Kiedy warto stosować bloki rozdzielcze?

Dodano: poniedziałek, 20.05.2024


Blok rozdzielczy to niezwykle funkcjonalny element wyposażenia rozdzielnic instalowanych zarówno w obiektach przemysłowych, jak i w budynkach mieszkalnych. Umożliwia precyzyjne, wygodne i bezpieczne rozdzielenie zasilania na różne obwody zasilające. Kiedy zastosowanie bloków rozdzielczych jest szczególnie wskazane i jaki blok rozdzielczy wybrać do wykonywanej instalacji elektrycznej?

Bloki zacisków rozdzielczych ze złączami elektrycznymi

Sprawdź bloki rozdzielcze w hurtowni Onninen

Czym jest blok rozdzielczy?

Blok rozdzielczy Legrand 1-biegunowy 250ABlok rozdzielczy (inaczej blok listew rozdzielczych, blok łączeniowy lub blok dystrybucyjny) to urządzenie elektrotechniczne służące do rozdziału energii elektrycznej. Bloki rozdzielcze znajdują zastosowanie w rozdzielnicach elektrycznych, gdzie służą do łączenia wielu przewodów, zasilanych tylko z jednego źródła. Dzięki nim z powodzeniem łączone są przewody o różnych średnicach. Blok rozdzielczy posiada listwy (1, 2 lub 4 sztuki) oraz otwory montażowe różnej wielkości. Miedziana listwa umożliwia niezależne podłączenie żył przewodów – cieńszych i grubszych, miedzianych i aluminiowych. Bezpieczeństwo zapewnia specjalna osłona, w którą standardowo wyposaża się bloki. Osłona zamykana jest po wykonaniu wymaganych połączeń przez elektryka. 

Zastosowanie bloków rozdzielczych

Listwa przyłączeniowa Legrand IP2 Z-8Bloki rozdzielcze znajdują zastosowanie w instalacjach, w których konieczne jest wyodrębnienie osobnych obwodów elektrycznych. Blok umożliwia podłączenie przewodu zasilającego o stosunkowo dużych przekrojach, a następnie rozdzielenie zasilania na przewody odpływowe o niewielkich średnicach. Obwody zasilające łączą się z odpływowymi, więc do łączników i gniazd dopływa energia elektryczna. Podpinane do bloku mogą być zarówno linki, jak i druty. Uzyskane połączenie jest trwałe, odporne na niszczące działanie czynników zewnętrznych i proste do przeprowadzenia.

Dystrybuowanie energii do urządzeń odbywa się w sposób efektywny i bezpieczny, tak aby nie doszło do przeciążenia ani zwarcia. Wykluczenie tulejek kablowych przekłada się na znacznie mniejsze ryzyko awarii w obrębie rozdzielnicy. A jeśli nawet zdarzy się usterka lub zajdzie konieczność przebudowy instalacji, idealne uporządkowanie infrastruktury przewodowej zdecydowanie ułatwia prace specjalistom. Użycie bloku rozdzielczego pozwala wdrożyć uporządkowaną, sprawnie działającą, bezproblemową dla użytkownika instalację elektryczną.

Jakie są rodzaje bloków rozdzielczych?

Dostępne na rynku bloki rozdzielcze różnią się pod względem m.in. pojemności, sposobu przyłączenia, lokalizacji w rozdzielnicy czy materiałów. W praktyce najczęściej spotykany jest podział bloków rozdzielczych na 3 główne rodzaje:

 • kompaktowe bloki rozdzielcze (inaczej jednopolowe) - łączące przewody o różnych średnicach;
 • modułowe bloki rozdzielcze (inaczej wielopolowe) – instalowane na szynach DIN, służące do rozdzielania energii elektrycznej na więcej obwodów;
 • przelotowe bloki rozdzielcze – umożliwiające szybkie i bezpieczne połączenie kabli miedzianych lub aluminiowych.

Najważniejsze parametry bloku rozdzielczego to:

 • Blok rozdzielczy Legrand 4M 4P-6 100Ailość biegunów (np. blok rozdzielczy 4 biegunowy),
 • łączna ilość podłączeń,
 • przekroje podłączanych przewodów,
 • materiał żył przewodzących,
 • obecność osłony izolacyjnej,
 • prąd znamionowy,
 • sposób montażu (np. blok rozdzielczy na szynę),
 • typ połączenia,
 • wymiary,
 • kolorystyka obudowy (pozwala na wizualne oddzielenie od siebie zacisków ochronnych, fazowych i neutralnych).

Doborem bloku rozdzielczego powinien zająć się elektryk lub inny specjalista, obeznany w temacie wymiarowania przewodów. 

Bloki rozdzielcze w hurtowni Onninen

W internetowej hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz szeroką gamę rozwiązań z zakresu wyposażenia rozdzielnic. Oferujemy bloki rozdzielcze do instalacji domowych i przemysłowych, z atestami i certyfikatami, pochodzące od czołowych, krajowych i europejskich producentów i dostawców. Zamówisz u nas m.in. blok rozdzielczy Hager – znakomitego, niemieckiego producenta osprzętu elektroinstalacyjnego. Dzięki intuicyjnej wyszukiwarce i licznym filtrom, łatwo wyszukasz model o potrzebnych parametrach.

Sprawdź bloki rozdzielcze w hurtowni Onninen

Blok rozdzielczy na szynę
Blok rozdzielczy 4 biegunowy
Blok rozdzielczy Hager