Kiedy zastosować grupę pompową?

Dodano: środa, 17.05.2023


Montaż instalacji grzewczej w obiekcie wymaga wykonania specjalnej instalacji. Klasyczne grzejniki, ale też cieszące się coraz większą popularnością ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny. Ale czy możliwe jest jednoczesne wykorzystanie grzejników i podłogówki? Oczywiście, jednak konieczny jest montaż grupy pompowej. Co to właściwie jest i kiedy się ją stosuje?

instalator-podczas-montazu-kotla

Sprawdź grupy pompowe w hurtowni Onninen

Co to jest grupa pompowa?

Terminem grupa pompowa określa się specjalną konstrukcję, zespół współpracujących ze sobą elementów, które umożliwiają jednoczesne wykorzystanie dwóch źródeł lub dwóch odbiorników ciepła. Trzeba zauważyć, że taki układ charakteryzuje się dużą różnicą temperatur. W grzejnikach sięga nawet 80 stopni, a w przypadku podłogówki jest prawie dwukrotnie mniejsza, bo zaledwie ok. 45 stopni. Sytuacja ta sprawia, że konieczne jest wykorzystanie odpowiednich elementów, pozwalających na bezpieczny montaż obu rozwiązań.

W takim układzie grupa pompowa pełni dwojaką rolę. Z jednej strony pozwala mieszać tak różne temperatury i odpowiednio je rozdziela, z drugiej natomiast pełni funkcję zaworu bezpieczeństwa, uniemożliwiając wodzie z centralnego ogrzewania powrót, jeśli jej temperatura będzie zbyt niska lub zbyt wysoka. Dzięki temu często można uniknąć awarii kotła grzewczego.

Zastosowanie grup pompowych jest dość szerokie. Poza tym, że pozwala połączyć różne odbiorniki ciepła w obrębie jednej instalacji, umożliwia także połączenie dwóch źródeł zasilania instalacji. To idealne rozwiązanie, gdy w jednym obiekcie korzystasz z ogrzewania paliwem stałym oraz gazowym. Tu także obserwuje się istotne różnice temperatur, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia elementów instalacji. Pompa pozwala wyeliminować ryzyko.

Grupa pompowa jest rozwiązaniem, pozwalającym na kontrolę instalacji grzewczej, w której występuje więcej niż jeden obieg.

Kiedy stosuje się grupy pompowe?

Grupy pompowe stosowane są w dwóch sytuacjach. Gdy w obiekcie zainstalowane jest jedno źródło grzewcze, ale musi ono zasilić dwa różnego typu odbiorniki, które są częścią innych obiegów lub gdy występują dwa źródła dostarczające ciepło do jednego obiegu i mają one za zadanie zasilić jeden rodzaj odbiornika.

W zależności od specyfiki instalacji stosowane są dwa warianty grup pompowych. Pierwsza z nich, montowana jest centralnie. Jej zadaniem jest kontrola zasilania całego pionu. Znajduje się zazwyczaj w bezpośrednim sąsiedztwie kotła grzewczego. Jest to rozwiązanie, którego gabaryty są dość duże, co wymaga organizacji miejsca w kotłowni.

Drugim wariantem są grupy pompowe instalowane przy rozdzielaczu. Rola grupy przy rozdzielaczu jest ograniczona do jednej kondygnacji. Dużą zaletą jest też wielkość, ponieważ gabaryty są zdecydowanie mniejsze niż grup centralnych. Dodatkowo są to gotowe do montażu zestawy, dzięki czemu udaje się uniknąć poważnych ingerencji w instalacji. Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ są one dostępne w różnych konfiguracjach, należy zatem dokładnie dopasować rodzaj do potrzeb instalacji.

Centralne grupy pompowe wykorzystywane są najczęściej w nowych obiektach, a ich montaż planowany jest już na etapie projektowania budynku. Z kolei w już istniejących obiektach doskonale sprawdzą się grupy pompowe przy rozdzielaczu, ponieważ bez większej trudności można je dopasować do już istniejącego wariantu instalacji.

Grupa pompowa wykorzystywana jest zarówno w budynkach mieszkalnych, domach jednorodzinnych, jak też w obiektach użytkowych. Warunkiem prawidłowego i efektywnego działania jest właściwe dopasowanie wariantu, do potrzeb i wydajności danej instalacji.

Z czego składa się grupa pompowa?

Grupa pompowa to mechanizm złożony, który działa prawidłowo dzięki połączeniu kilku elementów, takich jak: pompa obiegowa, zawory kulowe z termometrami i odcinające, izolacja oraz mieszacz. Każdy z elementów pełni określoną rolę. Zadaniem zaworów kulowych jest kontrola temperatury czynnika grzewczego. Jeśli nie posiada on odpowiedniej temperatury, zawór odcina możliwość przepływu do kolejnych elementów instalacji.

Dzięki zaworom odcinającym możliwe jest łatwe odcięcie czynnika grzewczego, co jest wyjątkowo ważne podczas serwisu grupy pompowe. Zawory odcinają dopływ wody do grupy, dzięki czemu jej serwis i naprawa nie wymagają usunięcia całej wody z układu. Z kolei izolacja odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury grupę pompową, co zapewnia jej prawidłową pracę. Zaletą izolacji jest także to, że pozwala nieco wyciszyć działający układ.

Mieszacz zgodnie z nazwą ma za zadanie mieszać wodę ciepłą i zimną, aby utrzymywać jej optymalną dla działania grupy temperaturę.

Sprawdź grupy pompowe w hurtowni Onninen