Czy zakup klimatyzatora przenośnego to dobry wybór?

Dodano: środa, 15.02.2023


Z różnych powodów bardzo często nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na montaż klimatyzacji w naszym domu czy w mieszkaniu. Może to być związane z brakiem możliwości uzyskania pozwolenia od zarządcy nieruchomości lub po prostu z powodów finansowych. Istnieją jednak alternatywy dla klasycznego klimatyzatora ściennego. Alternatywą może być zakup klimatyzatora przenośnego.

Klimatyzator przenośny na podłodze pokoju, pod ścianą

Czy warto inwestować w klimatyzator przenośny?

Zbliżające się upały mogą zmusić do poszukiwania metody na obniżenie temperatury w naszym mieszkaniu czy w domu, z tego już powodu zakup klimatyzatora przenośnego będzie czymś opłacalnym. Jest to znacząco mniej kosztowny sprzęt niż klasyczny klimatyzator, a do tego nie wymaga inwazyjnego montażu, który generuje dodatkowe koszty i może być problematyczny dla domowników. Co więcej, jak sama nazwa wskazuje, jest urządzeniem mobilnym, które porusza się na wbudowanych kółkach. W ten sposób klimatyzator przenośny można umieść w dowolnym pomieszczeniu, z jednym tylko zastrzeżeniem – musi znajdować się blisko okna. Każda klimatyzacja wymaga, by ciepłe powietrze było odprowadzane na zewnątrz budynku. Aby było to możliwe, urządzenie posiada wmontowaną dużą rurę, którą należy wystawić przez uchylone okno. Takie okno trzeba zabezpieczyć uszczelką, w innym wypadku gorące powietrze będzie wracać, przez co znacząco spadnie wydajność sprzętu.

Klimatyzator przenośny Kaisai 3,5 kW KPPD-12HRG29Wiele modeli klimatyzatorów przenośnych posiada dodatkowe funkcje takie jak ogrzewanie powietrza, osuszanie czy oczyszczanie. Wybierając więc odpowiednie urządzenie, inwestycja ta posłuży nam nie tylko podczas upalnych dni. Główną wadą takiego sprzętu jest niestety emitowany hałas. Głośność jest wyższa niż w przypadku klasycznych klimatyzatorów.

Jak dobrać klimatyzator przenośny do pomieszczenia?

Podczas wyboru klimatyzatora przenośnego należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, które zamierzamy chłodzić. W przypadku klimatyzatora przenośnego o zbyt małej mocy względem powierzchni nie tylko jego wydajność będzie zbyt niska, ale istnieje także ryzyko szybkiego przegrzania się sprężarki. Wymiana byłaby bardzo kosztowna, a tego nie chcemy. Dlatego dobór odpowiedniej mocy chłodniczej jest tak istotny.

Aby orientacyjnie wiedzieć jakiej mocy będziemy potrzebowali, można użyć prostego wzoru: m² x 100 = W

Znając więc metraż pomieszczenia, należy go pomnożyć przez współczynnik 100, aby przy pomocy tego wzoru uzyskać potrzebną do ochłodzenia powierzchni moc chłodniczą, wyrażoną w watach.

Istnieje jednak wiele innych czynników, które mają wpływ na to, jakiej mocy potrzebuje klimatyzator. Pomieszczenia na poddaszu, silnie nasłonecznione, lub ze słabo izolowanymi ścianami wymagają większej mocy. Znaczenie ma również ilość urządzeń elektrycznych, czy osób stale przebywających w pomieszczeniu, ponieważ generują one ciepło.

Klimator czy klimatyzator? Podobieństwa i różnice

Poszukując klimatyzatorów natknąć się można na podobne do nich klimatory, nazywane także klimatyzerami. Nie są to jednak te same urządzenia, co zauważyć można już na pierwszy rzut oka. Klimator nie posiada wbudowanej rury. Oznacza to, że sprzęt można postawić w każdym miejscu, nie wymaga on okna. Wiąże się to też z ich działaniem, które polega na generowaniu chłodnej bryzy dającej wrażenie ochłodzenia dla osób w pobliżu. Powstaje ona poprzez odparowanie wody z mokrej tkaniny znajdującej się wewnątrz klimatora lub pobierając nalaną wcześniej wodę do specjalnego zbiorniczka, a nie z wykorzystaniem sprężarki. Niestety oznacza to nie tylko mniejszą skuteczność niż w przypadku klimatyzatorów, lecz także podnoszenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Klimatyzatory natomiast będą również osuszały powietrze, warto mieć to na uwadze decydując się na klimator.

Sprawdź teraz Klimatyzatory przenośne w hurtowni Onninen

Klimatyzator przenośny Kaisai 2,6kW KPPH-09HRG29Z racji wykorzystywanej technologii, klimatory są znacznie mniej skuteczne od klimatyzatorów. Z ich wykorzystaniem nie ochłodzimy kilkunastometrowego mieszkania, jak ma to miejsce w przypadku klimatyzatorów przenośnych. Klimatyzator do ochłodzenia danego pomieszczenia wykorzystuje wspomnianą wcześniej sprężarkę, która z pomocą dedykowanego czynnika jest w stanie wygenerować znacznie niższe temperatury, niż te panujące za oknem. Skuteczność klimatora zależy natomiast od temperatury wody, która znajduje się w zbiorniczku lub na mokrej tkaninie. Chociaż cena klimatora może kusić, ponieważ zazwyczaj jest kilkukrotnie niższa niż w przypadku klimatyzatora przenośnego, jeśli zależy nam na prawidłowym schłodzeniu pomieszczenia, powinniśmy zdecydować się na droższy wariant.

Najlepsze klimatyzatory przenośne w ofercie hurtowni Onninen

Zapraszamy na krótki przegląd wybranych produktów!

Klimatyzator przenośny Kaisai 3,5 kW KPPD-12HRG29

Klimatyzator przenośny Kaisai 3,5 kW pracuje w czterech trybach: chłodzenia, osuszania, wentylacji i grzania. Może ogrzać pomieszczenie do 23 m2, zatem świetnie się sprawdzi w niewielkich lokalach usługowych, czy małym sklepie. Posiada ekologiczny czynnik chłodniczy R290. Jego wymiary to: 467x765x397. Klasa energetyczności A+.

Klimatyzator przenośny Kaisai 2,6 kW KPPH-09HRG29

Klimatyzator przenośny Kasai 2,6 kW KPPH o nieco mniejszej mocy 2,6 kW. Pracuje w trybie chłodzenia, osuszania i wentylacji. Najważniejsze funkcje:

  • Autodiagnoza – klimatyzator monitoruje swoją pracę, w przypadku awarii wyłącza się, a na panelu widoczny jest kod błędu.
  • Programator czasowy – funkcja daje możliwość automatycznego uruchomienia i wyłączenia urządzenia.
  • Funkcja snu – urządzenie w ciągu 2 godzin podnosi nastawiona temperaturę o 1 C, a  wentylator pracuje na niskich obrotach.
  • Automatyczny restart – podczas przerwy w dostawie energii elektrycznej klimatyzator zapamiętuje ostatnie ustawienia i przywraca je po powrocie zasilania.
  • Odparowanie skroplin - wykroplona woda jest transportowana do skraplacza, gdzie częściowo odparowuje. Nie ma konieczności stosowania dużego zbiornika na skropliny.

Klimatyzator przenośny Kaisai 2,6 kW KPPH-09HRG29

Produkt w cenie outletowej. Klimatyzator przenośny 2,6kW KPPH-09HRG29 działa w trybie chłodzenia, osuszania i wentylacji. Moc 2,6 kW, klasa energetyczności A. Jak wyżej przedstawione produkty posiada ekologiczny czynnik chłodniczy R290. W komplecie pilot bezprzewodowy.

Klimatyzacja do domu
Klimatyzacja/ klimatyzator z funkcją grzania
Kaisai klimatyzacja
Daikin klimatyzacja
Klimatyzator przenośny bez rury
Klimatyzator 3,5 kW
Klimatyzator 7 kW
Pilot do klimatyzacji
Płyn do czyszczenia klimatyzacji
Klimatyzator Gree 5 kW
Klimatyzator Kaisai 3,5 kW
Klimatyzator Multisplit
Klimatyzator Electrolux
Klimatyzator z pompą ciepła
Klimatyzator Whirpool