Kiedy warto zdecydować się na stycznik?

Dodano: piątek, 6.10.2023


Stycznik to elektryczne urządzenie przełączające, które jest szeroko wykorzystywane w branży elektrycznej do sterowania obwodami elektrycznymi. Jest to kluczowy element w instalacjach elektrycznych, który umożliwia kontrolowanie przepływu prądu przez urządzenia elektryczne lub obwody. Czym jest stycznik? Czym różni się od przekaźnika? Te i inne kwestie związane ze stycznikami omawiamy w nowym artykule.

Dwa połączone magnetyczne styczniki na szynie

Sprawdź styczniki elektryczne w hurtowni Onninen

Czym jest stycznik?

stycznika elektrycznego EATON I=250A [AC-3] 2Z 2R DILM250/22(RA250)Stycznik to ważny element aparatury elektrycznej. Umożliwia załączanie, wyłączanie oraz przewodzenie prądu w obwodach elektrycznych. Co ważne, swoje zadania może pełnić zarówno przy normalnych parametrach pracy obwodu, jak i przy przeciążeniu. Jest to elektryczny łącznik mechaniczny, działający w sposób inny niż manualny. Stycznik 24V ma jedno położenie spoczynkowe styków ruchomych i składa się z kilku elementów: podstawy izolacyjnej, nieruchomego rdzenia, cewki stycznika, zwory ruchomej elektromagnesu, styków (ruchomego, nieruchomego, zwieranych i rozwieranych) oraz sprężyn stykowych.

Jako że stycznik elektryczny musi działać niezawodnie w każdej sytuacji, jego konstrukcja musi spełniać odpowiednie wymagania. Najważniejszą jej cechą jest odpowiednia trwałość mechaniczna przy jednoczesnej małej masie oraz kompaktowych rozmiarach. Styczniki są dostępne w różnych konfiguracjach – w tym jako styczniki modułowe – co pozwala na ich elastyczne dostosowanie do różnych potrzeb. Poza tym na rynku można znaleźć stycznik 1-fazowy lub stycznik 3-fazowy, modele o różnych napięciach (np. stycznik 230V), mocy i cechach technicznych (np. stycznik 40A lub stycznik 25A). Poszczególne modele mogą być one montowane na szynie DIN lub płycie montażowej, co ułatwia integrację w różnych aplikacjach.

Czym różni się stycznik od przekaźnika?

Stycznik elektryczny Schneider Electric I=150 A (AC-3), 1NC+1NO, 110 V ACPodstawowa różnica między stycznikiem a przekaźnikiem polega na ich przeznaczeniu i obciążalności. Styczniki są przeznaczone do załączania układów silnoprądowych. Stosuje się je np. w układach zasilających silniki elektryczne, grzałki, pompy, syreny, lampy, wentylatory i inne urządzenia o dużej mocy. Z kolei przekaźniki służą do przekazywania sygnałów niskoprądowych lub sygnałów o potencjale zerowym, a ich obciążalność prądowa jest znacznie niższa od tej, którą oferuje np. stycznik bistabilny.

Styczniki charakteryzują się większymi gabarytami od przekaźników i posiadają dodatkowe urządzenia do gaszenia łuku elektrycznego. Czas przełączania styku stycznika może być dłuższy niż w przypadku przekaźnika, co w niektórych zastosowaniach może mieć duże znaczenie. Różnica między stycznikami a przekaźnikami widoczna jest też w głośności pracy, która w przypadku tych pierwszych jest zwykle wyższa.

W jakich sytuacjach przyda się stycznik?

Stycznik znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach – zwłaszcza tam, gdzie konieczne jest sterowanie obwodami silników elektrycznych o dużej mocy. Styczniki modułowe, które można łatwo zintegrować z innymi elementami instalacji elektrycznych, są często stosowane w budynkach mieszkalnych, biurach i instalacjach przemysłowych.

Jedną z kluczowych zalet styczników jest ich zdolność do łączenia obciążeń pojemnościowych i indukcyjnych. Dzięki dostępnym akcesoriom, takim jak styki pomocnicze i elektroniczne moduły czasowe, można dodatkowo zwiększyć funkcjonalność styczników. Dodatkowo, stycznik TSM 1 zapewnia separację galwaniczną między obwodem styków a obwodem cewki, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo pracy instalacji.

Styczniki są również niezastąpione w sytuacjach, gdzie występują duże prądy rozruchowe, a indukcyjność cewki może wymagać zastosowania elementu pośredniczącego – na przykład przekaźnika lub mniejszego stycznika. Stycznik 12V stosowany jest też w aplikacjach, w których zachodzi konieczność precyzyjnego sterowania obwodami elektrycznymi zgodnie z określonymi kryteriami czasowymi lub prędkością.

Styczniki w hurtowni Onninen

Ze względu na to, jak duży wpływ na poprawne działanie instalacji mają styczniki, przy projektowaniu i pracach instalacyjnych należy wybierać tylko elementy wysokiej jakości. Niezawodne styczniki o zróżnicowanych parametrach znajdziesz w hurtowni elektrycznej Onninen.

stycznik elektryczny ETI CEM112.22-230V-50/60HzW instalacjach, w których priorytetem jest duża żywotność przy ograniczonych gabarytach rekomendujemy użycie stycznika elektrycznego EATON I=250A [AC-3] 2Z 2R DILM250/22(RA250). Zabezpieczenie przed dotknięciem za pomocą pokrywy zacisków zgodnej z EN50274 zapewnia bezpieczne użytkowanie, a najwyższej jakości komponenty przekładają się na trwałość. Stycznik Eaton wytrzymuje co najmniej 10 mln cyklów łączenia mechanicznego.

Stycznik elektryczny Schneider Electric I=150 A (AC-3), 1NC+1NO, 110 V AC oferuje zaś napięcie cewki wynoszące 110 V AC. Dzięki temu parametrowi stycznik Schneider Electric doskonale sprawdza się nawet w najbardziej wymagających aplikacjach. Z kolei stycznik elektryczny ETI CEM112.22-230V-50/60Hz oferuje bardzo dobre parametry łączeniowe, wysoką trwałość mechaniczną i elektryczną oraz dostęp do uniwersalnych styków pomocniczych pasujących do wszystkich styczników. Poza tymi modelami, oferujemy szeroki wybór innych urządzeń – np. stycznik ABB.

Dzięki swoim zaletom, takim jak możliwość łączenia obciążeń pojemnościowych i indukcyjnych oraz dostępność różnych rodzajów, styczniki stanowią ważny element instalacji automatyki przemysłowej oraz elektrycznych. Dobór modelu odpowiedniego do danego zastosowania pozwoli na wykonanie niezawodnej i w pełni funkcjonalnej instalacji.

Sprawdź styczniki elektryczne w hurtowni Onninen

Stycznik 3 fazowy
Stycznik 1 fazowy
Stycznik 230V
Stycznik modułowy
Stycznik 12v
Stycznik Schneider
Stycznik Eaton
Stycznik tsm 1
Stycznik elektryczny
Stycznik 24v
Stycznik 25a
Stycznik bistabilny
Stycznik ABB
Stycznik 40a