Kiedy stosować reduktor ciśnienia wody?

Dodano: poniedziałek, 13.03.2023


Zmiany ciśnienia wody zdarzają się i mogą być związane choćby ze sposobem zaprojektowania instalacji wodnej. Bardzo ważnym elementem instalacji wodociągowej jest reduktor ciśnienia wody. Warto dowiedzieć się, do czego dokładnie służy, gdzie należy go montować, a także kiedy warto go stosować.

Reduktor ciśnienia wody

Do czego przeznaczony jest reduktor ciśnienia wody?

Reduktor ciśnienia wody służy do utrzymywania stałego ciśnienia za głównym zaworem. Pomimo wahań ciśnienia instalacja może być zabezpieczona przed jego nadmiernym wzrostem. Jeżeli zbyt silny strumień wody oddziałuje na membranę, która unosi sprężynę, to reduktor utrzymuje ciśnienie na bezpiecznym poziomie. Następuje podniesienie uszczelnienia, a w rezultacie osiągnięcie optymalnego ciśnienia nastawy. Gdy ciśnienie spada poniżej ustawionego poziomu, sprężyna i ciśnienie opadają, a to sprawia że możliwy jest przepływ wody.

Sprawdź reduktory ciśnienia wody w hurtowni Onninen

Gdzie montować reduktor ciśnienia wody?

Reduktor ciśnienia wody z manometremWiele osób zastanawia się, gdzie należy montować reduktor ciśnienia wody. Otóż montuje się go na głównym przewodzie zasilającym, za wodomierzem i filtrem wody. Alternatywą jest montaż reduktorów ciśnienia strefowo na przewodach podgrzewaczy i zasobników. Taki sposób montażu jest jednak bardzo rzadki i stosuje się go tylko wtedy, gdy niemożliwe jest zamontowanie reduktora ciśnienia na głównym przewodzie zasilającym lub utrudnione jest do niego dojście. Istotne znaczenie ma montaż zaworów odcinających, które powinny znajdować się przed i za reduktorem. W ten sposób łatwiejsze jest jego ustawienie, ale i konserwacja. Należy wiedzieć, że reduktor ciśnienia montuje się pionowo w taki sposób, by na jego korpus nie oddziaływały kolejne naprężenia spowodowane połączeniem. Oczywiście przy montażu zawsze należy kierować się zaleceniami danego producenta. Poza montażem centralnym i strefowym można zdecydować się także na montaż rozproszony. Regulator ciśnienia wody montowany jest w takim przypadku w okolicy instalacji bojlera. Jednocześnie stosuje się głowice z termostatami. W takim przypadku może powstać mostek ciśnieniowy i rozszczelnienie zaworu bezpieczeństwa. Aby temu zapobiec reduktory ciśnienia muszą regulować przepływ zarówno ciepłej, jak i zimnej wody. Możliwy jest też montaż regulatora ciśnienia w układach zaopatrywania. Jest wykorzystywany w wysokich blokach do podnoszenia ciśnienia.

Reduktory ciśnienia wody w hurtowni Onninen

Reduktor ciśnienia 315 5/4"W ofercie hurtowni Onninen można znaleźć wiele reduktorów różniących się średnicą gwintów przyłączeniowych. Reduktory dostępne są w wariancie z nastawą ciśnienia wyjścia ustawioną na określoną wartość bez możliwości zmiany oraz w wersji z możliwością zmiany nastawy. Reduktory ciśnienia wody mogą różnić się także materiałem, z jakiego zostały wykonane. W hurtowni Oninnen można wybrać reduktor ciśnienia wody z mosiądzu. Jest on on bardziej odporny na korodowanie od reduktora ze stali. Można zdecydować się na reduktor mosiężny o budowie kartuszowej. Dostępny jest także reduktor z manometrem. Dobrym wyborem może być reduktor z wbudowanym filtrem. Jeżeli chce się regulować ciśnienie w zależności od potrzeb, to należy wybrać model z manometrem. Reduktor z ustawioną skalą działania jest z kolei zwykle tańszym rozwiązaniem.

Sprawdź reduktory ciśnienia wody w hurtowni Onninen

Kiedy warto stosować reduktor ciśnienia wody?

 Regulator ciśnienia wody ResideoZakup reduktora ciśnienia wody jest konieczny, gdy ciśnienie spoczynkowe w instalacji wodociągowej przekracza 5 barów. Jeżeli ciśnienie spoczynkowe przed zaworem bezpieczeństwa przekracza 80% jego ciśnienia otwarcia, to także należy zastosować reduktor ciśnienia wody. Zbyt wysokie ciśnienie w instalacji może skutkować uszkodzeniem czy niepoprawnym funkcjonowaniem urządzeń i systemów, które wchodzą w jej skład. Może nastąpić uszkodzenie elastycznych złączy rur, czy też w skrajnym przypadku rozszczelnienie instalacji. Problemem może być także zbyt niskie ciśnienie w instalacji i tutaj znaczenie ma dobranie odpowiedniego regulatora ciśnienia wody. W sytuacji, gdy występują wahania ciśnienia regulator jest niezbędny. Obniżony pobór wody sprawia, że ciśnienie w rurach może niebezpiecznie wzrastać, stąd potrzebny jest reduktor ciśnienia wody.

Czy samodzielny montaż reduktora ciśnienia wody to dobry pomysł?

Oczywiście nie należy samodzielnie montować reduktora ciśnienia wody. Lepiej powierzyć tę pracę fachowcowi, czyli hydraulikowi. Nie tylko prawidłowo go zamontuje, ale również wyreguluje. Dzięki temu instalacja wodociągowa będzie znacznie bardziej odporna na awarie.

Sprawdź reduktory ciśnienia wody w hurtowni Onninen

Reduktor ciśnienia wody