieru i farby, likwidowania chwastów w szczelinach, na przykład kostki brukowej czy do dezynfekowania siedlisk insektów w ogrodzie. Przydaje się, gdy chcemy lutować, giąć i zgrzewać materiały termoplastyczne, ciąć tworzywa sztuczne, montować instalacje hydrauliczne czy odmrażać rury. 

Jak dobrać odpowiednią opalarkę?

Nie ma wątpliwości, że opalarka to tak przydatne narzędzie, że warto je mieć. Nim jednak zdecydujesz się na dany model, powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jak dobrać sprzęt do własnych potrzeb. Podstawowym pytaniem, na które trzeba będzie odpowiedzieć to: „Do czego będzie służyć opalarka?”. To kluczowa kwestia, ale nie jedyna, ponieważ równie ważnym parametrem jest jej moc oraz temperatura. Dużo tu zależy od tego, z jakimi materiałami zamierzamy pracować, bo im jest on grubszy, tym potrzeba więcej mocy. Z drugiej strony liczy się regulacja temperatury, żeby uniknąć uszkodzenia delikatnych materiałów. 

Opalarka Steinel HG2320 LCDWarto wiedzieć, że do wyboru są różne rodzaje opalarek ze względu na rodzaj zasilania - elektryczne i gazowe. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się opalarki elektryczne, niezawodne, szybkie w działaniu. Dość popularne są też opalarki gazowe, które są bardziej ekonomicznym wyborem niż opalarki elektryczne. Zapewniają wydajniejszą pracę przy dużych projektach, operują też na wyższych temperaturach, sięgających nawet 1300 stopni Celsjusza! Osobną kategorią są opalarki do drewna, mogące być zasilane prądem, jak i gazem, zależnie od tego, jakie rozwiązanie jest dla nas korzystniejsze. 

Moc opalarki wyrażona w watach to parametr mierzący ilość energii elektrycznej zużywanej przez sprzęt. Im większa moc, tym wyższa temperatura i wydajność generowanego strumienia gorącego powietrza. Orientacyjnie, dla wielu zastosowań domowych i rzemieślniczych, opalarki posiadające moce od 1000 do 2000 W są często wystarczające. Przykładowo, jeśli planujesz wykorzystywać opalarkę do zadań rzemieślniczych w zakresie lutowania, topienia lutu i termokurczenia, opalarka o mocy 1500 W i regulowanej temperaturze do 450°C może być odpowiednia. Natomiast w przypadku zastosowań budowlanych, gdzie trzeba usunąć farbę lub giąć plastikowe rury, mocniejsza opalarka o mocy 1800-2000 W i temperaturze regulowanej do 600°C może być bardziej przydatna.

Ostatecznie dobór opalarki zależy od konkretnego zastosowania i rodzaju prac, które zamierzasz wykonywać. Warto również zwrócić uwagę na wszelkie zalecenia producenta oraz zasięgnąć porad specjalistów, jeśli jesteś w niepewny, jaki model najlepiej spełni Twoje potrzeby.

Opalarki w hurtowni instalacyjnej Onninen

Jak widzimy, opalarki to bardzo wszechstronne narzędzia, nieprzypadkowo więc znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach - od budownictwa po rękodzieło. W ofercie hurtowni hydrauliczno-elektrycznej Onninen znajdziesz tylko najwyższej jakości opalarki, które gwarantują to, co najważniejsze - efektywność i precyzję, niezależnie od wykonywanego zadania. Są wykonane z trwałych materiałów, wyposażonych w niezbędne zabezpieczenia, aby praca była nie tylko wygodna i skuteczna, ale i nie prowadziła do wypadków.

 Opalarka Steinel HL2020 E LCDWarto zwrócić uwagę na opalarkę Steinel HG2320 LCD, komfortowa, ergonomiczna w użytkowaniu, z płynną regulacją temperatury (80-650 st. C) i wydatku powietrza (150-500 l/min). Wyposażona w wyświetlacz LCD. Podobnie dobrze wypada opalarka Steinel HL2020 E LCD - trzybiegowa, z zakresem temperatur od 0 do 600 st. C, z zabezpieczeniem grzałki przed przegrzaniem. 

Opalarki stanowią kluczowe narzędzia w dziedzinach wymagających precyzyjnych procesów termicznych. Ich zastosowanie odnajduje się w różnorodnych branżach, w tym elektronice, przemyśle, budownictwie oraz renowacji. Generowanie kontrolowanego strumienia gorącego powietrza o zdefiniowanej temperaturze umożliwia przeprowadzanie wymagających działań, takich jak gięcie, topienie, termokurczenie czy sklejanie, zapewniając tym samym efektywne i niezawodne rezultaty.

Sprawdź opalarki w hurtowni instalacyjnej Onninen

Opalarka
Opalarka elektryczna
Opalarka do drewna
Opalarka gazowa