Jeszcze efektywniejsze nawodnienie ogrodu z czujnikiem deszczu

Dodano: poniedziałek, 29.01.2024


Czujniki deszczu to urządzenia elektroniczne stosowane w nowoczesnych, zautomatyzowanych systemach nawadniania roślin. Myślisz o montażu czujnika deszczu i nie wiesz, od czego zacząć? Skorzystaj z naszego poradnika! Wyjaśniamy w nim, dlaczego warto doposażyć ogrodowy system nawadniania w czujniki deszczu - przewodowe lub bezprzewodowe oraz podpowiadamy, gdzie zamontować czujnik deszczu, by system pracował efektywnie.

Czujnik deszczu białym ramieniu na zewnątrz

Sprawdź czujniki deszczu w hurtowni Onninen

Jakie korzyści przynosi czujnik deszczu w ogrodzie?

Czujniki deszczu odpowiadają za wykrywanie i kontrolę opadów atmosferycznych. Dokonują pomiarów w czasie rzeczywistym i dostarczają feedback w postaci sygnału przesyłanego do instalacji. Współpracują ze sterownikiem, w które wyposażony jest zautomatyzowany system nawadniania. Sterownik optymalizuje parametry pracy pod kątem panującej wilgoci. Gdy występują opady deszczu, podlewanie roślin w ogrodzie zostaje automatycznie, tymczasowo wstrzymane, co pozwala uniknąć marnowania wody oraz zniszczenia upraw wskutek nadmiernego nawodnienia.

Czujnik deszczu F&F - sonda CZDNowoczesny czujnik deszczu gwarantuje wysoką precyzję działania oraz bezzwłoczną reakcję na pojawiający się deszcz. Jest łatwy w montażu, obsłudze i konserwacji. Do jego skonfigurowania i eksploatacji nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy ani umiejętności. Urządzenie może być poddawane ciągłym wpływom czynników atmosferycznych.

Czujniki deszczu często współpracują z innymi inteligentnymi systemami zarządzania domem lub ogrodem. Mogą przesyłać dane np. do sterowników rolet i osłon przeciwsłonecznych albo mierników temperatury/mrozu. Czujnik mrozu przerwie obwód, gdy temperatura spadnie poniżej ustawionej wartości krytycznej, minimalizując ryzyko awarii systemu nawadniania. Ostatecznie masz szansę stworzyć spójną, niezawodną, idealnie dopasowaną do potrzeb domowników instalację.

Warto widzieć, że czujnik nawadniania to urządzenie wielokrotnego użytku. Z biegiem czasu nie traci formy ani czułości na wilgoć. Typowa konstrukcja obejmuje wysięgnik lub zaczep oraz pojemnik wykonany z tworzywa sztucznego, w którym znajdują się higroskopijne dyski. Po przeschnięciu, odzyskują one pierwotny kształt.  

W jakim miejscu powinien być zamontowany czujnik deszczu?

Istnieją dwa główne rodzaje czujników deszczu: czujnik bezprzewodowy oraz przewodowy - każdy montowany w inny sposób.

Czujnik deszczu Kontakt Simon SIMON55 sterowany smartfonem [Wi-Fi]Bezprzewodowy czujnik deszczu wyposażony jest w nadajnik, czyli antenę radiową, która przesyła sygnał radiowy do odbiornika, gdy opad przekroczy dopuszczalny poziom. Nadajnik przesyła także informację do odbiornika o przeschnięciu pierścieni. Odbiornik również posiada antenę radiową. Jest on połączony za pomocą kabla ze sterownikiem. Powinien znajdować się możliwie blisko sterownika i elektrozaworów.  

Przewodowy czujnik deszczu połączony jest przewodem ze sterownikiem, stąd miejsce jego montażu należy dokładnie przemyśleć. Im krótszy przewód, tym silniejszy sygnał i niższe ryzyko występowania przerw. Kabel często znajduje się w zestawie. Jeśli między czujnikiem a sterownikiem nie można zastosować kilkumetrowego kabla, lepiej rozważyć wariant bezprzewodowy – koniecznie kompatybilny z posiadanym systemem.

Niezależnie od wybranego rodzaju, czujnik deszczu należy umieścić w ogrodzie w miejscu zapewniającym swobodę pomiarów opadów atmosferycznych, nieosłoniętym, a jednocześnie chronionym przed całodniową ekspozycją na promienie słoneczne.

Czujniki deszczu w hurtowni Onninen

W naszej hurtowni znajdziesz różnego typu czujniki deszczu – zarówno modele podstawowe, jak również bardziej zaawansowane urządzenia, oferujące m.in. regulację czułości. Wszystkie czujniki deszczu pochodzą od producentów lub oficjalnych dystrybutorów. Współpracujemy wyłącznie z renomowanymi firmami i markami, jak F&F czy Kontakt-Simon S.A. Naszym klientom daje to pewność długiego i satysfakcjonującego korzystania z poszczególnych urządzeń i stworzonego na ich bazie systemu nawadniania.

Zastanawiasz się, czy w Twoim ogrodzie znajdzie zastosowanie czujnik deszczu danego typu? Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami! Podpowiemy Ci, jaki czujnik deszczu do ogrodu wybrać.

Sprawdź czujniki deszczu w hurtowni Onninen