Kluczowe funkcje i charakterystyka dla efektywnego zarządzania siecią. Przeczytaj o przełączniku sieciowym

Dodano: wtorek, 25.07.2023


Sieci komputerowe stanowią integralną część zarówno naszego życia prywatnego, jak i biznesowego, zatem odpowiednia infrastruktura sieciowa odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu płynnej komunikacji i przepływu danych. Wśród elementów, które umożliwiają sprawną i efektywną wymianę danych między różnymi urządzeniami, znajduje się przełącznik sieciowy.

Konsultant IT pracuje z przełącznikami sieciowymi

Sprawdź przełączniki sieciowe w hurtowni Onninen

Przełącznik sieciowy, inaczej nazywany switchem, to niezbędne urządzenie do budowy skutecznych i efektywnych sieci komputerowych. Dzięki swojej inteligencji i zaawansowanym funkcjom przełącznik umożliwia płynne przekazywanie danych między urządzeniami wewnątrz sieci, minimalizując kolizje i zapewniając wydajność transmisji.

Co to jest przełącznik sieciowy?

Przełącznik sieciowy Moxa EDS-208-M-SCPrzełącznik sieciowy jest urządzeniem, które pełni kluczową rolę w łączeniu segmentów sieci komputerowej w drugiej warstwie modelu ISO/OSI, nazywanej łączami danych. Jego głównym zadaniem jest przekazywanie pakietów danych między różnymi elementami sieci, z wykorzystaniem odpowiedniego portu, do którego odbiorca pakietu jest podłączony.

Dzięki temu przełącznik działa jak inteligentny koncentrator, przesyłając dane wyłącznie do docelowego urządzenia. Switch charakteryzuje się prostokątną obudową z wieloma portami, do których podłączane są różne urządzenia sieciowe, takie jak drukarki, serwery, komputery czy maszyny kontrolowane sieciowo.

Co charakteryzuje przełącznik sieciowy?

Przełącznik sieciowy Moxa EDS-205A-M-SC

Przełączniki dostępne na rynku oferują różną liczbę portów. W zależności od potrzeb sieciowych można wybrać modele z kilkoma do kilkudziesięciu portów. Innym ważnym parametrem jest przepustowość, która określa maksymalną ilość danych, jaką przełącznik może przetworzyć w ciągu jednostki czasu. Przepustowość jest kluczowa dla wydajności sieci, zwłaszcza w przypadku dużego obciążenia.

Poza tym przy doborze przełącznika sieciowego należy zwrócić uwagę na to, czy przełącznik obsługuje standardy sieciowe, takie jak 10/100/1000 Mbps (Fast Ethernet/Gigabit Ethernet) lub nowsze 2.5Gbps, 5Gbps, 10Gbps (Multi-Gigabit Ethernet) dla zapewnienia odpowiedniej szybkości przesyłu danych.

Przełączniki zarządzalne pozwalają na konfigurację i monitorowanie pracy urządzenia oraz na stosowanie dodatkowych, wyspecjalizowanych funkcji sieciowych trzeciej warstwy modelu ISO/OSI. Natomiast przełączniki PoE umożliwiają przesyłanie zasilania wraz z danymi przez ten sam kabel Ethernet, co jest przydatne w przypadku urządzeń sieciowych, które wymagają PoE lub nie mają dostępu do tradycyjnego źródła zasilania.

Jaka jest różnica pomiędzy routerem a przełącznikiem sieciowym?

Przełącznik sieciowy Weidmüller IE-SW-BL05T-5TXRouter i switch są to dwa różne urządzenia, pełniące odmienne funkcje w sieci. Głównym zadaniem routera jest łączenie różnych sieci, np. łączenie lokalnej sieci domowej z Internetem. Router podejmuje decyzje dotyczące kierowania ruchu między różnymi sieciami, a także zapewnia bezpieczeństwo sieci poprzez translację adresów IP.

Przełącznik działa na niższym poziomie niż router i koncentruje się na przesyłaniu danych pomiędzy urządzeniami wewnątrz jednej sieci lokalnej (LAN). Nie podejmuje decyzji dotyczących ruchu między sieciami, a jedynie zapewnia efektywne komunikowanie się urządzeń w obrębie tej samej sieci.

Jak działa przełącznik sieciowy?

Przełącznik działa używając adresy MAC (Media Access Control) urządzeń podłączonych do jego portów. Kiedy dane są wysyłane z jednego urządzenia, przełącznik sprawdza adres MAC odbiorcy i przekierowuje dane tylko do tego jednego urządzenia, co pozwala na efektywne i bezkolizyjne przesyłanie danych w sieci.

Sprawdź przełączniki sieciowe w hurtowni Onninen

Przewód ethernet