Komfort i funkcjonalność w łazience: Szafka pod umywalkę

Dodano: poniedziałek, 3.06.2024


Szafka pod umywalką jest bardzo praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Pozwala na przechowywanie rzeczy, takich jak np. środki czystości. Umożliwia też łatwe zabudowanie elementów konstrukcyjnych sieci wodno-kanalizacyjnej. Jak odpowiednio dobrać szafkę pod umywalkę?

Czarna szafka pod umywalkę nablatową w stylowej, szarej łazience

Sprawdź szafki pod umywalkę w hurtowni Onninen

Dobór odpowiedniej głębokości szafki pod umywalkę

Przed zakupem wymarzonej szafki koniecznie należy zwrócić uwagę na parametry. Mimo że dla większości liczy się głównie design, aby mebel pasował do aranżacji pomieszczenia, to ważne są także parametry, takie jak wysokość, szerokość czy głębokość szafki pod umywalkę, aby wszystko pasowało do siebie idealnie.

Szafka podumywalkowa z umywalką Geberit Selnova Square Zestaw 502.742.00.1Zarówno model umywalki, jak i wielkość łazienki są istotne w procesie podejmowania decyzji. Szafki pod umywalkę występują w dwóch wariantach, jako modele wiszące oraz stojące. Modele wiszące mocowane są do ściany, aby całość była stabilna. Dzięki temu między ścianą, szafką i blatem przestrzeń zagospodarowana jest optymalnie.

Szafki pod umywalkę dostępne są w różnych wariantach. W przypadku wysokości jest to zazwyczaj 70 lub 80 cm, ale nowoczesne modele wyposażone mogą być w specjalne regulowane nóżki, dzięki czemu  stają się bardziej uniwersalne. Natomiast wysokość modeli wiszących to najczęściej 40 cm. W przypadku szerokości wiele zależy od indywidualnych preferencji oraz wielkości pomieszczenia. Producenci mebli łazienkowych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom klientów przygotowują rozwiązania o szerokości 60, 80, 100 lub 120 cm - w przypadku standardowych rozwiązań. Szafka pod umywalkę 80 jest jednym ze standardowych, często wybieranych wariantów.

Głębokość szafek pod umywalkę może wynosić 265 mm, 462 mm, 470 mm, 502 mm, 510 mm lub 550 mm. Podczas wyboru szafki należy przede wszystkim dopasować go do rozmiaru i wariantu posiadanej umywalki oraz wielkości pomieszczenia. Gdy łazienka nie jest duża, to zdecydowanie lepiej sprawdzą się modele o głębokości dopasowanej ściśle do obrysu umywalki. Gdy przestrzeni jest więcej - można wybrać głębszy model, tym samym zapewniając sobie przestrzeń na blacie, np. na kosmetyki.

Na jakiej wysokości powinna być zamontowana szafka pod umywalkę?

Szafka pod umywalkę Ravak SD Formy 800 dąb X000001032Wysokość montażu szafki uzależniona jest od kilku czynników. Kluczową kwestią jest oczywiście właściwy montaż, ułatwiający każdemu z domowników komfortowe korzystanie. Ważną kwestią jest także lokalizacja elementów instalacji wodnej oraz odpływu. Zbyt duża przestrzeń między kranem a umywalką powodować będzie np. rozchlapywanie wody. Całość musi zatem zostać właściwie przemyślana i zaprojektowana.

Przyjmuje się, że standardową wysokością montażu umywalki jest poziom ok. 80-90 cm, to w przypadku wyższych osób nie ma problemu, aby całość zainstalowana została na poziomie 95-100 cm. Wysokość określa się na podstawie odległości od posadzki, aż do górnej krawędzi umywalki. Co do zasady przyjęty standard w granicach 80-90 cm pozwala zapewnić komfort osobom o wzroście nawet do 190 cm. Obecnie meble łazienkowe pozwalają na stworzenie wyjątkowej, estetycznej i funkcjonalnej kompozycji.

Jak dobrać szafkę pod umywalkę do małej łazienki?

Szafka pod umywalkę Geberit Variform 501.174.00.1Szafka pod umywalkę doskonale sprawdzi się także w małych łazienkach, gdzie każdy fragment powierzchni musi być właściwie przemyślany i zaprojektowany. W mniejszych pomieszczeniach doskonale sprawdzą się szafki łazienkowe stojące, które wypełniają całą przestrzeń między umywalką a podłogą.

Dużym atutem jest też większa przestrzeń do przechowywania, najczęściej środków czystości. W małych łazienkach dobrym rozwiązaniem może być też szafka wisząca, jednak tylko wtedy, gdy jej rozmiar zostanie dopasowany do potrzeb pomieszczenia. Zbyt duża spowoduje, że funkcjonalność łazienki będzie niższa. Szafka łazienkowa to doskonałe rozwiązanie, aby zamontować umywalkę nablatową, która cieszy się niesłabnącą popularnością i często jest wykorzystywana w nowoczesnych trendach i projektach.

W mniejszych pomieszczeniach lepiej mogą sprawdzić się mniejsze szafki podumywalkowe, jak np. szafka pod umywalkę 50 lub szafka pod umywalkę 60. Gdzie przestrzeń jest ograniczona dobrze sprawdzą się nie tylko klasyczne szafki, ale też modele z szufladami. Szuflada idealnie sprawdzi się do przechowywania m.in. ręczników. Wymiary szafek i szuflad można dopasować indywidualnie do potrzeb użytkowników. Jaka szafka sprawdzi się najlepiej? Do jej wyboru warto, poza aspektem technicznym i wymiarami, podejść w sposób indywidualny. Warto zastanowić się, jakie rzeczy będą przechowywane w szafce? Czy bardziej potrzebne będą szuflady czy drzwiczki, za którymi przy pomocy półek schować będzie można min. środki czystości i inne niezbędne w łazience akcesoria.

Szafki pod umywalkę w hurtowni Onninen

W ofercie hurtowni Onninen dostępne są różne modele wyposażenia łazienki. Szafki umywalkowe, które idealnie sprawdzą się w małych i dużych łazienkach. Wśród klasycznych rozwiązań doskonale sprawdzi się szafka podumywalkowa z umywalką Geberit Selnova Square Zestaw 502.742.00.1, która dostępne jestw kolorze białym, orzech włoski lub lava. Ten funkcjonalny zestaw doskonale sprawdzi się w każdej łazience. Ze względu na kompaktowy rozmiar idealnie pasował będzie również do małych pomieszczeń. Meble wykonane z wysokiej jakości materiałów, odpornych na wilgoć.

Bardzo fajnym rozwiązaniem, które dedykowane jest do umywalek umieszczanych na blacie jest szafka pod umywalkę RAVAK SD 800 dąb X000001032. Dostępna w kolorze białym, ale także w kolorze dębu i orzecha. Materiał ten przypomina naturalne drewno, co istotnie poprawia estetykę i wygląd pomieszczenia.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też modele montowane na ścianie, idealnie łączące w sobie funkcjonalność i doskonały wygląd, w których blat przygotowany został do montażu stojącej umywalki, a jednocześnie pozostawiono przestrzeń do przechowywania kosmetyków. Model szafki pod umywalkę Geberit Variform 501.174.00.1 wyposażony jest w dwie funkcjonalne szuflady, które pozwalają zadbać o przestrzeń, ułatwiając dbanie o porządek.

Sprawdź szafki pod umywalkę w hurtowni Onninen