Kiedy warto postawić na rury spiro do wentylacji?

Dodano: środa, 3.01.2024


Instalacja wentylacyjna to bezwzględna konieczność w każdym budynku. Sprawnie działająca wentylacja zapewnia prawidłową wymianę powietrza oraz zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni, efektywnie odprowadzając wilgoć z pomieszczeń. Istotny wpływ na pracę całego systemu ma wytrzymałość i drożność kanałów wentylacyjnych. Klasycznym rozwiązaniem są rury spiro. Nie bez powodu to od lat najczęściej stosowane przewody wentylacyjne przez projektantów i instalatorów. Dowiedz się, kiedy warto postawić na rury spiro do wentylacji.

Instalacja wentylacji mechanicznej z rurami spiro na hali

Sprawdź rury spiro do wentylacji w hurtowni Onninen

Zastosowanie rur spiro w wentylacji mechanicznej

Rura spiro powstaje przez zwijanie spiralne blachy ocynkowanej lub kwasoodpornej. Znajduje zastosowanie w systemach wentylacji mechanicznej i rekuperacji w różnego typu budynkach: mieszkalnych, biurowych i przemysłowych. Charakteryzuje ją:

  • odporność na uszkodzenia mechaniczne i korozję,
  • wytrzymałość nawet w trudnych warunkach,
  • całkowita niepalność,
  • Rura Prodmax Aluflex fi 80mm 3mbdoskonała szczelność,
  • łatwość montażu,
  • wysoka sztywność,
  • okrągły kształt,
  • gładkość wewnętrznych powierzchni,
  • wszechstronność zastosowań,
  • przystępna cena.

Spiralne kanały wentylacyjne zbudowane z rur spiro pozwalają stworzyć bezawaryjny, wydajny i trwały system wentylacji – przy możliwie niskich kosztach inwestycji. Przewody spiro nadają się do tworzenia instalacji wentylacyjnych, pracujących w środowiskach wilgotnych i o zmiennej temperaturze, zachowując pierwotne właściwości przez długi czas. Łatwość podłączenia umożliwia optymalizację czasu i kosztów pracy firmy instalatorskiej. Idealnie gładkie wnętrze kanału zapewnia sprawny przepływ powietrza, co przekłada się na efektywność systemu (aczkolwiek w przypadku wentylacji mechanicznej, zastosowanie gładkich rur ma marginalne znaczenie dla wydajności, gdyż za siłę przepływu odpowiada wentylator).

Jednym z najistotniejszych parametrów rury spiro jest średnica. Rury wentylacyjne spiro dostępne są w różnorodnych rozmiarach, zwykle w przedziale 80-1600 mm (np. rura spiro 100  i rura spiro 125). Przewód spiro standardowo posiada długość 3 mb. Szeroki wybór pozwala na dostosowanie przewodów do wymagań każdego projektu – także dużej, przemysłowej instalacji wentylacyjnej.

Jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej z rurami spiro?

Sposób prowadzenia kanałów wentylacji mechanicznej wymyka się jednolitym wytycznym i wymaga stricte indywidualnego podejścia. W dużej mierze zależy od preferencji i możliwości finansowych inwestora. Przemyśleć należy przede wszystkim rodzaj i materiały rur, trasę kanałów wentylacyjnych oraz estetykę układu.

Peszel spiro Kopos SPIROFLEX SF 32 jasno szaryRury spiro, dzięki atrakcyjnym cenom i większym średnicom, stanowią optymalne rozwiązanie do wentylacji mechanicznej. Zastosowana izolacja na kanałach spiro może być grubsza, co pozwala skutecznie wyciszyć pracę systemu. W przypadku mocno ograniczonej przestrzeni, można wykorzystać owalny przewód elastyczny flex. Tego typu kanały dają się łatwo ukryć, np. w stropie. 

Podczas układania kanałów należy unikać zagięć, ponieważ negatywnie wpływają na cyrkulację powietrza. Warto zainwestować w izolację, która zapobiegnie stratom ciepła. Nie wolno zapominać o regularnym czyszczeniu i konserwacji układu. To podstawa jego długoterminowej sprawności. 

Rury spiro w hurtowni Onninen

Rura spiro Krzyśpol 315 ocynk 3mbW hurtowni hydraulicznej Onninen oferujemy najwyższej jakości, ocynkowane rury spiro. To nowoczesne i niezawodne przewody, które doskonale sprawdzają się w różnych instalacjach wentylacyjnych – niezależnie od warunków pracy. Szeroki wybór ułatwia znalezienie optymalnie dopasowanych rozwiązań do planowanego projektu. Współpracujemy wyłącznie z renomowanymi producentami i dostawcami kanałów i kształtek wentylacyjnych. Oprócz przewodów spiro, w asortymencie posiadamy także inne rury i kształtki, wykonane z różnych materiałów oraz bogatą gamę akcesoriów, w tym kratek wentylacyjnych. Gwarantujemy elastyczne podejście i konkurencyjne ceny. 

Nadal nie wiesz, jakie rury spiro do wentylacji wybrać? Szukasz innych rozwiązań do domowej lub przemysłowej instalacji wentylacyjnej? Pamiętaj, że zaopatrując się w produkty w naszej hurtowni, możesz liczyć na profesjonalne doradztwo ekspertów Onninen. Zapraszamy do kontaktu!

Sprawdź rury spiro do wentylacji w hurtowni Onninen

Komin wentylacyjny