Kocioł gazowy kondensacyjny – jaki rodzaj doradzić klientowi podczas montażu ogrzewania?

Dodano: wtorek, 22.11.2022


Wybór odpowiedniego kotła kondensacyjnego jednofunkcyjnego lub kotła dwufunkcyjnego – może przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania budynku, które w niektórych wypadkach stanowią nawet 90% kosztów eksploatacji całego domu. Termomodernizacja może sprawić, że rachunki m.in. za centralne ogrzewanie spadną – jednym z elementów tego procesu jest wymiana źródła ogrzewania. Czym różnią się od siebie kotły jedno- i dwufunkcyjne oraz który model doradzić klientowi podczas montażu ogrzewania? Serdecznie zapraszamy do lektury całego tekstu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest kocioł jednofunkcyjny,
  • czym charakteryzuje się kocioł dwufunkcyjny,
  • jaki kocioł wybrać – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny,
  • jakie kotły kondensacyjne są dostępne w ofercie Onninen.

Co to jest i jak działa kocioł kondensacyjny?

Kotły kondensacyjne, w porównaniu do kotłów tradycyjnych, charakteryzują się znacznie wyższą sprawnością, sięgającą nawet 109% (dzięki wykorzystaniu energii wychwytywanej ze spalin, która inaczej byłaby tracona). Ponieważ jednak kocioł to nie perpetuum mobile, obliczenie jego sprawności według nowocześniejszej metody skutkuje wynikiem na poziomie 98% (przy 82% w przypadku tradycyjnego kotła gazowego). To i tak rewelacyjny rezultat!

W kotłach kondensacyjnych oprócz ciepła zawartego w spalinach wykorzystuje się ciepło utajone – czyli energię zawartą w parze wodnej. Pozwala na to konstrukcja wymiennika ciepła. Dzięki kondensacji odzyskiwana jest znaczna ilość ciepła, która w kotłach tradycyjnych uciekała poprzez komin bezpowrotnie. Wykorzystanie efektu kondensacji pozwala uzyskać znaczną oszczędność w zużyciu paliwa. Najlepszymi warunkami pracy dla kotła kondensacyjnego są instalacje niskotemperaturowe, w których uzyskujemy niskie temperatury wody powracającej do kotła. Im jest ona niższa, tym wyższą sprawność osiąga urządzenie.

Sprawdź kotły gazowe Termet w hurtowni Onninen

Kocioł gazowy kondensacyjny stanowi alternatywę dla tradycyjnego pieca na węgiel, ale także dla starszego typu kotłów gazowych. Modele takie są bardziej ekonomiczne i ekologiczne, również z tego względu, że wykorzystują całą energię spalanego paliwa. W innych modelach pieców ciepło utajone ulatnia się wraz ze spalinami, ale kotły gazowe zapobiegają tej stracie. W kotle kondensacyjnym następuje skraplanie pary wodnej, która zawiera się w spalinach, poprzez specjalny proces schładzania. Dzięki temu system ogrzewania jest wydajniejszy, a zanieczyszczenie środowiska mniejsze nawet 120 razy w porównaniu z korzystaniem z tradycyjnego pieca węglowego. Warto też pamiętać, że wszystko to pozytywnie wpływa również na koszty ogrzewania domu. Także ze względu na zamkniętą komorę spalania, dzięki której unika się wychłodzenia pomieszczenia kotłowni (nie jest potrzebna kratka wentylacyjna w ścianie, przez którą ucieka ciepło).

Sprawdź kondensacyjne kotły gazowe od marki Termet


Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny

Jednofunkcyjny kocioł gazowy ma jedno podstawowe zadanie – zasilanie instalacji centralnego ogrzewania. Model ten nie posiada wymiennika ciepła do podgrzania wody użytkowej, dlatego też nie może jej samodzielnie zapewnić. By tego dokonać, potrzebny jest zasobnik wody – osobny zbiornik wyposażony w wężownicę, który podłącza się do kotła jednofunkcyjnego. Gdy woda z kotła przepływa przez wężownicę, następuje podgrzanie wody do parametrów oczekiwanych przez użytkownika. Zasobnik ciepłej wody użytkowej można umieścić bezpośrednio pod kotłem, natomiast w przypadku większej pojemności można ustawić go obok.

Należy pamiętać, że kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny w takim wydaniu (z podłączonym podgrzewaczem umieszczonym z boku lub pod kotłem jednofunkcyjnym) będzie zajmował więcej miejsca.

Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny

Kocioł gazowy dwufunkcyjny w przeciwieństwie do jednofunkcyjnego, nie potrzebuje osobnego zasobnika. Kotły dwufunkcyjne wyposażone są w dodatkowy wymiennik, który umożliwia przepływowe podgrzewanie takiej ilości wody, jaka jest aktualnie wymagana.

Moc kotła dwufunkcyjnego uzależniona jest od mocy wymaganej na cele podgrzania ciepłej wody użytkowej. W mieszkaniach i mniejszych domach zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania może być niskie i wynosić 7 kW. By proces zachodził komfortowo, może być wymagane, by kocioł dwufunkcyjny posiadał moc 20-24 kW.

Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – jaki kocioł wybrać? Wady i zalety obu rozwiązań

Jaki kocioł grzewczy wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, wszystko zależy od indywidualnych użytkowników oraz od planowanego poboru wody. Kocioł najlepiej sprawdza się w mieszkaniach i małych domach jednorodzinnych, gdzie jest jedna łazienka (najlepiej, gdy sąsiaduje z kuchnią), a punkty poboru ciepłej wody nie są zbytnio oddalone od miejsca instalacji kotła. Dzięki temu na ciepłą wodę czeka się krócej.

Z kolei w domach, w których są dwie łazienki lub więcej, stosuje się najczęściej kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, którego pojemność jest dopasowana do wielkości rodziny (jeśli z ciepłej wody korzystają jednocześnie wszyscy w domu, to zasobnik musi być odpowiednio duży). W takich wypadkach warto zastosować cyrkulację wody użytkowej, dzięki której w rurach będzie krążyć ciepła woda, a tym samym – oczekiwanie na nią po odkręceniu kranu nie będzie zbyt długie.

Proponując klientowi wybór jednego z tych dwóch modeli, należy również pamiętać, że kocioł jednofunkcyjny wraz z zasobnikiem nie tylko zajmuje więcej miejsca od swojego dwufunkcyjnego odpowiednika, ale należy uwzględnić w kalkulacji nie tylko koszt kotła, ale również zasobnika ciepłej wody. Jeśli Twojemu klientowi nie zależy na natychmiastowym dostępie do dużej ilości ciepłej wody, to powinien wybrać wersję dwufunkcyjną.

Kocioł kondensacyjny w ofercie Onninen

W ofercie hurtowni Onninen znajdują się kotły gazowe marki Termet. To wiodący na rynku polskim producent urządzeń grzewczych - kotłów, podgrzewaczy i nowoczesnych rozwiązań, które opierają się na odnawialnych źródłach energii. Firma posiada własne biuro projektowe oraz laboratorium badawcze, w którym opracowywane są nowe technologie wykonawstwa oraz dokumentacja konstrukcyjna wszystkich produktów. Termet wyznacza standardy na rynku i nieprzerwalnie dba o wysoką jakość oferowanych produktów. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą kotłów kondensacyjnych jednofunkcyjnych i dwufunkcyjnych tej firmy, które dostępne są w hurtowni instalacyjnej Onninen.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że lektura powyższego artykułu rozwiała wszelkie wątpliwości. Kocioł gazowy kondensacyjny to ekologiczne źródło ciepła i narzędzie podgrzewania wody użytkowej. Dzięki dwóm modelom kotłów kondensacyjnych, z łatwością pomożesz dopasować instalację grzewczą do indywidualnych potrzeb klienta.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Kocioł gazowy
Kocioł gazowy Viessmann
Kocioł gazowy Termet
Piec gazowy Vaillant
De Dietrich piec gazowy