Kiedy warto postawić na pomporozdrabniacz do WC?

Dodano: piątek, 23.06.2023


Nie zawsze rozkład pomieszczeń w budynku całkowicie odpowiada potrzebom domowników. Budowa nowej łazienki, pralni czy przeniesienie kuchni to nie lada wyzwanie. Głównie ze względu na kanalizację. W takich przypadkach ratunkiem jest pompa z rozdrabniaczem. Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie i kiedy jest to najbardziej opłacalne? Sprawdź, jak działają pomporozdrabniacze i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

łazienka z białą boazerią i niebieskimi ścianami

Sprawdź pomporozdrabniacze w hurtowni Onninen

Jak działa pompa z rozdrabniaczem?

Odwodnienie prysznicowe z pompą z rozdrabniaczem Pentair Plancofix PlusRury kanalizacyjne mają dużo większą średnicę niż instalacje czystej wody użytkowej. W tych drugich występuje też ciśnienie, doprowadzające ciecz na piętra budynku, w dowolny punkt końcowy. Wykorzystana, brudna woda spływa dużo częściej grawitacyjnie w dół. Jednak nie zawsze istnieje możliwość przeprowadzenia rur kanalizacyjnych w taki sposób, by wszystko spłynęło do sieci kanalizacyjnej lub szamba. W takich przypadkach koniecznce jest wytworzenie ciśnienie. Służą do tego pomporozdrabniacze.

Ich zadaniem jest rozdrobnić większe elementy unoszące się w zużytej wodzie, a także przepchać je dalej w kierunku kanalizacji. W tym celu zastosowano zbiornik zatrzymujący papier toaletowy czy resztki jedzenia. Znajdujący się tutaj nóż rozdrabnia wszystko, dzięki czemu mniejsze kawałki mogą przepłynąć przez oczka zabezpieczające do pompy. Ta przetłacza ścieki dalej - do szamba, które może znajdować się nawet kilkadziesiąt metrów dalej, powyżej zainstalowanej pompy rozdrabniającej.

Pomporozdrabniacz, a średnica rur

Budując kanalizację, spotkać się można Pomporozdrabniacz SFA Sanivite Sil (zmywarka ,pralnia ,łazienka bez wc)z dwoma rodzajami rur. Szare przeznaczone są do zastosowania wewnątrz budynku. Ich średnica zaczyna się od 32 mm. Największe osiągają rozmiar nawet 160 mm. Kontynuację kanalizacji na zewnątrz stanowią z kolei rury pomarańczowe o średnicach od 110 mm do 500 mm. Umożliwia to grawitacyjne spływanie brudnej wody bez blokowania się większych zanieczyszczeń.

Zastosowanie pompy z rozdrabniaczem powoduje, że wszystkie elementy spływające z wodą mają dużo mniejszą średnicę. Ponadto przepływ cieczy wymusza ciśnienie tworzone przez urządzenie. Dzięki temu można zastosować rurki o średnicy już od 22 mm do 40 mm, bez ryzyka powstawania zatorów.

Zastosowanie pompy z rozdrabniaczem

Kiedy pomporozdrabniacz może okazać się bardzo przydatny? Takich sytuacji może być bardzo wiele. Najczęściej spotykane przykłady to:

  • Budowa dodatkowej łazienki w Rozdrabniacz do fekaliów SFA Sanibest Pro wc+4budynku bez możliwości przeprowadzenia instalacji kanalizacyjnej o dużej średnicy.
  • Dodatkowy punkt użytkowy w dużym oddaleniu od domu, a tym samym często, od szamba.
  • Instalacja sanitariów w piwnicy, poniżej poziomu spływu do szamba lub kanalizacji.
  • Potrzeba przepompowania ścieków z jednego szamba do drugiego (na przykład z powodu problemu z dojazdem szambiarki).

Ogólne pompa z rozdrabniaczem jest przydatna wszędzie tam, gdzie ścieki nie mogą spływać grawitacyjnie (najczęściej z powodu różnicy wysokości lub odległości) lub nie ma możliwości zastosowania odpowiednio dużych rur kanalizacyjnych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by takie urządzenie uzupełniło istniejącą i działającą instalację w celu zmniejszenia ryzyka powstawania zatorów czy wybijania ścieków.

Jaki model pomporozdrabniacza będzie odpowiedni?

Pompa z rozdrabniaczem SFA Sanicubic 1 mono podłączenie całego domu IP68 NMJak w większości sytuacji, tak i tu nie można mówić o jednym, idealnym modelu, który zawsze sprawdzi się najlepiej w każdej sytuacji. W hurtowni instalacyjnej  Onninen znaleźć można kilka ciekawych rozwiązań.

W przypadku prysznica warto postawić na odwodnienie prysznicowe z pompą Plancofix Plus. Jest ono bardzo niskie, więc zmieści się pod każdym brodzikiem. Ponadto charakteryzuje się cichą pracą oraz niewielkim poborem energii. Niestety, jest to zbyt małe urządzenie do kuchni czy łazienki.

W takim przypadku lepiej zainstalować pompę Sanivite SIL SV o mocy 400 W. Nadaje się do rozdrabniania nieczystości z wanny, umywalki, zmywarki czy innych urządzeń kuchennych. Jednak nie sprawdzi się w przypadku fekaliów.

Do tego typu trudniejszych zadań przystosowany jest rozdrabniacz Sanibest PRO WC+4. 1100 W mocy pozwala radzić sobie z każdym zadaniem nie tylko w domowym zaciszu, ale również w miejscach użyteczności publicznej, czy obiektach komercyjnych (dyskoteki lub bary).

W ofercie jest też model przeznaczony do całego budynku. Rozdrabniacz SANICUBIC 1 mono o klasie bezpieczeństwa IP68 instalowany jest na zewnątrz i radzi sobie z każdą ilością nieczystości dzięki mocy sięgającej 1500 W. Który pomporozdrabniacz odpowiada Ci najbardziej? Jeśli jeszcze nie możesz się zdecydować - napisz do nas! Chętnie doradzimy, jakie rozwiązanie będzie najbardziej pasowało do Twoich potrzeb.

Sprawdź pomporozdrabniacze w hurtowni Onninen