Kiedy warto zamontować bufor do pompy ciepła?

Dodano: poniedziałek, 28.08.2023


Bufor ciepła to jeden z ważniejszych elementów systemu grzewczego, jaki znajduje się w instalacji. Głównym zadaniem zbiornika buforowego jest magazynowanie ciepła, aby zapewnić płynność i równowagę pracy pompy ciepła. Ale do czego służy oraz jak dobrać odpowiedni bufor do pompy ciepła? Przeczytasz w tym artykule!

Kotłownia ze zbiornikiem buforowym

Sprawdź zbiorniki buforowe w hurtowni Onninen

Do czego służy bufor w pompie ciepła?

Zbiornik buforowy Galmet SGW(S) Maxi 250LBufor w instalacji grzewczej jest jednym z ważniejszych elementów, od których zależy prawidłowe działanie całego systemu. Pozwala on na efektywne wykorzystanie ogrzewania, dzięki temu, że gromadzi i przechowuje ciepło. Cały mechanizm działa w ten sposób, że woda znajdująca się w układzie jest ogrzewana przy pomocy pompy ciepła do określonej temperatury. Bufor w instalacji pompy ciepła sprawia, że ogrzewanie jest jeszcze bardziej ekologiczne.

Bufor termiczny pozwala równomiernie rozłożyć obciążenia oraz ograniczyć ilość cykli włączania i wyłączania pompy. Jest to ogromna zaleta również dla optymalizacji pracy pompy ciepła, ponieważ pozwala zwiększyć jej wydajność i efektywność. Użycie zbiornika buforowego wpływa korzystnie na stabilną pracę urządzenia, wydłużając tym samym jego żywotność. Wykorzystanie w układzie buforu pozwala dodatkowo zredukować koszty związane z ogrzewaniem, ograniczając ilość zużywanej energii.

Jak dobrać bufor do pompy ciepła?

Bufory do pompy ciepła są doskonałym rozwiązaniem, ale tylko wtedy, gdy zostaną odpowiednio dobrane. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli, cechujących się różnymi parametrami. Aby całość spełniała swoje zadanie, wszystkie elementy muszą ze sobą współpracować. To, jakie komponenty należy dopasować zależy od indywidualnych potrzeb grzewczych obiektu.

Pojemność, funkcjonalność czy rozmiar, efektywność termiczna czy rodzaj wykorzystanej izolacji. Niektóre nowoczesne modele wyposażone zostały w wiele dodatkowych funkcji, jak np. wymiennik ciepła lub elektryczna grzałka. W zależności od dodatkowych opcji bufory różnią się również ceną.

Pod względem rozmiaru wyróżnia się następujące warianty buforów:

Niektóre modele są kompatybilne wyłącznie z dedykowanymi wariantami pomp ciepła. Skuteczna izolacja wybranego bufora, jakość wykonania, gwarancja producenta. Co do zasady przyjmuje się, że optymalną pojemność zbiornika buforowego powinna być nie mniejszą niż 10l/kW mocy wykorzystanej pompy ciepła.

W aspekcie budowy, wyróżnia się trzy warianty zbiorników buforowych. Najprostszy w konstrukcji jest zbiornik prosty, w którym znajduje się wlot i wylot, do którego podłączyć można jedno lub kilka urządzeń. Drugim wariantem jest zbiornik z (jedną lub kilkoma) wężownicą. Element ten pozwala na podłączenie dodatkowych źródeł źródeł ciepła. Ostatnim stosowanym rozwiązaniem jest zbiornik kombinowany czyli takim, wewnątrz którego znajduje się kolejny pojemnik wyposażony w wężownicę lub bez niej, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Bufory do pompy ciepła w hurtowni Onninen

Zbiornik buforowy LG 40LBufory ciepła dostępne w hurtowni instalacyjnej Onninen to niezwykle przydatne i funkcjonalne rozwiązania, które wspierają efektywność i wydajność systemów grzewczych. Oferowane bufory zostały starannie wyselekcjonowane, aby sprostać różnorodnym potrzebom klientów, zarówno w sektorze mieszkalnym, jak i komercyjnym. Szukając odpowiedniego dla siebie rozwiązania w pierwszej kolejności uwagę zwrócić należy na szczegółowe parametry, aby cały system grzewczy był wydajny.

W miejscach, w których powierzchnia na instalację zbiornika jest niewielka doskonale sprawdzi się zbiornik buforowy LG 40l. Jest to najmniejszy możliwy bufor, dlatego przed zakupem trzeba sprawdzić czy będzie rozwiązaniem wystarczającym.

Alternatywnym rozwiązaniem jest specjalne zbiornik buforowy LG 8l, przeznaczone do montażu tam, gdzie konieczne jest oszczędzanie miejsca w kotłowni. Rozwiązanie z serii LG THERMA V, cechuje się wysoką wytrzymałością, dzięki czemu skutecznie i bezawaryjnie działać będzie przez lata.

Sprawdź zbiorniki buforowe w hurtowni Onninen

Bufor 500l/ Bufor ciepła 500l
Bufor do pompy ciepła
Bufor 100l
Bufor 200l
Bufor 300l
Bufor 800l
Bufor 1000l z wężownicą
Bufor z wężownicą