Kocioł elektryczny Kospel do współpracy z fotowoltaiką

Dodano: poniedziałek, 5.10.2020


Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich instalacja wymaga dość dużych nakładów inwestycyjnych. Z kolei zwrot z inwestycji jest tym szybszy, im więcej energii elektrycznej zużywa gospodarstwo domowe. Firma KOSPEL produkuje kotły elektryczne, które doskonale współpracują z instalacją PV.

Kocioł elektryczny Kospel do współpracy z fotowoltaikąInstalacje fotowoltaiczne montowane w gospodarstwach domowych mają z reguły moc do 10 kWp, co w polskim klimacie pozwala uzyskać do 10000 kWh energii rocznie. Przeciętne zużycie energii na potrzeby oświetlenia oraz AGD i RTV wynosi 3000 kWh/rok. Zastosowanie w instalacji grzewczej kotła elektrycznego pozwala na wykorzystanie pozostałej darmowej energii ze słońca na ogrzewanie wody i domu.

 

Instalacja fotowoltaiczna współpracująca z kotłem elektrycznym umożliwia komfortowe i prawie darmowe ogrzewanie domu. Co jednak w sytuacji, gdy energii z fotowoltaiki nie wystarczy na cele grzewcze i na podgrzewanie wody użytkowej? Ile będzie kosztowało wtedy ogrzewanie domu?

Zobacz kotły elektryczne Kospel w Onninen

Koszty ogrzewania domu zależą od wielu czynników. Sama cena energii jest tyko jednym z nich i to nie najważniejszym. Warto wiedzieć, o co należy zadbać i co należy zrobić, żeby nawet kilkukrotnie ograniczyć koszty ogrzewania.

Jak obniżyć koszty ogrzewania?

Technologia i standard ocieplenia budynku

Największy wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania ma technologia wykonania budynku. Orientacyjne zapotrzebowanie na energię użytkową na potrzeby ogrzewania i wentylacji prezentuje poniższa tabela.

Zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji
Budynek stary – słaba izolacja cieplna ok. 200 kWh/m2/rok
Budynek po termomodernizacji ok. 70 kWh/m2/rok
Budynek nowy – dobra izolacja cieplna ok. 35 kWh/m2/rok

Oznacza to, że na ogrzewanie starego budynku ze słabą izolacją cieplną o pow. 120 m2 trzeba zużyć nawet ponad 24 000 kWh energii rocznie. Wykonanie termomodernizacji (ocieplenie ścian, dachu, stropu oraz wymiana okien i drzwi) pozwoli ograniczyć zużycie do 8400 kWh rocznie. Dom o tej samej powierzchni zbudowany zgodnie z najnowszymi normami, wyposażony w rekuperację, potrzebuje jedynie 4200 kWh rocznie.

Podgrzewanie wody użytkowej

Można przyjąć, że zużycie ciepłej wody przez 4-osobową rodzinę wynosi ok. 6 m3 miesięcznie, a do podgrzania 1 m3 (od 10 do 40oC) potrzeba ok. 35 kWh. Zatem rocznie na podgrzanie wody potrzeba 2500 kWh energii, po uwzględnieniu strat zbiornika i instalacji będzie to ok. 3200 kWh.

Ekonomiczna taryfa energetyczna

Koszty ogrzewania zależą również od odpowiedniego doboru taryfy opłat za energię elektryczną. W zależności od sprzedawcy energii stawki opłat są zróżnicowane. Średnio w Polsce, wg cen z 10.2019 roku w taryfie całodobowej G11, koszt 1 kWh wynosi 0,55 zł.

Do celów grzewczych najlepiej wybrać taryfę G12 lub G12w (weekendową). W przypadku taryfy G12 z tańszej energii można korzystać w godz. 22:00–6:00 i 13:00–15:00, czyli przez 42% czasu, co daje średnią cenę za 1 kWh w wysokości 0,49 zł. W celu optymalnego wykorzystania tańszej taryfy należy zainstalować bufor akumulacji ciepła, dzięki czemu średnia cena 1 kWh może spaść nawet do 0,33 zł.

Kocioł elektryczny Kospel - ceny energi w Polsce

Zastosowanie kotła elektrycznego z buforem do akumulacji ciepła zapewnia komfortowe i niedrogie ogrzewanie przy stosunkowo niewysokich kosztach inwestycji. Do ogrzewania domu o pow. 120 m2 o zapotrzebowaniu na energię użytkową do ogrzewania na poziomie 70 kWh/m2/rok w przypadku ogrzewania podłogowego należy dobrać bufor o pojemności co najmniej 500 l i kocioł o mocy 16 kW, a w przypadku ogrzewania grzejnikowego (55/45oC) bufor 800 l i kocioł 24 kW.

Na ogrzewanie dobrze ocieplonego domu oraz wody dla 4-osobowej rodziny potrzeba ok 11 600 kWh energii, co przy wykorzystaniu taryfy G12 będzie kosztowało 3800 zł rocznie. W przypadku nowego domu będzie to tylko 7400 kWh energii, czyli zaledwie 2450 zł rocznie!

Kotły elektryczne Kospel

Kotły elektryczne to zaawansowane urządzenia grzewcze, które zapewniają bezobsługową pracę i komfortową obsługę (EKCO.MN3 i EKD.M3 mają możliwość zdalnego sterowania przez internet). Dzięki wykorzystaniu tańszej taryfy energetycznej są tanie w eksploatacji, a przy współpracy z instalacją fotowoltaiczną koszty ogrzewania można zredukować prawie do 0 zł.

Kotły elektryczne nie powodują niskiej emisji, nie wydzielają spalin – zapewniają czyste i ekologiczne ogrzewanie.

Zobacz kotły elektryczne Kospel w Onninen

 

promocja 500plus

Piec elektryczny
Kospel piec elektryczny
Kocioł elektryczny
Kocioł elektryczny Kospel