Kluczowy element w systemach pneumatycznych: szybkozłączka pneumatyczna

Dodano: wtorek, 17.10.2023


W instalacjach sprężonego powietrza stosowana jest armatura pneumatyczna. Jednym z jej najważniejszych elementów są szybkozłączki pneumatyczne (inaczej szybkozłącza pneumatyczne). Szybkozłączka pneumatyczna to niezwykle praktyczne, proste i wygodne w obsłudze rozwiązanie, znajdujące zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Wchodzi w skład wielu maszyn, urządzeń ciśnieniowych, narzędzi pneumatycznych czy sprzętu stomatologicznego i medycznego. Dowiedz się, czym dokładnie jest szybkozłączka pneumatyczna, w jaki sposób działa, jakie są jej główne rodzaje i kluczowe zastosowania.

Szybkozłączka pneumatyczna w instalacji z wysokociśnieniowym silnikiem

Sprawdź szybkozłączki pneumatyczne w hurtowni Onninen

Czym jest szybkozłączka pneumatyczna?

Szybkozłączka pneumatyczna to szczególny rodzaj złączki. Jest powszechnie stosowana w pneumatyce, gdzie służy do prostego i szybkiego łączenia ze sobą oraz rozłączania przewodów pod ciśnieniem, rur i węży pneumatycznych. Pozwala w krótkim czasie, bez wysiłku i stosowania specjalistycznych narzędzi, uzyskać bezpieczne, szczelne i stabilne połączenia, znacząco przyspieszając i zwiększając wygodę pracy instalatora. Umożliwia efektywny przepływ sprężonego powietrza, gazu, wody, paliw czy olejów mineralnych - bez ryzyka wypływu medium na zewnątrz. Warto wiedzieć, że szybkozłączka pneumatyczna posiada też inne nazwy, takie jak: szybkozłącze pneumatyczne, złączka pneumatyczna czy złącze pneumatyczne. Stosowane są one zamiennie przez producentów, dystrybutorów, sprzedawców i samych użytkowników.

Zastosowanie szybkozłączek w pneumatyce

Jak wspominaliśmy wcześniej, złącza pneumatyczne to elementy niezwykle uniwersalne. Są powszechnie wykorzystywane w przemyśle maszynowym, spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym, medycznym, stomatologicznym i kosmetycznym, budownictwie, robotyce, motoryzacji, produkcji czy rolnictwie. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w instalacjach zapewniających przepływ powietrza (zwłaszcza sprężonego). Sprężone powietrze jest niezbędne do działania m.in. siłowników i zaworów.

Szybkozłączka Pneumat NW7,2 pod wąż 8w, M0Szybkozłączki często uzupełniają gniazda rozdzielacza pneumatycznego w celu usprawnienia przepinania przewodów pneumatycznych, a tym samym łatwiejszego konfigurowania instalacji. Szybkozłączki pneumatyczne są także podstawowymi elementami wyposażenia kompresora jako źródła sprężonego powietrza, do którego podłącza się przewody pneumatyczne i węże spiralne. Każdy wąż pneumatyczny spiralny posiada szybkozłączkę pneumatyczną, zapewniającą bezproblemowe podłączanie urządzeń i narzędzi pneumatycznych typu klucze, noże, pompki, pistolety lakiernicze, głowice, wkrętarki, podajniki śrub, opryskiwacze, siewniki itp. 

Szybkozłączki pneumatyczne stosowane są wszędzie tam, gdzie wymagane jest bezwzględne uszczelnienie, ponieważ istnieje ryzyko wycieku medium na zewnątrz, a jest ono drogie albo niebezpieczne dla człowieka lub środowiska naturalnego, np. toksyczne. Szybkozłącza skutecznie zapobiegają przypadkowym rozłączeniom elementów. 

Sprawdź szybkozłączki pneumatyczne w hurtowni Onninen

Jak działają szybkozłączki pneumatyczne?

Wysokiej jakości szybkozłączki pneumatyczne posiadają nieskomplikowany, ale niezawodny mechanizm łączeniowy. Pozwalają na łączenie i rozłączanie przewodów bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Działają w prosty sposób na zasadzie zacisku. Wsuwasz końcówkę przewodu/węża do szybkozłączki, a mechanizm zaciskowy (blokada) zadziała automatycznie, zapewniając szczelność połączenia. Zawór zwrotny, występujący w większości modeli szybkozłączy, zapobiega powstawaniu niebezpiecznych nieszczelności. Po odłączeniu szybkozłączki następuje automatyczne zamknięcie gniazda, więc część systemu pozostaje pod ciśnieniem.

Szybkozłącze Pneumat NW7,2 GW3/8, M0Mechanizm działania różni się w zależności od wybranego rodzaju szybkozłączek. Pod tym względem wyróżnić można:

  • szybkozłącza z jednostronnym odcięciem dopływu powietrza / innego medium - po rozłączeniu, od strony gniazda, medium zostaje zablokowane, zawór jest zamknięty i otwiera się dopiero po włożeniu wtyczki do gniazda; 
  • szybkozłącza z obustronnym odcięciem dopływu powietrza / innego medium – gniazdo i króciec wyposażone są w zawory, których otwarcie następuje poprzez podłączenie gniazda i wtyku (za otwarcie zaworu w króćcu odpowiada tzw. „igła”).

Króciec umożliwia precyzyjny docisk i pełni rolę zabezpieczającą. Wciśnięcie węża w króciec ułatwia specjalnie wyprofilowana końcówka złącza. Dodatkową ochronę przed rozłączeniem zapewniają opaski zaciskowe. 

Jakie są rodzaje szybkozłączek pneumatycznych?

Istnieje wiele rodzajów szybkozłączek pneumatycznych. Podstawowy podział na jednostronnie odcinające i obustronnie odcinające dotyczy ich funkcjonalności, a obydwa warianty opisaliśmy w powyższym akapicie. Popularny jest podział szybkozłączy pneumatycznych ze względu na sposób połączenia z instalacją, w tym na rodzaj gwintu. Do wyboru pozostają złącza gwintowane (z gwintem zewnętrznym lub z gwintem wewnętrznym) oraz złącza z króćcem do węża. 
Ważnym parametrem dla każdego instalatora jest wartość średniego przepływu nominalnego (NW).

Szybkozłącze Pneumat NW7,2 GZ1/2, MOParametr ten decyduje o średnicy szybkozłączki. Istotne znaczenie ma również materiał. Szybkozłącza wykonuje się z różnych materiałów, gównie z mosiądzu niklowanego, rzadziej ze stali nierdzewnej. Mosiądz niklowany zwiększa odporność wyrobu na zużycie, natomiast stal nierdzewna pozwala spełnić wyśrubowane normy bezpieczeństwa i jakości w niektórych branżach i miejscach, np. w farmacji. Ponadto należy przyjrzeć się rodzajowi uszczelnienia, które powinno odpowiadać materiałowi szybkozłączki oraz zakładanej temperaturze pracy. Istnieją także różne szczególne odmiany szybkozłączek pneumatycznych, np. typu push-to-connect, disconnect, z mechanizmem krzywkowym, bezpieczne, rozdzielacze i inne. 

Wybór odpowiedniego wariantu wymaga wiedzy i doświadczenia. Należy wziąć pod uwagę maksymalną temperaturę medium i środowiska, maksymalne ciśnienie robocze, typ odcięcia i wielkość przepływu. Przed zakupem warto skonsultować się z fachowcem, który zapyta Cię o rodzaj transferowanego medium oraz narzędzie czy urządzenie, które zamierzasz podłączyć. 

Jak są zbudowane szybkozłączki pneumatyczne?

Standardowo szybkozłączkę pneumatyczną tworzą gniazdo (złącze samoodcinające) oraz wtyczka (wtyk/króciec). Gniazdo składa się z korpusu, zaworu odcinającego i elementów ruchomych ze sprężyną, pierścieniem i kulkami.

Szybkozłączki pneumatyczne w hurtowni Onninen

W hurtowni hydraulicznej Onninen znajdziesz wysokiej jakości szybkozłączki pneumatyczne, zapewniające skuteczne podłączenia i bezpieczny przepływ mediów. Do wyboru pozostają wersje z różnymi rodzajami i rozmiarami gwintów, w tym popularna szybkozłączka pneumatyczna ½.

Sprawdź szybkozłączki pneumatyczne w hurtowni Onninen

Szybkozłączka pneumatyczna
Szybkozłączka pneumatyczna 1/2