Kiedy warto zdecydować się na wysokotemperaturową pompę ciepła?

Dodano: wtorek, 26.09.2023


W czasach drastycznego wzrostu cen paliw stałych i gazu ziemnego oraz ciągłego zaostrzania się norm emisyjnych, wybór systemu ogrzewania jest kluczowy dla uzyskania efektywnej i co ważne - ponadczasowej instalacji grzewczej. Inwestorzy planujący budowę domu lub chcący pozbyć się starych kotłów, mają do wyboru różne rozwiązania. Z roku na rok rośnie zainteresowanie pompami ciepła. Pompy ciepła to nowoczesne, wydajne i proekologiczne urządzenia grzewcze. Dostępne na rynku modele różnią się m.in. temperaturą zasilania. Do wyboru pozostają pompy ciepła wysokotemperaturowe oraz niskotemperaturowe. Dowiedz się, kiedy najkorzystniejszym energetycznie rozwiązaniem będzie pompa ciepła wysokotemperaturowa.

Instalator podłącza pompę ciepła w ogrodzie

Sprawdź wysokotemperaturowe pompy ciepła w hurtowni Onninen

Czym jest wysokotemperaturowa pompa ciepła?

Wysokotemperaturowa pompa ciepła to urządzenie grzewcze wyposażone w technologię umożliwiającą podgrzewanie wody do znacznie wyższych temperatur niż w przypadku tradycyjnej, niskotemperaturowej pompy ciepła. Pompa ciepła wysokotemperaturowa jest w stanie dostarczać wodę do centralnego ogrzewania i na potrzeby sanitarne (ciepła woda użytkowa) o temperaturze 55-65oC i wyższej – nawet do 70-80oC w zależności od modelu. Również przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz, system taki cechuje się wysoką wydajnością. Przy siarczystym mrozie wysokotemperaturowe pompy ciepła pozwalają na osiąganie najlepszych współczynników COP, ponieważ większość energii termicznej pochodzi z dolnego źródła.

Jaka jest różnica pomiędzy wysokotemperaturową pompą ciepła a niskotemperaturową?

Pompa ciepła transportuje ciepło z dolnego źródła o niskiej temperaturze do instalacji grzewczej. Dla zapewnienia maksymalnej efektywności energetycznej, wymagane jest dostarczenie do odbiorników ciepła wody zasilającej o odpowiedniej temperaturze. Różnica pomiędzy wysokotemperaturową a niskotemperaturową pompą ciepła polega właśnie na osiąganiu innej temperatury na wyjściu. W porównaniu do pompy wysokotemperaturowej, urządzenie niskotemperaturowe osiąga średnio 35-40°C. Potrzebuje więc większej powierzchni wymiany ciepła w postaci np. ogrzewania podłogowego. Należy zaznaczyć, że obydwa rodzaje pomp ciepła są w stanie zapewnić użytkownikom optymalny komfort cieplny, wystarczającą ilość ciepłej wody użytkowej oraz możliwie najniższe koszty ogrzewania. Różnica praktyczna tkwi w zastosowaniu/przeznaczeniu urządzeń.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła Nibe-Biawar S2125-12 - 8,2 kW, 3 fazowa, 400 V, R290 Pompa ciepła wysokotemperaturowa polecana jest inwestorom, którzy chcą zainwestować w nowe źródło ciepła o wysokiej klasie efektywności energetycznej, nie wymieniając całego układu. Urządzenie wysokotemperaturowe może zastąpić np. przestarzały kocioł gazowy oraz współpracować z istniejącą instalacją rurową i tradycyjnymi grzejnikami żeberkowymi, które wymagają wody o temperaturze nawet 65°C. Świetnie nadaje się także do ogrzewania obiektów przemysłowych i miejsc użyteczności publicznej.

Natomiast niskotemperaturowa pompa ciepła zapewnia efektywne zasilanie instalacji niskotemperaturowych. Przeznaczona jest do budynków z ogrzewaniem płaszczyznowym, jak ogrzewanie podłogowe, sufitowe lub ścienne. Dla pełnej wydajności i opłacalności system niskotemperaturowy wymaga bardzo dobrej izolacji termicznej, a skuteczne ocieplenie domu nie jest domeną starego budownictwa.

Ile kosztuje montaż wysokotemperaturowej pompy ciepła?

Na cenę wysokotemperaturowej pompy ciepła i jej montażu wpływają różne czynniki. Wysokotemperaturowa powietrzna pompa ciepła typu monoblok, czyli montowana w całości na zewnątrz budynku, kosztuje ok. 35-45 tys. zł. Sprężarka, wymiennik ciepła, wentylator i inne elementy mieszczą się tutaj w jednej obudowie. Znacznie tańsza, ale za to sporo droższa w montażu i eksploatacji, jest pompa ciepła typu split. Tworzą ją jednostka zewnętrzna i wewnętrzna, pomiędzy którymi, w miedzianych rurach, krąży gazowy czynnik roboczy.

Więcej zapłacić trzeba za model wyposażony w automatyczny system odszraniania parownika czy umożliwiający zdalne sterowanie poprzez aplikację mobilną. Na instalację powietrznej pompy ciepła oraz zakup i montaż innych, niezbędnych i opcjonalnych elementów systemu grzewczego trzeba dodatkowo wydać ok. 25-40 tys. zł. Całkowity koszt zakupu i instalacji wysokotemperaturowej pompy ciepła powietrze poznasz z reguły po przeprowadzeniu audytu. Pamiętaj, że cenę inwestycji możesz znacząco obniżyć, korzystając z rządowych dotacji. Na przykład pompa ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie energetycznej dotowana jest ponad 19 tys. zł. To praktycznie połowa. 

Jakie są zalety wysokotemperaturowej pompy ciepła?

Wysokotemperaturowa pompa ciepła LG split - 16kWWiększość starych obiektów nie jest przystosowana do integracji z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Dzięki zaprojektowaniu do pracy z wysokimi temperaturami, pompy wysokotemperaturowe stanowią idealne rozwiązanie cieplne do budynków sprzed dekad. Z powodzeniem zastępują stare kotły gazowe, olejowe i węglowe. Z łatwością integruje się je z typowymi grzejnikami, które do nagrzania pomieszczeń wymagają temperatury wejścia ok. 50-65°C. Nie zmienia się całego układu, a jedynie samo urządzenie grzewcze. Dotychczas używane odbiorniki ciepła zostają na swoich miejscach. Możesz cieszyć się nowoczesnym, ekonomicznym, przyjaznym dla środowiska systemem grzewczym bez konieczności przeprowadzania kompleksowej termomodernizacji i generalnego remontu. Temperatura w pomieszczeniach będzie stabilna i zgodna z zapotrzebowaniem, a koszt ogrzewania domu jednorodzinnego z takim systemem w wielu przypadkach nie przekracza 2 tys. zł rocznie.

Pompy ciepła wysokotemperaturowe wyróżnia także wszechstronność. Znajdują one zastosowanie nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również w zakładach przemysłowych i obiektach magazynowych, w których wymagane jest ciepło o wysokim stopniu. Co więcej, nadają się i do ogrzewania, i do chłodzenia pomieszczeń, pełniąc rolę zarówno systemu grzewczego, jak i klimatyzacyjnego. 

Wysokotemperaturowa powietrzna pompa ciepła może współpracować z dodatkowym źródłem ciepła, np. klasowym kotłem na biomasę, tworząc hybrydowy system grzewczy.

Grzejniki w połączeniu z wysokotemperaturową pompą ciepła

Wysokotemperaturową pompę ciepła łączy się ze starszymi, tradycyjnymi grzejnikami (np. żeliwnymi), które dla zapewnienia optymalnej efektywności cieplnej wymagają znacznie wyższej temperatury zasilania w porównaniu do ogrzewania podłogowego. W przypadku nowoczesnych grzejników niskotemperaturowych, korzystniejszym rozwiązaniem będzie ekonomiczna pompa ciepła niskotemperaturowa.

Wysokotemperaturowe pompy ciepła w hurtowni Onninen

W hurtowni instalacyjnej Onninen znajdziesz wysokotemperaturowe pompy ciepła o efektywności energetycznej najwyższej klasy. To inteligentne, zautomatyzowane urządzenia, które oszczędzają energię, zapewniają niskie koszty eksploatacji i posiadają kompaktowe konstrukcje. Wymagają do instalacji minimalnej przestrzeni. Współpracujemy wyłącznie z renomowanymi producentami pomp ciepła, jak LG i Nibe-Biawar.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła LG 16 kW, 1 fazowa, 230 V Deklarowane parametry i długoletnią żywotność urządzenia grzewczego potwierdzają certyfikaty. Na każdy produkt udzielamy gwarancji. Kupując pompę ciepła wysokotemperaturową w Onninen, możesz skorzystać ze wsparcia ekspertów. Pomożemy Ci wybrać model zgodny z zapotrzebowaniem i warunkami instalacyjnymi. Zyskasz pewność komfortu grzewczego i realnych oszczędności.

Wspieramy klientów na każdym etapie: od zakupu, przez uruchamianie, po użytkowanie. W ofercie posiadamy rozwiązania dedykowane większym budynkom, m.in. zakładom przemysłowym i halom magazynowym, gdzie do zastosowań grzewczych konieczna jest wysoka temperatura wody. Są one wysoce wydajne, ekonomiczne i bezproblemowe w instalacji. 

Interesuje Cię konkretny model wysokotemperaturowej pompy ciepła? Zastanawiasz się, co wchodzi w skład zestawu, a co warto i trzeba dokupić? Skontaktuj się z nami! Odpowiemy na pytania, rozwiejemy wątpliwości, doradzimy. Jesteś profesjonalistą? Zapytaj o ofertę specjalną dla instalatora pomp ciepła.

Sprawdź wysokotemperaturowe pompy ciepła w hurtowni Onninen