Kocioł elektryczny we współpracy z fotowoltaiką jako ogrzewanie przyszłości

Dodano: środa, 1.12.2021


Ogrzewanie elektryczne sprzężone z fotowoltaiką stanowi obecnie jedno z najbardziej proekologicznych, opłacalnych i przyszłościowych rozwiązań. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym piszemy o ogrzewaniu budynków nowoczesnymi kotłami elektrycznymi współpracującymi z instalacjami fotowoltaicznymi.

Kocioł elektryczny we współpracy z fotowoltaiką jako ogrzewanie przyszłości

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są zalety wykorzystania kotła elektrycznego,
  • jak działa sterownik pogodowy,
  • ile kosztuje nowoczesny kocioł elektryczny z instalacją PV,
  • czym charakteryzują się kotły EKCO.MN3 i M3. marki Kospel.

Jakie są zalety wykorzystania kotła elektrycznego?

Kotły elektryczne współpracujące z instalacjami fotowoltaicznymi to coraz bardziej popularne i chętnie stosowane rozwiązania. Nic dziwnego, ponieważ przy dobrej jakości ociepleniu budynku oraz relatywnie mocnej instalacji fotowoltaicznej nowoczesne kotły elektryczne są w stanie zagwarantować wysoką wydajność grzewczą przy niewielkim zużyciu energii elektrycznej. Co więcej, poprzez współpracę kotłów z instalacją PV o odpowiedniej mocy, koszty ogrzewania domu stają się marginalne, bowiem znaczna część energii, którą zużywa instalacja grzewcza, zostaje zapewniona przez ogniwa fotowoltaiczne.

Sprawdź ofertę marki Kospel w hurtowni Onninen

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wykorzystanie kotła do ogrzewania budynku pozwoli zapewnić komfortowe i bezobsługowe ogrzewanie bez szkodliwej niskiej emisji.

Co więcej, odpowiednie skonfigurowanie kotłów elektrycznych z instalacją fotowoltaiczną sprawia, że system zaopatrujący w ciepło dom staje się niemal całkowicie bezobsługowy. Warto również zaznaczyć, że niemal każdy nowoczesny kocioł elektryczny może być wyposażony w sterownik pogodowy, dzięki temu takie rozwiązanie znacząco automatyzuje pracę kotła. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii zaimplementowanej w sterownikach urządzenia możliwe jest również sterowanie kotłem przez internet.

Reasumując, nowoczesny kocioł elektryczny do ogrzewania domu, który sprzężony jest z instalacją PV oraz wyposażony w nowoczesny sterownik pogodowy, jest w stanie zapewnić nie tylko możliwość znaczącego zminimalizowania kosztów ciepła ogrzewającego dom, ale również pozwolić na wygodną i intuicyjną eksploatację, a co za tym idzie zapewnić również wysoki komfort cieplny.

Kotły elektryczne marki Kospel


Jak działa sterownik pogodowy?

Sterowniki pogodowe zapewniają możliwość automatycznego dopasowywania parametrów pracy kotła elektrycznego do zmian temperatury zewnętrznej. Dzięki sterownikowi pogodowemu kocioł elektryczny precyzyjnie dopasowuje temperaturę wody grzewczej podawanej do instalacji c.o. do aktualnych potrzeb. Priorytetem jest utrzymanie zadanej temperatury w domu bez niepotrzebnego przegrzewania instalacji centralnego ogrzewania.

Regulator pogodowy pozwala na regulację temperatury w domu zgodnie z ustawionym przez użytkownika programem.

Przy wykryciu ochłodzenia na zewnątrz, sterownik pogodowy najczęściej zwiększy temperaturę wewnątrz instalacji tak, aby zapewnić użytkownikom komfort cieplny.

Żeby jednak sterownik pogodowy spełnił swoją funkcję, konieczne jest zastosowanie czujnika temperatury zewnętrznej. Temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach można dodatkowo ograniczyć przez odpowiednie nastawienie głowic termostatycznych przy grzejnikach.

Ile kosztuje nowoczesny kocioł elektryczny z instalacją PV?

kocioł elektryczny kospel

Kocioł elektryczny sprzężony z instalacją fotowoltaiczną stanowi dość dużą inwestycję. Jej koszt determinuje przede wszystkim cena instalacji fotowoltaicznej, cena kotła jest tu stosunkowo niewysoka. Niemniej, początkowy wysoki koszt inwestycyjny zostanie w ciągu kilku lat zrekompensowany przez niższe koszty ogrzewania.

Nowy kocioł elektryczny, którym zamierzamy ogrzewać dom, powinien być dobierany przede wszystkim na podstawie oceny ocieplenia budynku, jego powierzchni oraz zapotrzebowania energetycznego.

Weźmy pod uwagę dobór kotła grzewczego do termodernizowanego budynku o powierzchni 120 m2 o zapotrzebowaniu na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji na poziomie ok. 70 kWh/m2/rok. Określmy, że budynek ten wykazuje zapotrzebowanie elektryczne na cele bytowe w zakresie ok. 3000 kWh/rok, a domownicy w ciągu roku zużywają 70 m3 ciepłej wody, a także podłączona jest do niego instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kWp. Przy koszcie energii na poziomie 0,62 zł/kWh (taryfa G11), sugerowany jest nowy kocioł EKD.M3 o mocy 12 kW.

Warto również zwrócić uwagę na liczne dotacje przeznaczane na termodernizację budynku oraz na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych (np. program „Mój Prąd” lub „Czyste Powietrze”), które zmaksymalizują opłacalność inwestycji.

Sprawdź ofertę marki Kospel w hurtowni Onninen

Czym charakteryzuje się kocioł EKCO.MN3/M3?

Czym charakteryzuje się kocioł EKCO.MN3/M3?

Kotły EKCO.MN3 i Kotły Kospel M3 to nowoczesne urządzenia grzewcze wyposażone w sterowanie pogodowe, wbudowaną pompę obiegową oraz w opcjonalny moduł sterowania pracą kotła przez internet.

Kotły występują w wariantach mocowych od 4 do 24 kW i mogą być zasilane jednofazowo oraz trójfazowo. Urządzenia współpracują z instalacją c.o. i z wymiennkiem c.w.u. Dodatkowo w kotle EKCO.MN3 producent zaimplementował przeponowe naczynie wzbiorcze o pojemności 5 litrów wraz z niezbędną armaturą zabezpieczającą.

Zaawansowane modele kotłów grzewczych (np. model EKCO.LN3, EKCO.MN3 lub EKD.M3) wchodzące w skład oferty marki Kospel umożliwiają na płynną regulację temperatur zgodnie z ustawionymi programami tygodniowymi i dobowymi. Odpowiednio przemyślana i wykonana kotłownia pozwala na wydajną akumulację ciepła podczas trwania tanich taryf energetycznych. Jest to możliwe dzięki współpracy kotła z buforem c.o. przy zastosowaniu odpowiednich modułów dodatkowych.

Wśród dodatkowych modułów znajdziesz m.in. moduł internetowy C.MI, który pozwala zdalnie wybrać temperaturę grzania i ustawić parametry pracy kotła za pomocą smartfona, komputera PC lub laptopa.

Dzięki wyposażeniu budynku w taki nowoczesny kocioł z regulatorem pogodowym oraz połączeniu z odpowiednio dobraną instalacją fotowoltaiczną możliwe jest znaczące obniżenie kosztów ogrzewania domu. Jednocześnie sterowanie urządzeniem może odbywać się w sposób zautomatyzowany, zapewniając użytkownikom komfort termiczny oraz wygodę eksploatacji niezależnie od pory roku oraz warunków temperaturowych i pogodowych.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Piec elektryczny
Kospel piec elektryczny
Centralne ogrzewanie
Kocioł elektryczny
Kocioł elektryczny Kospel