Kiedy i jak wymienić starą słuchawkę prysznicową?

Dodano: poniedziałek, 27.05.2024


Każdy sprzęt z czasem ulega zużyciu, dlatego jesteśmy zmuszeni wymienić go na nowy. Nie inaczej jest w przypadku słuchawki prysznicowej, która ze względu na częstą eksploatację może ulec dość szybkiej destrukcji. W takiej sytuacji oczywiście czeka nas jej wymiana. W poniższym artykule właśnie skupimy się na tym temacie, podpowiadając, czym się kierować podczas wyboru nowej słuchawki prysznicowej. Podpowiemy, jak prawidłowo ją zamontować, wskażemy jednocześnie kilka niezawodnych modeli dostępnych w hurtowni Onninen, cechujących się wysoką trwałością, jak i dobrym wyglądem. Zachęcamy do pozostania z nami!

Instalator wymienia czarną słuchawkę prysznicową w łazience w kabinie

Sprawdź słuchawki prysznicowe w hurtowni Onninen

Kiedy trzeba wymienić starą słuchawkę prysznicową na nową?

Słuchawka prysznicowa KLUDI LOGO rączka natrysku 3S, czarny mat 6830039-00Zacznijmy jednak od początku - od oznak wskazujących na to, że słuchawka prysznicowa przestaje spełniać swoją funkcję, będąc w coraz gorszym stanie. To nie dziwi, bo słuchawka prysznicowa to produkt funkcjonujący w trudnych warunkach, gdzie dominuje wilgoć. Przyspiesza to starzenie się materiałów, przez co pojawia się korozja i osadza kamienia. Wpływa to negatywnie na dopływ wody, który jest coraz słabszy. Z czasem może być jeszcze gorzej, jak osad mineralny zaczyna blokować dyszę. Ma to oczywiście bardzo negatywny wpływ na jakość kąpieli. 

Jeśli więc zauważymy, że zaczyna się problem z wodą, jej strumień jest słabszy, ciśnienie niższe, bardziej nieregularne, to znak, żeby zmienić słuchawkę. To oczywiście niejedyny powód, który powinien nas zaalarmować, że ze słuchawką nie jest najlepiej i warto byłoby myśleć o montażu nowego produktu. Istotnym powodem jest higiena, ponieważ w starych słuchawkach prysznicowych mogą gromadzić się bakterie i pleśń. Jest to nie tylko mało estetyczne, ale i niebezpieczne dla zdrowia. 

Nie ma też zaskoczenia w tym, że wymiana słuchawki jest konieczna, jak zauważymy na niej fizyczne uszkodzenia, jak pęknięcia oraz nieszczelności. Warto w takim momencie ocenić też stan innych łazienkowych elementów, zwłaszcza baterii prysznicowej i kabiny prysznicowej. Być może też mają swój najlepszy czas za sobą, a samo ich czyszczenie nie pomaga, więc lepiej zainwestować w nowe produkty? Tak samo może być w innych przypadkach, jak wymiana węża prysznicowego, ścianki prysznicowej czy drzwi prysznicowych.

Czym się kierować przy wyborze nowej słuchawki prysznicowej?

Pomyślmy też o tym, jak się mają baterie podtynkowe zamontowane ścianie. Głównie trzeba zwracać uwagę na nieszczelności, żeby się nie okazało, że woda przecieka i leje się całą noc, bo na przykład rury są nieszczelne.

W tym artykule jednak skupiamy się w głównej mierze na słuchawkach prysznicowych, wyjaśniając najważniejsze aspekty związane z zakupem i wymianą słuchawki prysznicowej. Przechodzimy teraz do bardzo ważnego zagadnienia, zastanawiając się nad tym, co ocenić przy wyborze tego nowego produkty? Czym się kierować?

Słuchawka prysznicowa Grohe Euphoria Cosmopolitan jednostrumieniowy 27367000Przede wszystkim oszczędnościami, co określa czynnik dotyczący zużycia wody. Nowoczesne słuchawki mają odpowiednio zredukowany przepływ do około 9 litrów, lecz najlepsze zapewniają jeszcze lepsze parametry - 7 litrów na minutę bez utraty komfortu użytkowania. Zamontowanie takiej słuchawki wpływa na niższe rachunki, ma to też pozytywny wpływ na ekologię.

Kolejnym istotnym parametrem jest rodzaj strumienia wody. Słuchawki dostępne są w wielu różnych wariantach, oferując takie tryby natrysku, jak deszczowy, masujący czy mieszany. Zastanówmy się, jakie ustawienia nam pasują, na czym na zależy? Zadowolenie użytkownika ma tu kluczowe znaczenie, dlatego też postawmy na funkcjonalne rozwiązanie, zapewniające komfort i relaks podczas prysznica. 

Zwracajmy również uwagę na materiał wykonania słuchawki. Powinien cechować się wysoką jakością, dlatego też optymalnym rozwiązaniem jest stal nierdzewna lub trwałe tworzywa sztuczne, odporne na uszkodzenia i korozję. Co równie ważne, modele z systemem antykamiennymi ułatwiają utrzymanie higieny, gdyż są zdecydowanie mniej problemowe w czyszczeniu. 

Wiadomo, że kwestie praktyczne są niezwykle istotne, ale kupując ten produkt, nie zapominajmy o zwróceniu uwagi na ergonomię i design. Z jednej strony słuchawka powinna być komfortowa w użytkowaniu, mieć wygodny dostęp uchwytu, z drugiej strony liczy się estetyczny wygląd, dostosowanie jej stylu do baterii podtynkowej, wyglądu ściany, podłogi. Prysznic musi prezentować się spójnie.

To, co jednocześnie ważne, to wybór odpowiedniego producenta, zapewniającego wysoką jakość wykonania, funkcjonalność i bezpieczeństwo podczas użytkowania podczas kąpieli. Oceniając ten parametr, na pewno na uwagę zasługuje słuchawka prysznicowa Grohe.

Sprawdź słuchawki prysznicowe w hurtowni Onninen

Wymiana i montaż słuchawki prysznicowej krok po kroku

Wybraliśmy już słuchawkę prysznicową, więc czas teraz na jej montaż. To łatwe zadanie, dlatego też każdy powinien sobie z nim poradzić. 

  1. W pierwszej kolejności przygotujmy narzędzia, takie jak klucz nastawny (lub szczypce), taśma teflonowa i ściereczka. 
  2. Słuchawka prysznicowa Oras Bidetta, biały,3 242050-11Mając już wszystko pod ręką, możemy zakręcić wodę, aby zapobiec niekontrolowanemu wyciekowi. 
  3. Odkręcamy starą słuchawkę, trzymając wąż prysznicowy stabilnie. Może być też tak, iż wąż prysznicowy jest mocno dokręcony, wobec czego przyda się klucz nastawny.
  4. Następnie należy oczyścić gwint na końcu węża prysznicowego, dzięki czemu usuniemy resztki osadów i starej taśmy teflonowej. 
  5. Po tym zabiegu możemy nałożyć nową izolację, zapewniając tym samym szczelność połączenia. 
  6. Teraz już możemy przejść do montażu nowej słuchawki, przykręcając w tym celu głowicę do węża. Najpierw zróbmy to ręczne, a po chwili za pomocą klucza. Nie może być za mocno osadzona, więc dokręćmy ją delikatnie, zwłaszcza jak są to małe śrubki.
  7. Teraz już pozostaje tylko wykonanie testu szczelności, czyli po prostu odkręćmy wodę, sprawdzając, czy nie ma wycieków.

Dlaczego warto wybrać słuchawkę prysznicową z wężem?

Wybór różnych słuchawek prysznicowych jest bardzo duży, a wśród różnych modeli można wyróżnić słuchawki prysznicowe z wężem, które nie tracą na popularności. Co więcej, są one godne polecenia! Dlaczego? Głównie wynika to z mobilności, ponieważ za sprawą elastycznego węża można kierować strumień wody w dowolne miejsce. Jeśli chodzi o inny rodzaj - deszczownicę, nie ma takiej możliwości, bo jest ona przytwierdzona na stałe. Jest na określonej wysokości, przez co nie ma tu mowy o mobilności. Co więcej, słuchawki prysznicowe są bardzo wszechstronne, bardzo komfortowe dla rodzin z małymi dziećmi osoba starszymi, które miałyby problem, żeby bez przeszkód korzystać z deszczowni. Poza tym umożliwiają one również wygodne mycie zwierząt domowych. 

Nadają się do montażu podtynkowego, w tradycyjnej kabinie prysznicowej, do baterii wielu rodzajów. Można je zamontować nie tylko w kabinie prysznicowej, ale i w wannie. Jak udowodniliśmy w poprzednim akapicie, siłą słuchawki prysznicowej jest też jej łatwy montaż. Nie wymaga ani skomplikowanego sprzętu, ani specjalistycznej wiedzy. Dostępne są w bogatej ofercie różnych rozwiązań. Obok klasycznych srebrnych modeli można też kupić stylowe rozwiązania. Takim przykładem jest słuchawka prysznicowa czarna, która szczególnie pasuje do podobnego zestawu kolorystycznego, na przykład bateria prysznicowa czarna.

Słuchawki prysznicowe w hurtowni Onninen

A teraz przejdźmy do akapitu, w którym polecimy kilka sprawdzonych słuchawek prysznicowych. Wszystkie dostępne są one w hurtowni Onninen, co pozwala dobrać odpowiedni model.

Teraz podczas wymiany starej słuchawki prysznicowej na nową będziemy wiedzieć wszystko, co istotne, dzięki czemu prace montażowe przebiegną szybko i sprawnie!

Sprawdź słuchawki prysznicowe w hurtowni Onninen