Jakiej wielkości powinien być kosz do segregacji?

Dodano: czwartek, 7.09.2023


Segregowanie odpadów jest bardzo ważne ze względów środowiskowych. Ponowne wykorzystanie, czyli recykling jest szansą na ograniczenie liczby odpadów, które w normalnych warunkach rozkładałyby się setki lat. Dzięki segregacji odpady są też selekcjonowane i te, które nie nadają się do recyklingu mogą być utylizowane w specjalnych warunkach. Warto zatem zadbać o zaopatrzenie w kosz do segregacji. Jakiej wielkości kosz najlepiej się sprawdzi?

Kobieta wyrzuca śmieci na do koszy do segregacji

Sprawdź kosze do segregacji w hurtowni Onninen

Dlaczego segregacja odpadów jest ważna? 

Nasza planeta jest coraz bardziej zaśmiecona. Do mórz i oceanów trafia wiele odpadów i zanieczyszczeń nie tylko ze statków, kontenerowców, ale i lądu. Wiele odpadów pomimo apeli ląduje w lasach, zanieczyszczając glebę, rośliny czy powodując choroby zwierząt. Segregując odpady przyczyniamy się do poprawy ekosystemu. Dzięki temu mniej odpadów trafia na wysypiska.

Pojemniki na śmieci mini FrankeSegregowane odpady w znacznej większości mogą być ponownie wykorzystane. Część z nich jest przerabiana, przetapiana, inne po oczyszczeniu są rozdrabniane i wykorzystywane do tworzenia tych samych produktów, innych rzeczy czy wyrobów włókienniczych. Tak jest choćby z butelkami PET. Segregować powinniśmy zarówno metale, plastiki, szkło, papier, jak i baterie, czy elektronikę.

Te ostatnie powinny trafiać do specjalnych kontenerów, podobnie jak zużyte leki. Odpady segregowane, które nie nadają się do ponownego wykorzystania są utylizowane w specjalnych warunkach. Oczywiście w warunkach domowych niezbędne jest posiadanie podstawowych koszy do segregacji, a więc na metale i plastiki, papier, odpady bio oraz szkło.        

Ile przegród powinien mieć kosz do segregacji? 

Kosz do segregacji powinien być przede wszystkim dostosowany do rodzaju składowanych odpadów. Pojemnik na śmieci może mieć kilka przegród. Najczęściej pojemnik na odpady ma dwie lub trzy przegrody. To w jaki pojemnik do segregacji należy się zaopatrzyć zależne jest także od miejsca, w którym ma być wykorzystywany. W kuchni na pewno sprawdzi się model na trzy rodzaje odpadów. Poza metalami i tworzywami sztucznymi, a także papierem potrzebna będzie również przegroda na odpady mieszane, czyli takie, które nie nadają się do recyklingu.    

Jak dobrać odpowiednią pojemność kosza na śmieci: 120 czy 240L? 

Kosz na śmieci może mieć pojemność od jednego do kilkuset litrów. Te ostatnie to już kontenery na śmieci, które najczęściej wystawia się przed posesję czy też ustawia się za zakładem pracy, w taki sposób, by służby zajmujące się selektywną zbiórką odpadów komunalnych miały do nich swobodny dostęp. Kosz na odpady 120 litrów jest wystarczający dla 4 osobowej rodziny przy częstotliwości wywożenia odpadów co tydzień. Zwykle zbiórka odpadów segregowanych jest wyznaczona na dwa razy w miesiącu, stąd lepiej postawić na kontener 240 litrów, chyba że generuje się mniejszą ilość odpadów.

kosz na śmieci Franke Cube narożnyOczywiście może się zdarzyć, że odpadów typu papier jest znacznie mniej niż plastików lub odwrotnie. Wtedy można wybrać pojemniki na odpady różnej wielkości, dopasowane do potrzeb. Jeżeli chodzi o użytek domowy to najlepiej sprawdzają się mniejsze sortery na odpady. Pojemnik na śmieci z dwoma przegrodami 18 litrów  i przegrodami bocznymi jest w zupełności wystarczający do kuchni.

Warto pamiętać o doborze właściwego koloru kosza czy też kontenera na śmieci albo doborze worków w odpowiednich kolorach, co będzie ułatwiało prawidłową segregację. Dal przypomnienia kolor niebieski przypisany jest do papieru, zielony - do odpadów szklanych, żółty lub czerwony - do odpadów plastikowych i metalowych, a brązowy - do odpadów bio. Z kolei czarny sprawdza się do odpadów zmieszanych.             

Pojemniki do segregacji w hurtowni Onninen 

Pojemnik na śmieci Franke Trolley Vario 60LJeżeli szukacie odpowiednich koszy do segregacji śmieci, to odpowiednim wyborem może być kosz na śmieci Franke Cube narożny.  Świetnie sprawdzi się w kuchni lub aneksie kuchennym. Wyposażony jest w dwa pojemniki o pojemności 18 litrów i dwa pojemniki boczne. Zapewnia łatwość manualnej obsługi i składowanie odpadów w estetyczny sposób. Sortownik wykonany jest z trwałego i odpornego na uszkodzenia tworzywa sztucznego. W przypadku montażu w szafce zlewozmywakowej należy skorzystać z uniwersalnej przedłużki.

Do małych aneksów kuchennych odpowiedni będzie pojemniki na śmieci mini Franke. Ułatwia codzienne sortowanie śmieci. Sprawdzi się choćby w pracowniczych kuchniach urządzonych przy biurach. Dla najbardziej wymagających polecamy pojemnik na śmieci Franke Trolley Vario 60L. Wyposażony jest w trzy pojemniki na odpady. Jest wykonany z łatwego w czyszczeniu tworzywa sztucznego. W przypadku tego sortownika rekomendowany jest montaż w szafce z wysokim, wysuwanym frontem.   

Sprawdź kosze do segregacji w hurtowni Onninen

Kosze do segregacji
Kosze na śmieci