Kluczowy element efektywnej instalacji: tuleja

Dodano: czwartek, 4.01.2024


Tulejki zaciskowe to rodzaje uchwytów z otworem przelotowym i stożkową stroną zewnętrzną, powszechnie stosowane do mocowania narzędzi w przemyśle obróbki metalu. Tuleja zaciskowa tworzy kołnierz wokół trzymanego elementu, np. narzędzia lub obrabianego przedmiotu metalowego, wywierając znaczną siłę zaciskową. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tulejek. W tym artykule przeanalizowaliśmy ich zastosowanie w systemach ogrzewania podłogowego, sieciach wodociągowych PE oraz instalacjach elektrycznych. Bez względu na to, czy potrzebna Ci jest tuleja do instalacji wody pitnej, czy tuleja do wiertła, znajdziesz ją na Onninen.pl!

Stalowe tuleje zaciskowe do narzędzi

Sprawdź tuleje w hurtowni Onninen

Zastosowanie tulejek w systemach ogrzewania podłogowego

Tuleje zaciskowe wchodzą w skład kompletnych systemów rur i kształtek, zapewniając niezawodne działanie instalacji ogrzewania podłogowego. Wykorzystanie tulei pozwala połączyć rurę z zaworem lub z innym urządzeniem hydraulicznym. Uzyskane połączenie jest bezpieczne i trwałe. Warto zdecydować się na system oferujący łączenie przez tuleje zaciskowe, ponieważ pozwala on uniknąć wielu błędów montażowych. Na rozszerzoną końcówkę rury nasunięty zostaje pierścień tulei. Otrzymane połączenie od razu jest szczelne. 

Tuleja CONEX wzmacniająca STANDARD 10 W systemach ogrzewania podłogowego mocowane są także tuleje wspomagające, głównie wykonane ze stali nierdzewnej. Tuleja tego typu przeznaczona jest do usztywnienia końca rury wciskanej w kształtkę. Dzięki temu koniec rury ma przekrój koła. 

Tuleja w instalacji ogrzewania podłogowego pełni również funkcję ochronną. Pod wpływem ciepła rur grzejnych następuje rozszerzanie płyty podłogowej. Aby zapobiec uszkodzeniom płyty, stosuje się taśmę brzegową i dylatacje. Gdy przewody ogrzewania podłogowego przechodzą przez dylatację, ważne jest, by zostały one odpowiednio zabezpieczone. Służy do tego specjalna tuleja ochronna (peszel). Powinna mieć długość co najmniej 20 cm. Tuleję ochronną należy zabezpieczyć, aby w trakcie wykonywania wylewek do środka nie dostała się zaprawa. Dłuższe tuleje, mierzące 40-50 cm, stosuje się do zabezpieczania rur wodnego ogrzewania podłogowego, np. biegnących w progach drzwi. 

Rodzaje tulejek do rur wodociągowych PE

W instalacjach wodnych, do bezpiecznego i szczelnego łączenia rur przeznaczone są tuleje zaciskowe i złączki. Ważną zaletą zaciskania jest możliwość późniejszego obrócenia złączki - bez wpływu na bezpieczeństwo instalacji. Do mocowania rur z użyciem tulejek zaciskowych nie są wymagane ani dodatkowe uszczelki, ani taśmy uszczelniające. 

W tworzywowych instalacjach wodno-kanalizacyjnych spotkać można także tuleje wzmacniające, które zwiększają wytrzymałość rur oraz zapobiegają pęknięciom i innym uszkodzeniom mechanicznym. Są wykonywane z wysokiej jakości metali, jak stal nierdzewna czy aluminium. Zabezpieczają najbardziej newralgiczne miejsca, np. o zwiększonym przepływie wody, gdzie występują bardzo duże siły hydrauliczne, mogące zagrozić konstrukcji. Ponadto tuleje wzmacniają stabilność systemu i chronią go przed działaniem czynników atmosferycznych. Nadają się zarówno do nowotworzonych instalacji wodociągowych, jak również do starszych systemów. Są bardzo proste w użyciu. Do wyboru pozostaje wiele kształtów i rozmiarów tulei, co pozwala znaleźć optymalne rozwiązanie do każdego typu rury, zarówno do instalacji domowej, jak i do zastosowania w przemyśle.

Tuleja kołnierzowa Georg Fischer dn110 PE100, SDR17, PN5 gaz/PN10 woda, sfazowanaDo rur PE w instalacjach wodociągowych przeznaczone są również tuleje kołnierzowe, łączone metodą zgrzewania doczołowego lub elektrooporowego. Modele z atestem PZH mogą być stosowane w układach służących do transportu wody pitnej.

Nowatorskim rozwiązaniem w segmencie łączników do instalacji z tworzyw sztucznych PE jest konstrukcja tulei nasuwanych. Symetryczna tuleja nasuwana stanowi część systemu KAN-therm ultraLINE, który możesz zamówić w naszej hurtowni. Wykonana z wysokiej jakości tworzywa PVDF, jest wytrzymała, a jednocześnie niezwykle elastyczna. Wyjątkowa konstrukcja tulei umożliwia obustronne mocowanie na rurze. Zapewnia dokładność montażu bez specjalnego pozycjonowania, co zdecydowanie zwiększa wygodę prac - zwłaszcza w trudnych warunkach budowlanych. Uzyskane połączenie (bezoringowe) charakteryzuje się maksymalną szczelnością i długoletnią wytrzymałością mechaniczną. 

Użycie tulei w instalacjach elektrycznych

Tuleja rozporowa Baks mosiężna TRMM8Tuleje są niezastąpione w wielu pracach elektroinstalacyjnych. Każdy, kto lubi majsterkowanie, z pewnością ma je w swoim garażu. Tulejki służą do łączenia kabli elektrycznych podczas wykonywania, przerabiania i naprawiania instalacji elektrycznej. Dodatkowo pełnią funkcję ochronną, zmniejszając ryzyko wyrwania lub uszkodzenia kabla. 

Tuleje w hurtowni Onninen

W asortymencie hurtowni hydrauliczno-elektrycznej Onninen dostępne są różnorodne tulejki, idealne do zastosowań w systemach ogrzewania podłogowego, tworzywowych sieciach wodociągowych, instalacjach elektrycznych czy w pracach z narzędziami do obróbki metalu. Oferujemy sprawdzone rozwiązania od renomowanych producentów i dostawców. 

Sprawdź tuleje w hurtowni Onninen