Kocioł gazowy kondensacyjny - ekologiczne źródło ciepła dla Twojego domu

Dodano: czwartek, 15.07.2021


Gazowe kotły kondensacyjne to nowoczesne rozwiązanie przyjazne środowisku naturalnemu. Wymieniając tradycyjny piec na ekologiczne urządzenie tego typu, przyczyniasz się do redukcji zanieczyszczenia powietrza na terenie swojej miejscowości. Im więcej osób zdecyduje się kondensacyjne kotły gazowe, tym szybciej Polska pokona problem smogu. Kondensacyjne kotły gazowe nie emitują bowiem do atmosfery szkodliwych pyłów podczas spalania. Zapoznaj się z naszym poradnikiem dotyczącym tych ekologicznych źródeł ciepła!

Kocioł gazowy kondensacyjny - ekologiczne źródło ciepła dla Twojego domu

Z tego tekstu dowiesz się:

  • czym jest gazowy kocioł kondensacyjny,
  • jakie wyróżniamy rodzaje gazowych kotłów kondensacyjnych,
  • jak działa gazowy kocioł kondensacyjny,
  • dlaczego kocioł gazowy kondensacyjny jest przyjazny dla środowiska,
  • na jakie kotły gazowe zwrócić uwagę podczas zakupu

Czym jest gazowy kocioł kondensacyjny?

Gazowe kotły kondensacyjne to urządzenia, które dzięki swojej budowie są w stanie schłodzić spaliny do zdecydowanie niższej temperatury niż konwencjonalne kotły. Dzięki temu wykorzystują większą ilość wytwarzanej energii, która w modelach tradycyjnych uchodzi po prostu przez komin.

Zamiast marnować energię ze spalin, kondensacyjne kotły gazowe schładzają je do temperatury nawet 30 - 40 stopni Celsjusza, powodując skraplanie pary, która daje dodatkową energię. W efekcie urządzenia tego typu pozwalają ograniczyć koszty ogrzewania, a jednocześnie przyczyniają się do zminimalizowania emisji szkodliwych gazów. To ekonomiczne, a zarazem ekologiczne rozwiązanie, które doskonale nadaje się do ogrzewania pomieszczeń, jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Kotły gazowe kondensacyjne i ich rodzaje

Gazowe kotły kondensacyjne to szczególny rodzaj urządzeń, który może występować w wielu różnych wariantach. Są to urządzenia z zamkniętą komora spalania w zamkniętą komorę spalania, co oznacza, że pobiera powietrze do spalania wyłącznie ze środowiska zewnętrznego. To bardzo istotny aspekt, wpływający na bezpieczeństwo eksploatacji kotła oraz łatwość jego montażu. Rozwiązanie tego typu sprzyja budownictwu energooszczędnemu i cechuje nowoczesne systemy grzewcze we współcześnie powstających obiektach.

Kotły kondensacyjne i ich rodzaje

Kotły kondensacyjne mogą przyjąć postać modelu jednofunkcyjnego lub dwufunkcyjnego. W przypadku kotłów jednofunkcyjnych ich podstawowym zadaniem jest wytwarzanie ciepła do ogrzewania pomieszczeń, natomiast po podłączeniu zasobnika mogą także podgrzewać ciepłą wodę. Takie rozwiązanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie z ciepłej wody korzysta równocześnie kilku użytkowników. Zasobnik zapewnia większą stabilność temperatury ciepłej wody użytkowej, pozwala na magazynowanie wody i korzystanie z niej w dowolnym momencie.

Kotły dwufunkcyjne wyposażone są w dodatkowy wymiennik, który umożliwia przepływowe podgrzewanie takiej ilości wody, jaka jest aktualnie wymagana. Jedynym ograniczeniem może być wielkość strumienia. Aby jak najlepiej wykorzystać możliwości urządzenia powinno być ono zamontowane blisko punktów czerpalnych lub też, jeśli nie ma takiej możliwości, najbliżej punktu czerpalnego, z którego korzystamy najczęściej. Pozwoli to ograniczyć czas oczekiwania na ciepłą wodę w punkcie poboru, jak również zmniejszyć ilość wody, którą należy upuścić, aby otrzymać ciepłą wodę.

Kotły podzielimy więc także ze względu na sposób produkcji ciepłej wody użytkowej. Na rynku spotkasz się z modelami:

  • przepływowymi,
  • posiadającymi wbudowane zasobniki,
  • i umożliwiającymi podłączenie dodatkowych zasobników.

Dlaczego warto korzystać z kotła gazowego kondensacyjnego?

Jedną z najważniejszych zalet gazowych kotłów kondensacyjnych jest ich ekologiczny charakter. Najlepiej widać to po urządzeniach dostępnych w ofercie marki Termet. Wszystkie jej modele o mocy nieprzekraczającej 50 kW mogą pochwalić się klasą sezonowej efektywności energetycznej A w zakresie ogrzewania pomieszczeń, a warianty dwufunkcyjne także pod względem podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu kotły Termet perfekcyjnie wpisują się w założenia programu Czyste Powietrze.

Wykorzystanie najnowszej generacji komponentów zapewnia bardzo niską emisję tlenków azotu na poziomie nieprzekraczającym 56 mg/kWh. To plasuje kotły Termet w najwyższej klasie 6. Poza walorami ekologicznymi urządzenia zachwycają wysoką jakością wykonania, która pozwala na objęcie ich aż 7-letnią gwarancją. Na uwagę zasługuje również bardzo łatwa i wygodna obsługa, obejmująca współpracę z regulatorem oraz czujnikiem temperatury zewnętrznej. Kocioł Termet może być oczywiście sterowany przez Internet.

Kotły gazowe marki Termet


Jaki kocioł kondensacyjny wybrać?

Na rynku znajdziesz bardzo wiele różnych modeli kondensacyjnych kotłów gazowych. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, w który z nich warto zainwestować, przyjrzyjmy się bliżej ofercie marki Termet. W szerokiej gamie urządzeń producenta warto wyróżnić:

EcoCondens Gold Plus

Ecocondes gold plus

Kocioł kondensacyjny z tej serii to innowacyjne i niezawodne urządzenie, Występujące w trzech wariantach mocy: 20,25 i 32 KW. W asortymencie marki dostępne są zarówno modele jedno-, jak i dwufunkcyjne. Zapewnią Ci więc one ogrzewanie grzejnikowe, podłogowe oraz c.w.u. Jedną z ich kluczowych zalet jest bardzo szeroki zakres modulacji mocy, co w połączeniu ze skromnymi gabarytami czyni z nich idealne rozwiązanie do małych wnętrz.

EcoCondens Nex

Kocioł EcoCondens Nex to odpowiedź na poważny problem w postaci zanieczyszczenia hałasem. Jeśli zależy Ci na tym, aby źródło ciepła w Twoim domu nie generowało zbyt głośnych dźwięków, skorzystaj z tego rozwiązania. W urządzeniu zastosowano nowoczesne materiały dźwiękochłonne, dzięki czemu udało się w znaczący sposób obniżyć poziom emitowanego przez nie hałasu. Cicha praca kotła pożądana jest zwłaszcza w budynku, w którym nie może on zostać zamontowany w kotłowni.

EcoCondens Silver

Ecocondes silverNa rynku europejskim to jeden z absolutnie najnowocześniejszych kotłów wykorzystujących efekt kondensacji. Charakteryzuje się bardzo wydają i ekonomiczną pracą, pozwalając użytkownikowi znacząco obniżyć koszty eksploatacji. Jedna z dodatkowych zalet tego modelu to zwiększona wydajność c.w.u. w porównaniu z kotłami podobnej klasy.

EcoCondens Integra II Plus

Ecocondes integra II plusTo przykład nowoczesnego i eleganckiego kotła kondensacyjnego z wbudowanym zasobnikiem, który gwarantuje komfortowe użytkowanie zarówno, jeśli chodzi o centralne ogrzewanie jak i ciepłą wodę.

EcoCondens Solid Plus

Ostatni model kotła, na który chcemy zwrócić Twoją uwagę, to stojące urządzenie z wbudowanym 107-litrowym zasobnikiem ze stali nierdzewnej. Estetyka jego wykonania sprawia, że świetnie odnajdzie się w każdym budynku. Wysoka moc wężownicy zapewnia z kolei natychmiastowe podgrzewanie c.w.u.

Zmodernizuj ogrzewanie w swoim domu dzięki zaletom kotła Termet!

Wymienione wyżej kotły Termet znajdziesz w asortymencie hurtowni Onninen. Postaw na ekologiczne źródło ciepła i wybierz model dopasowany do Twoich potrzeb!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Piec gazowy
Piec gazowy dwufunkcyjny
Piec gazowy kondensacyjny
Piec gazowy jednofunkcyjny
Piec gazowy Termet
Piec gazowy Immergas
Kocioł gazowy
Kocioł gazowy Viessmann
Kocioł gazowy Termet
Piec gazowy Vaillant
De Dietrich piec gazowy